Aký názor majú prezidentskí kandidáti na Domáce vzdelávanie?

V sobotu tu máme prezidentské voľby, tak sme pred dvoma mesiacmi oslovili všetkých kandidátov nasledujúcou otázkou:

„Ako kandidáta/kandidátku na post prezidenta republiky by nás a našich sympatizantov zaujímal Váš postoj k téme domáceho vzdelávania. V súčasnej dobe jestvujúca zákonná úprava dovoľuje za mimoriadne prísnych podmienok individuálne vzdelávanie len na prvom stupni ZŠ. Naša organizácia sa snaží presadiť možnosť tejto formy vzdelávania i pre druhý stupeň ZŠ. Zaujímalo by nás, či by ste v tomto duchu, ako prezident/prezidentka SR, podporili našu iniciatívu.“

Časom nám prišli odpovede od ôsmych kandidátov. Tí, čo mali záujem o podrobnejšie informácie, dostali vysvetľujúci e-mail o DV.

Ján Čarnogurský

„So záujmom som si prečítal Váš list. Vašu iniciatívu považujem za zaujímavú. Mal som jednu trestnú obhajobu, ktorá súvisela s možnosťou alebo nemožnosťou domáceho vzdelávania. Matka chcela vybaviť veľmi nadanému synovi domáce vzdelávanie. U nás to zákonne nebolo možné. V Čechách to bolo možné, ale len pre českých občanov. Vo veci samej som však laikom. Budem rád, ak mi pošlete materiály o problematike od vášho združenia. Potom sa môžeme stretnúť a porozprávať sa o veci.

V princípe nie som proti, aby som presadzoval domáce vzdelávanie.“

Radoslav Procházka

Kandidát neodpovedal.

Rado Procházka so svojou kolegyňou Janou Žitňanskou však ešte pred dvomi rokmi prišli v parlamente s novelu školského zákona, aby rodičia mohli doma vzdelávať svoje deti aj na druhom stupni základnej školy. Zákonom chceli uvoľniť aj pravidlá pre minimálnu kvalifikáciu rodičov, ktorí chcú svoje deti učiť doma. Rodičom by podľa ich návrhu na výučbu svojich detí v najnižších ročníkoch stačila maturita. Žiakov na druhom stupni by mohli učiť rodičia s akýmkoľvek bakalárskym vzdelaním. Bohužiaľ, túto iniciatívu vtedy parlament zastavil.

Pavol Hrušovský

„KDH prišlo s domácim vzdelávaním už počas vlády Ivety Radičovej. Nebolo to ľahké, ale prešlo to. Nie som typ človeka, ktorý keď kandiduje na prezidenta, tak sľúbi všetko. Chcem byť úprimný a nechcem sľúbiť, čo neviem splniť. Myslím si, že rozšírenie domáceho vzdelávania aj pre druhý stupeň by malo byť odborné rozhodnutie a nie politické. Podľa toho by som si formoval názor či už ako poslanec NRSR alebo prezident SR. Podporil by som však uvoľnenie podmienok pre prvý stupeň, čo by prinieslo ľahšiu dostupnosť tohto typu vzdelávania.“

Treba k tomu dodať, že desať poslancov KDH zo štrnástich v spomínanom hlasovaní o rozšírení DV aj na druhý stupeň ZŠ nehlasovalo alebo sa hlasovania zdržalo. Pritom stačila podpora štyroch z nich a zákon by prešiel do druhého čítania. Osobne sme ich prosili, aby za zákon zahlasovali. Pozrite sa sami, kto ako hlasoval.

Milan Melník

Prof. Melník je pedagóg. Preto podporuje všetky efektívne formy vzdelávania. Takže ak bude mať možnosť oboznámiť sa Vašimi zámermi a ak bude Vami propagované vzdelávanie garantovať aspoň štandardnú úroveň, prof. Melník Vašu iniciatívu podporí.

Gyula Bárdos

„Vážená pani predsedníčka, nie som proti domácemu vzdelávaniu, a takisto ani proti individuálnemu vzdelávaniu na druhom stupni ZŠ. Ako v prípade domáceho vzdelávania pre prvý stupeň, tak aj v prípade pre druhý stupeň bude potrebné prijať prísne zákonné opatrenia. Ak to rodičia školopovinných detí zvládnu (veď v tomto prípade už ide o viacerých odborných učiteľov na rôzne predmety), ja osobne pokladám takúto možnosť v odôvodnených prípadoch za prijateľnú. S pozdravom Gyula Bárdos.“

Stanislav Martinčko

„Dobrý deň pani Mgr. Krajčovičová, súhlasím a určite by som podporil tento Váš návrh. Prajem pekný deň“

Andrej Kiska

„Dobrý deň, rád privítam akýkoľvek pokrok a inovácie v téme vzdelávania. K vašej iniciatíve nemám dostatok relevantných informácií, aby som sa vyjadril. Budem rád, ak mi niečo zašlete. Ďakujem.“

Po podrobnejších informáciách reagoval iba poďakovaním.

Jozef Behýl

„Rád sa s touto formou vzdelávania bližšie oboznámim na spoločnom stretnutí. Navrhnite prosím termíny. Ako učiteľ podporím všetko, čo prospeje deťom a mládeži.“

Róbert Fico

Kandidát neodpovedal.

Helena Mezenská

Kandidát neodpovedal.

Viliam Fischer

Kandidát neodpovedal.

Ján Jurišta

Kandidát neodpovedal.

Milan Kňažko

Kandidát neodpovedal.

Jozef Šimko

Kandidát neodpovedal.

Verím, že Vám tento “prieskum” pomôže pri výbere správneho kandidáta.

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20