Domškolácky deň s Čakankou a jej deťmi (11, 9, 6, 4 a 2 roky)

Každý náš deň je neobyčajný, no posledné týždne mimoriadne. Vycestovali sme na lyžovačku koncom februára a zatiaľ sme sa nevrátili. Presídlili sme sa z paneláku v meste do domu na kraji záhoráckeho mestečka. Paradoxne, vďaka pandémii sa náš životný priestor rozrástol z panelákových 70 m2 do nečakaných rozmerov.

Doma nás je kopa, zvyčajne sa melie veľa vecí naraz. Pozývam vás teda na divokú jazdu naším dňom. 

Dnes vás dňom domácich školákov sprevádzajú: Čakanka, Rozprávkar (11-ročný frajer, ktorý to vie so slovami), Danger (9 r., nechýba pri žiadnej vylomenine), MacGyver (6 r., všade vylezie, všetko vymyslí a vyskúma), Turbo (4 r., má energiu na zásobovanie celej Bratislavy), Princezná (2 r.) a trochu aj Ocinko.

Po 20:00 – Plánovanie

Naozaj, pre mňa deň začína už večer. Časť detí si číta v posteliach, časť ukladá môj Najdrahší. Konečne chvíľka ticha a kľudu. Pri viacerých malých deťoch je plánovanie moja záchrana. Plán visí na chladničke všetkým na očiach. Nemusím v trme-vrme dňa habkať, čo ďalej. Plánujem na celý polrok dopredu, takže nestresujem (toľko :), či budeme pripravení na skúšky. Deti sú zas spokojnejšie, že vedia robiť samostatne. Motivuje ich vyfarbovať si, čo zvládli. Dopĺňam čísla strán učebníc, chystám matiku. Posielam nahrávky flauty a klavíra našim skvelým učiteľom zo ZUŠky. Sme pripravení. A chvíľka času s mojím Najdrahším.

6:30 – 7:30 – Pred vstávaním

Cupi cupi, počujem bosé nôžky. Vzápätí nám do postele vkĺzla Princezná. Najdrahší využíva príležitosť a vstáva. My dve sa pritúlime, Princezná zaspáva, hurá! Potichu vyliezam, dávam sa do gala. A moje načerpanie – modlitba.

7:30 – Ranný rituál

Rozťahujem závesy. Veľkáči, Rozprávkar a Danger, sú už v plnom prúde rozprávania „Dračka“ (jeden rozpráva príbeh, v ktorom sú ostatní hlavné postavy a rozhodujú, čo v príbehu urobia). Obliekame. Odkedy je môj Najdrahší doma, zaviedol ranné rozcvičky vonku pred domom. Väčšinou hráme nahánku na 100 spôsobov alebo rodinnú nerfkovačku. Ocinko odchádza do roboty, teda zamyká sa do pracovne. Pri raňajkách čítame o pastierikoch z Fatimy. Modlíme sa deviatnik za obete, chorých, zdravotníkov. Spratať, zuby a ideme na to.

8:20 – Malinkáči

Snažím sa najprv krátko venovať najmenším, čítame spolu, poznávame písmenká, rozohráme hru. Potom sú vo vlastnej réžii prakticky celé doobedie, kým sa učím s veľkáčmi. Stavajú duplo, bunker, alebo autíčkujú a bábikujú, letia tiež puzzle, skladačky na montessori štýl. Dnes ich obliekam na von, idú sa bicyklovať po dvore – aká vymoženosť! Pokračujú lozením po strome, študovaním mravcov, mikro pieskoviskom… Vraciam sa dnu v poslednej chvíli. Už-už sa išla strhnúť bitka. Veľmi dôležitý spor o papuču. Zaháňam školákov do kuchyne.

8:30 – 10:15 – Učenie 

Štandardne trávim doobedia v kuchyni. Deti sa pri mne prestriedajú, učím sa s nimi, odbieham, varím, periem. Každé z detí je iné. Prvák MacGyver pracuje rýchlo pri mne, má toho ešte málo, za 45 minút je zväčša hotový. Danger je makáč, robí jednu úlohu za druhou, ale chce mať kľud. Najstarší Rozprávkar rád zakecáva, bude mi pomáhať, zašívať sa so svojimi projektíkmi. Čokoľvek, len aby sa vyhol matike. Nie že by ju nevedel, ale nechce sa mu strašne. Dnes to vyzerá podobne. „Som voľná, kto chce so mnou robiť?“, ponúkam svoj čas. MacGiver si ma odchytí s logopédiou, trénujeme „r“. Zatiaľ si Danger s Rozprávkarom vytiahnu matematiky. O chvíľu ponúkam pomoc Rozprávkarovi, ktorý vyrušuje Dangera. Odpoveď: „Prosím, len so mnou nepracuj! Ty si ako C3PO, rozprávaš a rozprávaš a to potom dlho trvá.“ Namiesto učenia vyrába. Komiks Evockého pilota. A iné veci, ako zisťujem neskôr. Napríklad narodeninový darček pre sestričku: prstienok, prívesok a maľovaný princeznovský obal.

Vyrušenia

Učenie nám obveseľujú malinkáči. Dnes to bola hlavne Princezná. Najprv nebadane vyliezla na linku, a už sme utierali čajík po celom okolí (9:10).  O čosi neskôr dobehla nešťastná, pokakaná (9:40). Kým ju doriešim, starší si nadávajú, kto je do koho zaľúbený. Opäť sa stíham vrátiť tesne pred vypuknutím bitky. Princeznej sa podarilo prešmyknúť do izby ku Ocinkovi (10:00). Prináša ju so slúchadlami na ušiach, je práve na mítingu. A ešte raz Princezná, tento krát sa schováva s rozžmolenými vankúšikmi do umývačky (10:15). Obsah vankúšikov premyslene rozotrela po celej izbe. Väčšinou sa mi darí brať tieto nezbedy ako príležitosť ukázať deťom, ako správne reagovať. Vysvetlíme si, spolu s vinníkom napravíme, vyčistíme, odložíme. A občas sa nedarí, soptím a pením.

10:15 – 13:00 – Učenie, časť druhá

Pomedzi vyrušenia Rozprávkar dokončil všetky ľahké úlohy: klavír, čítanie, angličtinu. Teraz mu MacGyver číta, jeho posledná úloha. Danger začína najťažším a ľahké necháva na koniec. Má za sebou matematiku, robíme spolu slovenčinu. Ohlasujem desiatu. Na jedlo sa všetci dohrnú do kuchyne, kreslíme. MacGyver, Princezná a Turbo odchádzajú stavať bunker. Dokončujem s Dangerom: slovenčina, flauta, angličtina. O 11:00 je hotový. Ide si čítať! Stále neviem uveriť, že sa po štyroch rokoch trápenia stal z tohto dislektika čitateľ. Číta Skauting pre chlapcov (Baden-Powel). Inak u nás momentálne letí Winettou, Muminíci, Kráľovskí bojovníci, Verneovky, Foglarovky a Kniha džunglí. Idem nájsť Rozprávkara a donútiť ho, pardon, povzbudiť ho, aby si dorobil matiku.

12:30 – Obed

Môj Najdrahší medzitým robí obed. To je super, že je doma! 🙂  Rev od malkáčov, strašia Turba, aby sa s nimi nehral. Danger a MacGyver si vyrábajú v dielni. Rozprávkar teší Turba. Stavajú bunker. Princezná sa chvíľu krásne hrá s bábikami. Riešim pranie. Obeeeed! Wau, doobedie prebehlo bez vážnej hádky či bitky! To je v našom byte, kde deti do seba viac narážajú, rarita. Znovu som vďačná za tento priestranný dom so záhradou.

14:00 – Dnes je oddych aktívny

Deti majú rozdelené práce okolo stolovania. MacGyver dáva na stôl, Danger odpratáva do umývačky,  Rozprávkar vysáva, Turbo umýva stoličky. Rodičia sú kontrola prevedenia a všetko ostatné. Okolo druhej je kuchyňa odprataná. Princeznú prvýkrát ukladám do postieľky s fľaškou mliečka. Doma majú deti oddych na izbách, povinne. Potrebujem ticho na uloženie. Čítajú alebo hrajú spoločenské hry. Podmienka je, že budú potichu. Aj preto máme radi hry na spoluprácu. Obľube sa teraz teší tematický Pandemic, Power of Sith, Ako skoliť draka a Valence Plus. Teraz vyhrala hra vonku.

Torta

S Turbom chystáme tortu, Princezná má dnes druhé narodeniny. Starý mixér, čo sme tu našli, sa mi rozpadol v ruke. Našťastie môj Najdrahší je vynachádzavý 🙂 Princezná docupkala. Druhýkrát sa ju pokúšam uspať v manduke. O desať minút naložila do plienky. Kedy dokončím tortu?!  Je 14:35, Princezná našťastie tentokrát rýchlo zaspáva. Dokončujem tortu, chalani sa striedavo hrajú, mixujú vŕtačkou a vylizujú.

15:15 – Poobedie

Vytiahneme knižku, čítam malkáčom. Turbo a MacGyver pri tom legujú. V bezkoronovom svete mávajú veľkáči poobedia zaplnené krúžkami.  Danger sa trochu nudí. Rýpe do malkáčov, potrebuje práve tých legáčikov, s ktorými sa hrajú. Menšia bitka, pomáham im dohodnúť sa.

16:00

Môj Najdrahší „prichádza z práce“ – odomyká pracovňu. Dnes extra skoro, veď oslavujeme! Princezná vstáva spolu s ním. Ocinko si berie naše pokladíky von. Kopú jamu, sú špinaví a šťastní.  Za normálnych okolností končí oveľa neskôr. Mám potom hodinku na seba. Ísť si zabehať. Alebo častejšie dokončiť veci v domácnosti. Tak či tak, je to môj „reset“ bez detí. Dnes chystám oslavu.

17:30 – Oslava

Oslava sa začína. Chlebíčky, torta, sviečky, blahoželania hanblivej oslávenkyni, rozbaľovanie darčekov, radosť. Kriku plno, deti jedia jedno cez druhé. Testujú novú plastelínu. S mojim Najdrahším sa pomedzi to rozprávame.

19:30 – Ukladanie

Za veľkého hluku postupne posielame či odnášame deti do vane, ešte pyžamy, zuby. V postieľkach ich čaká modlitba a Ocinkove čítanie. Zatiaľ spratávam kuchyňu. Rozprávkar si zase raz večer dorába matiku. Klasika, čo celý deň naťahoval má hotové za 15 minút… S víťazoslávnym pokrikom vyfarbuje „modrý deň“ v pláne. A šípka do postele. Prichádza večerné ticho a pokoj…

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20