Bludiská na Slovensku

Pri cestách po Slovensku sa s deťmi určite radi zahráte v bludiskách. Navyše bludiská rozvíjajú priestorové vnímanie, schopnosť orientácie a poniektoré aj vedomosti z rôznych oblastí. Na Slovensku sme ich našli šesť.

V bludiskách môžeme rozvíjať rôzne schopnosti. Len do toho deťom nezasahovať a zhostiť sa úlohy sprievodcu 🙂 Tak do toho!

History park, Štefanová

Foto: Web History Park

V drevenom bludisku History Park v Štefanovej (okres Pezinok) budete blúdiť históriou nášho územia. Atmosféra jednotlivých období je dotvorená autentickými rekvizitami, vďaka ktorým si urobíte si predstavu ako vyzerala rytierska sála v stredoveku, zákopy vo svetových vojnách, vojenský bunker, uvidíte vozovú hradbu husitov a pochopíte ako prežívali na našom území mongolskí nájazdníci. Ideálne zážitkové vzdelávanie o dejinách pre domškolákov!

Aktuálne informácie sedujte na webe a na FB stránke

Kukuričné bludisko, Vlčkovce

Foto: FB Kukuričné bludisko Vlčkovce

V roku 2023 nie je vytvorené.

Každý rok iné bludiská. Vo Vlčkovciach sú vždy pripravené hneď dve bludiská na rozlohe 7,5 ha (približne plocha 10 futbalových ihrísk). Menšie (3ha), jednoduchšie bludisko je tento rok (2022) v tvare Československej republiky, keďže sa blíži 30. výročie jej rozdelenia. Väčšie (4,5 ha) tvoria prepojené kruhy.

Vašou úlohou je nielen prejsť bludiskami a nájsť východ von, ale nájsť v každom z deviatich stanovíšť hádanky, ktoré potrápia detské aj dospelácke hlavy. Odpovede zapíšete do tajničky. Za vyplnenú tajničku deti dostanú malú odmenu.

V areáli nájdete aj pyramídu z balíkov slamy, rozhľadňu, dve ohniská na opekanie, hry pre deti, tabule s fotkami dinosaurov a informácie o nich, náučný chodník s drevenými poľnými zvieratkami, slnečné hodiny, bufet a WC.

Aktuálne informácie sedujte na webe a na FB stránke Kukuričného bludiska.

Kukuričkovo, Horná Streda

Foto: FB Kukuričné bludisko Horná Streda

Tohto roku je bludisko v Hornej Strede pri Piešťanoch otvorené po prvý raz. Bludisko sa rozprestiera na ploche 4 ha. Pre deti sú pripravené rôzne hry, šľapacie traktory, pyramída zo slamy, maxi piškvorky, hádzanie kruhmi, obrázkový chodník Morský svet, trampolína do slamy. V pláne je bufet a určite si tam môžete vychutnať pukance.

Aktuálne informácie sedujtena FB stránke Kukuričného bludiska Horná Streda.

Blukuku, Rašov

Foto: Web Blukuku

Bludisko má rozlohu okolo dvoch hektárov a asi 1700 metrov cestičiek v ňom. Pripravené sú tri varianty: Tajnička, QR kódy a Blúdenie.

V provm variante v bludisku hľadáte a riešite úlohy a hádanky. Hádanky sú pre menšie deti, pri úlohách budete musieť trošku viac premýšľať, počítať, tipovať, dohadovať sa… Zíde sa vlastné pero alebo ceruzka. V druhom variante hľadáte QR kódy, v hre ide o čas, výsledky sa zapisujú do tabuľky na webe a hrá sa aj o vecné ceny. Je potrebné mať so sebou mobilný telefón alebo tablet s pripojením na internet (v areáli je verejná wifi sieť). Hra sa vyhodnocuje na konci sezóny. V treťom variante si len blúdite po bludisku.

Aktuálne informácie sedujte na webe a na FB stránke Blukuku.

Labyrinth Liptov

Foto: Web Labyrinth Liptov

Najväčší kruhový labyrint na Slovensku Pôvodne to bol projekt pre film a televíziu. Slúži ako filmová kulisa (nakrúcalo sa v ňom niekoľko seriálov pre sreamovacie služby a reklamy) Zároveň je to najväčšie kruhové bludisko z dreva na Slovensku. Potvrdzuje to zápis do Guinessovej knihy rekordov a majitelia sa pripravujú aj na prelomenie rekordu najväčšieho kruhového labyrintu z dreva na svete. V súčasnosti sa labyrint rozprestiera na rozlohe 3000m2. Postupne doňho pridávajú aj rôzne hádanky, záhady a súťaže.

Aktuality nájdete na webe a na FB stránke Labyrinthu Liptov.

Čertova skala, Stará Ľubovňa

Foto: FB Viktóriine záhrady a Čertova skala

V Bludisku Čertova skala vo Viktóriiných záhradách pri Ľubovnianskom hrade sa každý návštevník stáva súčasťou povesti o Čertovej skale a učňom, a len tí najchytrejší môžu získať titul Ľubovnianskeho rytiera alebo Ľubovnianskej dámy. Bludisko je rozdelené na deväť častí, každú z nich obýva jeden z deviatich majstrov, ktorí kreatívnymi úlohami učňom odovzdávajú svoje skúsenosti a pomáhajú im nájsť cestu do stredu bludiska. Tam na úspešných „blúdičov“ čaká najkrajší výhľad na Ľubovniansky hrad z vyhliadkovej veže.

V novootvorenom bludisku budú postupne pribúdať zábavné prvky, sochy, lavičky a v pláne je aj dobrodružná hra.

Aktuality nájdete na webe a na FB stránke Viktóriine záhrady.

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na platforme darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20