Deň Zeme 2021: materiály, aktivity, videá, inšpirácia

Vo štvrtok 22. apríla si svet pripomenie deň Zeme. Ekologicky motivovaný sviatok upozorňuje ľudí na vplyv ničenia životného prostredia a podnecuje k diskusii o možných riešeniach ako zabrániť znečisteniu. Je to príležitosť upriamiť pozornosť detí na našu planétu, prírodu a životné prostredie a ich ochranu. Pripravili sme pre vás a vaše deti „výcuc“ zaujímavých odkazov z webu ako inšpiráciu na aktivity túto tému.

V každej kategórii sú zdroje uvedené podľa veku cieľovej skupiny (od predškolského veku po rodičov / učiteľov) a podľa jazyka (od slovenčiny po angličtinu).

Tipy ako si pripomenúť Deň Zeme

Designed by jcomp from freepik.com

Deň Zeme si pripomíname od roku 1970 a iniciátorom jeho vyhlásenia bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti od cenných darov, ktoré nám poskytuje Zem a ktoré sú vyčerpateľné.

10 tipov od montessorikids.sk

Tipy na Deň Zeme od mummadehomeschool.sk

Časopis Stromáčik pre predškolákov a 1. stupeň na apríl 2021

Iniciatíva Moje zelené ja

Tipy ako prispieť k záchrane planéty od National Geographic Kids (v angličtine)

Vzdelávacie materiály

Designed by upklyak from freepik.com

Pracovné listy od Envi-pak pre ZŠ: Tvoja ekostopa (kvíz), Triedenie a pokus s PET fľašami, 3 úlohy o triedení a ochrane životného prostredia, Rozkladanie materiálov v prírode, Triedenie odpadu a hádanky

Komix Hrdinovia klímy namiesto učebníc environmentálnej výchovy. Je určený pre školy, no my sme sa informovali v redakcii a zistili sme, že požiadať oň môžu i domáci školáci. Stačí vyplniť formulár na stránke pravda.sk.

Ako učiť o klimatickej zmene? Zdroje informácií, metodické príručky a materiály, s ktorými to hravo zvládnete. Na lepsiageografia.sk

PríručkaČo skutočne potrebuješ“ – doplnkový vzdelávací materiál pre učiteľov a učiteľky v školách, ale aj pre potreby neformálneho vzdelávania na globalnevzdelavanie.sk

Prípadová štúdia dôsledkov spotreby na rozvojové krajiny „Svet v nákupnom košíku“ na globalnevzdelavanie.sk

Pracovné listy pre ZŠ a SŠ „Zem je len jedna“ na globalnevzdelavanie.sk

Infografika Protecting our planet starts with you („Ochrana našej planéty začína u teba“) od americkej National Ocean Service (v angličtine)

Text o Dni Zeme a tipoch ako prispieť k ochrane planéty od National Geographic Kids (v angličtine)

Aktivity

Designed by rawpixel from freepik.com

Omaľovánka na napadyproanicku.cz

Omaľovánky a pracovné listy na onlineskolka.sk

Omaľovánky, rébusy a slohová úloha na radlinskeho.sk

Strom – vizuálizácia toho, ako deti prispievajú k ochrane prírody na nasedeticky.sk

Šumiaca planéta na spolupozaskolu.sk

Environmentálne hry pre deti na eduworld.sk

Model zeme na spolupozaskolu.sk

Kvíz Moje zelené JA

Iniciatíva Za férové ovocie! – Príbeh banánov …a vplyv pestovania a predaja (nielen) banánov na životné prostredie.

Knihy

Designed by upklyak from freepik.com

Výber kníh o životnom prostredí pre menšie deti nájdete na montessorikids.sk

Publikácie Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne

Publikácia pre rodičov na stiahnutie – o kontakte detí s prírodou na jdeteven.cz

Pedagogický dokument „Environmentálna výchova prostredníctvom rôznych aktivít“ od Erasmus+

Videá a filmy

Výber dokumentárnych filmov na Netflixe pre druhostupniarov a stredoškolákov.

Náučné video pre deti o triedení a recyklácii odpadu:

Príbeh veľryby“ …v oceáne plnom plastového odpadu a ako si s tým poradila. (Video bez slov.)

Autorské čítanie knižky „I am Earth“ (v angličtine) – o planéte všeobecne a na záver s tipmi na ochranu planéty pre menšie deti:

Jeden diel seriálu History – Nečakané súvislosti dejín:

Video o triedení odpadu s kvízom na konci:

Vzdelávacie video pre deti s deťmi o Dni Zeme. Plné faktov, v angličtine v pomalšom tempe. Že by domškolácka práca?

Osemminútovka so známym protagonistom dokumentárnych filmov o našej planéte Davidom Attenboroughom „How to Save Our Planet“. Video je len v angličtine, takže skôr pre starších, no s mladšími sa oplatí pozrieť si aspoň vizuálnu stránku a analyzovať, čo je dobré a čo nie:

Pre staršie deti video Amerického prírodovedného múzeaČo sa zmenilo od prvého dňa Zeme“ do roku 2017 plné štatistických údajov a v angličtine výborné na precvičenie predprítomného času:

Aktualizoované video Amerického prírodovedného múzeaČo sa zmenilo od prvého dňa Zeme“ do roku 2020 plné štatistických údajov (v angličtine):

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0