Deň víťazstva nad fašizmom: materiály, aktivity, videá, inšpirácia

8. mája si pripomíname deň víťazstva nad fašizmom. Pripomíname si koniec najhoršej vojny v dejinách ľudstva. Je to príležitosť na vedomú vďačnosť za všetko dobré, čo dnes máme – najmä mier. Je to príležitosť upriamiť pozornosť detí na dôsledky spupnosti, chamtivosti, zlej komunikácie, neznášanlivosti, extrémizmu… Pripravili sme pre vás a vaše deti – tentokrát predovšetkým tie väčšie – výber zaujímavých odkazov z internetu ako inšpiráciu na rozvinutie témy 2. svetovej vojny.

Vzdelávacie materiály

Materiály v češtine s úvodom do problematiky, didaktickými poznámkami a tematickými filmovými ukážkami rozdelené na dva celky Udalosti (Mníchov, Okupácia, Atentát, Povstavie, Odsun) a Obrazy vojny v rámci projektu „Dějepis v 21. století

Základné informácie o 2. svetovej vojne postavené na obrazovom materiáli s menším množstvom textu v angličtine, plus kvíz na webe DK Find out

Vzdelávací portál My jsme to nevzdali ponúka materiály ku kľúčovým udalostiam československých dejín od r. 1938 až po 70. roky 20. storočia. Ide o tematicky zoradené dobové fotografie, audio aj video nahrávky, krátke animované filmy, či dobové texty. Niektoré kapitoly sú doplnené pracovnými listami a metodikou. 

Základné fakty o 2. svetovej vojne postavené na texte v angličtine so základnou časovou osou 2. sv. v. na webe The school run

Časová os 2. svetovej vojny na webe Národného vojenského múzea v Londýne

Prezentácia o živote detí v tomto období, s aktivitami, po anglicky na portáli tes.

Publikácia Roberta Stradlinga Vyučovanie európskej histórie dvadsiateho storočiapomôcť učiteľom dejepisu zorientovať sa v najnovších trendoch vo vyučovaní európskych dejín dvadsiateho storočia, poskytnúť učiteľom dejepisu nové nápady i praktické rady ako efektívne učiť i učiť sa, ktoré inovačné metódy a aktivity použiť, ako postupovať pri hodnotení učebného materiálu a pomôcok.

Photo created by upklyak – www.freepik.com

Vzdelávanie v teréne

Mapa pamätníkov a podrobné opisy pamätníkov na Slovensku (okrem mnohých iných aj pamätníkov venovaných bojovníkom či obetiam 2. svetovej vojny) na webe medzinárodného projektu „Memorials of Remembrance“.

Vojenské historické múzeum s múzejnými oddeleniami v Piešťanoch (stála expozícia „Výzbroj čs. armády v rokoch 1945 – 1992“) a vo Svidníku (centrálna expozícia „Vojenské dejiny Slovenska v rokoch 1914 – 1945″).

Múzeum holokaustu v Seredi vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, ktoré predstavuje autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny. V múzeu sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska.

Výborné materiály (aj online) ponúkajú Památník Terezín a Památník Lidice.

Photo created by pvproductions – www.freepik.com

Knihy

Zápisky trinásťročného dievčaťa od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 zaznamenávajúce všetko dianie navôkol. Denník Anny Frankovej vyšiel v knižnej podobe aj ako komiks.

Spočítaj hviezdy je jednoduchý a krátky príbeh pre deti a mládež, ktorý ilustruje záchranu Židov počas druhej svetovej vojny na základe skutočných udalostí.

Mizerná druhá svetová vojna zo série „Hrôzostrašná história“. Kniha je vhodná pre deti od 12 rokov. Séria sa snaží detského čitateľa ohúriť šokujúcimi informáciami z minulosti, a tak ho vtiahnuť do nie vždy ľahkej či zaujímavej témy.

Publikácie o. z.  Post Bellum – Totální nasazení a Ještě jsme ve válce. Obe sú komiksy ako prístupnejšia forma pre niektorých (ne)čitateľov.

Photo created by upklyak – www.freepik.com

Audio

Podcast Príbehy 20. storočia z dielne o. z. Post Bellum prinášajú autentické svedectvá pamätníkov.

Odporúčame ale celú bohatú databázu organizácie Post Bellum na ich českej stránke. Časť svedectiev je spracovaná do krátkych, párminútových filmov, ktoré sprevádza aj metodický list, ako tému uchopiť a pracovať s ňou:

Hry

Online únikovka o Anne Frankovej.

Počítačová hra Atentát 1942.  Nie je to klasická počítačová hra, skôr interaktívny príbeh, ktorý je kombináciou reálnych filmových záznamov, komiksu a minihier. Ku hre je vypracovaná metodika a pracovné listy, učitelia majú možnosť si hru stiahnuť bezplatne.

Video

Druhá svetová vojna v číslach na webe interez.

Spracovaním zaujímavé animované videá, ktoré odľahčeným a prístupným spôsobom hovoria o Mníchovskej dohode a o konci 2. svetovej vojny v Česku a na Slovensku od Českej televízie. Hoci prinášajú najmä českú perspektívu, vďaka spoločným dejinám sa vo videách nájde aj slovenský kontext.

Krátke komentované videá o kľúčových udalostiach (nielen) 2. svetovej vojny na českom webe Slavné dny. Tu konkrétne Deň, keď sa skončilo Pražské povstanie a 2. svetová vojna v Európe aj s metodikou.

Miniséria „Život pod hákovým krížom“ na slovenskom YouTube kanáli Dejepis inak! vysvetľuje ideológiu nacizmu:

Miniséria „Život pod hákovým krížom“ na slovenskom YouTube kanáli Dejepis inak! vysvetľuje spôsob šírenia nacistickej diktatúry:

Autorka videí na YouTube kanáli Dejepis inak! vysvetľuje ako sa Adolf Hitler dostal k moci:

Prekvapivé informácie o Adolfovi Hitlerovi na slovenskom YouTube kanáli Dejepis inak!:

O vzniku a použití atómovej bomby na slovenskom YouTube kanáli Dejepis inak!:

2. svetová vojna v kocke, animované video v češtine s hutnejším výkladom:

Animované video o 2. svetovej vojne, komentár v britskej angličtine v pomalšom tempe s českými titulkami:

Animované video s hutnejším komentárom v americkej angličtine, 2. sv. v. vysvetlená od základov, podrobne, za 13 minút, pre staršie deti.

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20