Čo čítajú naši domškoláci

V marci 2022 sme vyhlásili prvú domškolácku čitateľskú výzvu OZ DVS. Výsledky súťaže sme vyhlásili 6. decembra 2022. Z doručených prác sme zostavili výber toho, čo domškoláci najradšej čítajú.

Čítanie je nástroj

Čítanie je veľmi dôležitý nástroj na získavanie informácií a schopnosť čítať – a to najmä s porozumením textu, je preto kľúčová. Knihy deťom od útleho veku rozvíjajú slovnú zásobu, upevňujú jazyk a jeho gramatiku, rozvíjajú fantáziu a umelecké cítenie, podporujú empatiu, rozširujú obzory a učia kritickému mysleniu. Čím viac človek číta, tým väčší svet sa mu otvára.

Cieľom našej prvej domškoláckej čitateľskej výzvy bolo vzájomne sa podporiť v čítaní a v kreatívnom spracovaní „čitateľského denníka“, aby sme podporili čítanie nielen s porozumením, ale zapojili aj tú kreatívnu hemisféru detí. Čitateľský denník nemusí byť predsa iba text, dôležité je zamyslieť sa a pochopiť, čo sa nám kniha snaží odovzdať.

Čítanie kníh má navyše aj pozitívne účinky na naše zdravie – znižuje stres a krvný tlak, zlepšuje pamäť a analytické schopnosti (najmä pri detektívkach), posilňuje naše sebavedomie, pretože podvedome rozširujete svoju slovnú zásobu, argumentačnú silu a schopnosť presadiť sa. Prirodzene sa zvyšuje sa empatia, keď sa snažíme sa vcítiť do pocitov jednotlivých postáv. Pri čítaní sa navyše zlepšuje koncentrácia, ktorá v dnešnom uponáhľanom svete ťahá za kratší koniec.

Takže, čo čítajú naši domškoláci?

Najobľúbenejšie sú komixy, detektívky a knihy o fantastických a mýtických tvoroch 🙂

Komixy sú veľmi pútavým a dynamickým čítaním. Vďaka rozloženiu textu do malých okienok a množstvu ilustrácií zaujmú aj čitateľov, ktorí majú s čítaním ťažkosti a udržia pozornosť aj akčnejších detí. Sú skvelou voľbou aj pre deti, ktoré z rôznych dôvodov nechcú čítať.

Obľúbenou je nová 6-dielna séria komixov Ako si vycvičiť draky – Jazdci z Berku, ale aj stará dobrá nesmrteľná klasika príbehov o Káčerovi Donaldovi či Rýchle šípy. Objavil sa aj populárno-náučný komix Hrdinovia klímy, ktorý sa zaoberá aktuálnou témou z pohľadu budúcnosti. Do komixovej podoby môže byť spracovaný skutočne akýkoľvek žáner a môže popisovať v podstate akúkoľvek tému, a preto je ťažké nájsť niekoho, koho nebaví – väčšinou platí, že ste jednoducho ešte nenašli ten správny 🙂

Ďalšou obľúbenou skupinou sú dobrodružné príbehy. Ak autor dobre prepojí dynamickosť príbehu, tajomstvo, príbeh je napínavý, záhadný, len ťažko sa od knihy odchádza. A to platí rovnako u dospeláckych aj u detských detektívok. V detských u našich domškolákov vyhrávajú Slávna päťka, Traja pátrači a Klub záhad.

Bájne mýtické tvory – príšery, strašidlá, krásne a nežné tvory – ľudská fantázia nemá hraníc a detská dosiahne najďalej. Príbehy o týchto tvoroch sprevádzajú ľudstvo od nepamäti vo forme povestí a fantastické príbehy sú stále populárne. A aj deti si k nim prirodzene v rôznom veku cestu nájdu. Našich pokročilých čitateľov zaujali Kroniky Narnie, tých začínajúcich krásny príbeh o emóciách Dráčik, nehnevaj sa!, kniha plná zamyslenia Obor a čas a klasické slovenské povesti.

Rytmickosť a rýmy sú niečo, čo deti jednoducho baví, a preto sú zbierky básní ďalšou obľúbenou kategóriou kníh, ktorú asi netreba špeciálne predstavovať. Či už v podobe riekaniek, veršovaných príbehov o zvieratkách či hlbšie zamyslenie sa – pri deťoch majú básničky vždy úspech.

Náučné a populárno náučné knihy sú skupinou kníh, po ktorej skôr či neskôr siahne každé dieťa. Už malým deťom je fajn ponúknuť vekovo primerané informácie o prírode okolo nás, z ktorých si oni postupne pomocou vlastného skúmania a zážitkov vytvárajú skladačku sveta a poznania. Deti sú zvedavé a my rodičia im nie vždy vieme na všetko odpovedať, preto je skvelé, keď si tie informácie vedia už aj sami nájsť. Naši domškoláci vyberali z nasledovných kníh.

Na záver výberu kníh našich súťažiacich nám ostali bájky. Milé rozprávky s veľkou poučnou hodnotou zaobalené do príbehov so zvieratkami sú presne to, čo deti majú radi – keď morálne zásady, ktoré okolo seba vnímajú, vidia aj v „realite“ príbehu a ešte v obrazoch zvierat 🙂 Poznať ich navyše dáva dobrý základ aj pre pochopenie nášho jazyka – prirovnania, ako „prefíkaný ako líška“ a mnohé ďalšie, známe každému, majú základ práve v bájkach. Prepojiť ich aj s poznaním prísloví a porekadiel a máme rovno štvrtácke učivo za sebou.

Ďakujeme účastníkom našej prvej domškoláckej čitateľskej výzvy, že sa s nami podelili o kúsok zo seba a kníhkupectvu martinus za ceny, ktorými sme víťazov mohli odmeniť.

Ďalšie tipy

Tipy na zaujímavé knihy a podporu čítania v našich článkoch:

Hurá, viem čítať! A čo ďalej?

Knižné tipy pre DV rodičov

Jarné bzzzučanie alebo tipy na detské knihy o hmyze a iných bezstavovcoch

Neznášala písanie, dnes je autorkou románu. Aj vďaka domácemu vzdelávaniu.

Videá z Krajiny čitateľov, odkiaľ sme aj my čerpali inšpiráciu, nájdete v ich Videotéke. Oplatia sa pozrieť najmä tým, ktorí potrebujú podporiť čítanie u svojich detí – či už s čítaním začínajú alebo s ním zápasia.

Existuje veľa ciest, ako obohatiť detský svet.
Láska ku knihám je tou najlepšou zo všetkých.“
Jacqueline Kennedy

Autorka: Barbora Kabinová

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20