Domškolácky deň s Evkou a jej deťmi (11, 9, 6, 2)

Dnes vás dňom domácich školákov sprevádzajú mamka, ocko a ich deti: najstaršia dcéra Spisovateľka (11 r.), syn Maliar (9 r.), mladšia dcéra Rozprávkarka (6 r.) a najmladšia dcéra Kukučka (2,5 r.). Bývame v dome spolu s našou babkou a náš ocko robí z domu, čo je pre mamku nenahraditeľná pomoc a podpora.

7:15 –

Ráno si staršie dve deti čítali z Biblie a teraz sa učia matematiku. Mladšie dve sa hrajú.

7:15 –

Učia sa z Hejného matematiky, ktorou som nadšená.

7:50 –

Presúvame sa do kuchyne, dnes výnimočne sa dosť dlho učíme aj pred raňajkami. Naša najstaršia sa už učí angličtinu (učebnica English World). Dôraz kladieme na konverzáciu, ale aj písať sa musia učiť. Onedlho pôjdeme raňajkovať.

9:05 –

Najmladšia Kukučka sa rozhodla ísť von. Aj ostatných zavoláme pozrieť sa na priesvitnú dážďovku. Kukučka hľadá, kde má táto dážďovka opasok. Tieto dni majú deti v praxi ukážku životného cyklu vrtivky orechovej, ktorá ničí našu úrodu orechov. Na jar videli v praxi potravový reťazec: mladé výhonky stromov – voška – lienka. Prírodovedu sa snažíme čo najviac spájať s praxou.

9:10 –

Najstaršia Spisovateľka zatiaľ cvičí na klavíri. Okrem klavíra chodí ešte na dramaťák, skauting, saleziánske stretká a keramiku a najnovšie so mnou na Pilates. Maliar má výtvarnú, skauting, stretká a loptové hry. Rozprávkarka zas dramaťák, keramiku a cvičenie. Staršie deti chodia na krúžky už samy, len Rozprávkarku ešte musíme vodiť my.

9:11 –

Rozprávkarka upratuje po raňajkách. Deti majú tento rok rozdelené služby tak, že vždy jeden chystá na stôl pred jedlom a druhý upratuje po jedle. Ráno sa aj vysáva kuchyňa. V soboty majú rozdelené vysávanie bytu. Deti spoločne vešajú bielizeň a aj si ju samy odkladajú. Podľa potreby tiež pomáhajú v záhrade. Teraz napríklad zbieraním orechov.

9:30 –

S Rozprávkarkou si čítame z Biblie. Teraz je to Komixová Biblia, ale naša najobľúbenejšia je Bible vypráví o Ježíši.

9:50 –

Už sa všetci učia vonku. Každý deň majú matematiku, slovenčinu a angličtinu. Maliar má určité dni vlastivedu a prírodovedu. Najstaršia Spisovateľka sa biológiu, dejepis a geografiu učí blokovo, teda vždy jeden až dva týždne má jeden z týchto predmetov (tento týždeň má geografiu). Fyziku má každý týždeň.

11:00 –

Slovenčina. V pondelky deti tvoria na námety z knihy Tvůrčí psaní pro mladé spisovatele a spisovatelky. Dnes si predstavujú, že sú Marťania a rozmýšľajú, na čo by sa dali použiť predmety okolo nás.

11:00 –

Rozprávkarka ešte nevie písať, takže svoje nápady kreslí.

11:10 –

Malá Kukučka sa hrá s gumičkami a geodoskou.

11:30 –

Rozprávkarka má matematiku. Hejného krokovací pás sa dá aj nakresliť kriedou.

O chvíľu sa nám deti rozídu. Spisovateľka ide na klavír a Rozprávkarka na dramaťák. Medzitým máme obed. Tentokrát nie všetci naraz, kvôli krúžkom. Inokedy ale jeme všetky jedlá spolu celá rodina aj s ockom. Kukučka si cez obed pospí.

14:00 –

Poobede si vyspinkaná Kukučka chce maľovať. Maliar jej trošku pomáha popri vlastnom učení.

14:10 –

S Maliarom riešime otázku, prečo bola vlastne Mária Terézia korunovaná za Uhorskú kráľovnú v Bratislave. Zisťujeme, či bola Budapešť tiež súčasťou Osmanskej ríše.

14:30 –

Najstaršia Spisovateľka sa vrátila z klavíra a pokračuje v geografii. S pomocou atlasu spolu študujeme klímu v Afrike. Bude robiť projekt o oblasti Turkana v Keni. Pre Saleziánsku školu v tejto oblasti sa konala minulý rok zbierka a Saleziáni vydali o oblasti peknú brožúrku.

14:30 –

Maliar sa doučil a konečne sa môže hrať s Legom. Teraz má legové obdobie, ale inak je jeho najobľúbenejšou činnosťou kreslenie.

15:45 –

Všetci sa už vrátili a pohrali a teraz sa ide von. My ženy ideme k pani susede nazbierať si jablká a Maliar sa ide bicyklovať.

17:20 –

Sme späť a deti odkladajú prádlo.

17:40 –

Najstaršia Spisovateľka má večer službu – pripraviť stôl na večeru.

19:00 –

Stretávame sa na spoločnú modlitbu. Ďakujeme za všetko krásne, čo sme prežili… Potom deti pozerajú rozprávky a mamka s ockom obvykle idú na prechádzku porozprávať sa. Pomedzi toto všetko sa deti ešte hrajú. Keď sú už v posteliach, ešte deťom čítame, teraz novú knihu Kráľ bez trónu od Juraja Vojtáša. Dobrú noc!

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na platforme darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20