Galéria umenia ako priateľ do dažďa pre domškolákov

Mali v pláne exteriérovú exkurziu, no počasie jej neprialo. Presunula sa na neurčito. Bolo treba rýchlo nájsť náhradný program na pravidelné stretnutie, ktoré malo byť už zajtra. V takom prípade sa dá spraviť niečo nevšedné – navštíviť galériu umenia!

Buďme k sebe úprimní. Galérie nenavštevujeme tak často ako iné expozície. Múzeá dnes ponúkajú aj interaktívne výstavy a programy, dájú sa vybrať podľa témy blízkej záujmom detského návštevníka. Ale obzerať nedotknuteľné obrazy s netušeným odkazom autora na sterilne bielych stenách pod prísnym dohľadom mlčanlivých pracovníkov galérie za ohlušujúceho ticha toho špecifického priestoru… veľmi neláka, a preto galérie z bezpečnej vzdialenosti obchádzame. Jednoducho, vždy sa nájde lepší plán.

Ide sa do Slovenskej národnej galérie

Deti vo veku 13, 12, 7 a 6 na správu o náhlej zmene programu reagovali rôzne – od potešeného „Ooooo!“, cez vlažné „OK“, po zhrozené „Obrazyyyyyy???“. „Skorotrojročák“ sa nevyjadroval. Mamy sa tešili na iné zážitky a boli v napätom očakávaní, ako to celé dopadne. Malá skupinka dvoch domškoláckych rodín sa tak v jeden daždivý piatok vybrala do Slovenskej národnej galérie v Bratislave.

Moderne zrenovovaný priestor bývalých vojenských kúpeľov, kde SNG sídli, ponúka komfortný pobyt aj prekvapivé architektonické a dizajnérske riešenia, ktoré spestria celú návštevu všetkým vekovým kategóriám. O zákutia na sedenie nie je núdza a deti bavia. Škoda len slabšieho zastúpenia interaktívnych hands-on (prečo nie rovno vzdelávacích?) prvkov určených pre detského návštevníka. Ateliér na organizované tvorivé dielne je v prevádzke cez víkendy.

Poznatky z návštevy

Drobcom (do 5 rokov) stačí blúdenie novými nevšednými priestormi. Vozítko v podobe kočíka je skvelý pomocník (zabavil aj malkáčov) a dá sa s ním v galérii pohodlne existovať.

Malkáči (prvostupniari) dokážu blúdiť galériou bez konkrétneho cieľa. Pristavia sa pri tom, čo nejakým spôsobom práve upúta ich pozornosť. Napríklad diela súčasných autorov sú až prekvapivo blízke malkáčskemu videniu sveta a mnohé z videného ich pobaví. Ale môže to byť pokojne aj príprava novej inštalácie s virtuálnou realitou a svetelnými prvkami, pri ktorej sa ale zatiaľ reálne nič nedeje. Potrebujú sprievod, ktorý zabezpečí, že nebudú hmatom zisťovať, akou technikou bolo to ktoré dielo vytvorené.

Veľkáči (druhostupniari) okamžite chápu pravidlá hry – nerobiť hluk, nedotýkať sa, nebehať… A tak môžu dostať úplnú voľnosť. Vzali si mapu, našli si úlohu a nejaký cieľ a boli samostatní. Po dvoch hodinách brázdenia galérie a občasných stretnutiach so zvyškom výpravy počkali v galerijnej kaviarni na „kakauku“, ktoré dostali grátis za splnenie pátracej úlohy.

Suma sumárum, všetky deti vydržali v galérii nečakane dlho. Nikto neodchádzal znechutený alebo unudený. Každý by sa do galérie ešte niekedy vrátil. Možno nie hneď budúci piatok, ale predsa.

Čo deti zaujalo…

  • Splnilo to moje očakávania, že si pozriem rôzne druhy umenia. Páčila sa mi pátračka, bola dosť ťažká. Určite by som tam ešte niekedy išiel. Bolo by dobré, keby sme sa na niečo zamerali, keď tam pôjdeme. (René 12 r.)
  • Také tie bludiská, stolička s tým zlatom, tie farebné obrazy, kde boli hocikde hocijaké farby. Určite by som sa tam vrátila. (Soňa 6 r.)

SNG prakticky

SNG má na webe niekoľko pracovných listov pre deti (vždy vo dvojici s pracovným listom pre pedgógov). Sú dizajnované pre staršie deti, venujú sa téme Slovenského štátu. Dajú sa využiť pri dlhodobejšie plánovanej a premyslenej návšteve galérie.

Vďaka online aplikácii Atlas SNG možno spoznávať vystavené diela cez ich príbehy. Po krátkom čase má však každý prebytok informácií. Veľkáči ju využili na pátračku.

Kto si naplánuje návštevu SNG vopred, môže využiť vzdelávacie programy pre školy.

Materiály na použitie v domácom prostredí SNG uverejňuje na webe umenia v časti Oddelenia galerijnej pedagogiky. V časti Vzdelávanie s galériou sa dajú nájsť tipy vo forme metodických listov na výtvarné aktivity mimo galérie. Svet umenia možno s deťmi objavovať z pohodlia domova prostredníctvom série krátkych animovaných videí s Profesorom Škrečkom.

Prečítajte si tiež…

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20