Domškolácky deň s mamou Jajou, tatom a ich synmi Starším (7r11m) a Mladším (6r5m)

Dnes vás dňom domácich školákov sprevádza naša rodinka. Starší je druhák a Mladší bude od septembra 2020 prvák v „domácej škole“. Do škôlky, až na pár pokusných doobedí, nechodili.

Na úvod musím napísať, že sme priaznivcami sebariadeného vzdelávania. Veríme, že aj deti vedia, čo ich baví, na čo majú prirodzený talent, čo ich láka, čomu sa chcú venovať, na čo majú práve senzitívnu fázu. Keďže však „unschooling“ nie je u nás povolený vzhľadom na polročné skúšky, aj my musíme praktizovať „školu doma“. Našťastie to Staršiemu „fakt páli“, učí sa sám a ľahko, Mladší sa lepidlovo učí pri ňom, takže máme doma celkom pohodu 🙂 Vďaka tomu je každý deň iný. Tu je jeden z nich: štvrtok v dobrovoľnej karanténe.

8:00 – Vstávame

Deti spia na poschodovej posteli pri našej manželskej. Zatiaľ to nechcú meniť a my to rešpektujeme. Vyspíme sa všetci veľmi dobre. Budík nemáme, budí nás slnečné svetlo medzi 7.00 a 8.00. Deti sa ráno prídu pritúliť k nám. Potom s čerstvou energiou majú zvyčajne skvelú doobednú socializáciu medzi sebou, vedia sa aj dve hodiny prehrať. To je pre nás priorita a nerušíme to, ak sa dá. V ráno dňa D si Starší, ktorý je od 5-tich rokov vášnivým programátorom, vzal tablet a inšpiroval sa rôznymi triediacimi algoritmami. Na YouTube si pozeral, aké všetky druhy existujú a ktoré by mohol naprogramovať v jazyku Scratch.

8:15 – Ranná aktivita Mladšieho

Mladší má zas silné obdobie pre pretekárske autá, motivuje ho to čítať, písať, kresliť, vymaľovávať a najmä nenútene sa venovať číslam, prepočítavať, pamätať si ich, počítať. Hneď z postele išiel niečo napísať na namaľované auto.

8:30 – Raňajky

Ovsené vločky so strúhaným jabĺčkom. Šachové figúrky slúžia na: 1. šach, 2. ochytanie si triediacich algoritmov.

8:45 – Ranné aktivity

Mladší sa veľa učí od Staršieho, takže téma triediacich algoritmov mu príde úplne  normálna 🙂

9:00 – Ranné aktivity

Ruka je nástrojom ducha – čo sa naučil na YouTube, to si preskúša na vlastný hmat.

9:15 – Ranné aktiviy

Mladší berie do ruky Perplexus – úžasný labyrintový hlavolam, ktorý nás veľmi zamestnáva počas karantény. Precvičuje priestorovú predstavivosť, jemnú motoriku, logiku, trpezlivosť, sústredenie, schopnosť prehrať… Už máme 3 druhy. Veľmi odporúčam!

9.45 – Ranný relax na tablete

Máme s deťmi dohodu, že keď si umyjú zuby, tvár a prezlečú sa, môžu si dať 20 min. relax na tablete. Väčšinou hrajú strategické hry.

10:15 – Ovocná desiata – Mladší

Na desiatu a olovrant máme vždy čerstvé ovocie. Popritom sa venujú chlapci, čomu chcú. Mladší si na mojom počítači vybral vymaľovánku športového auta a vymaľováva. Už má vytvorenú peknú vymaľovánkovú knižku (pozri malé foto v rohu).

10:15 – Ovocná desiata – Starší

Starší si chcel so mnou zahrať šach. Ja som sa to pri ňom naučila. Poprosili sme tatu, ktorý teraz pracuje z domu, aby nás odfotil. Staršieho to veľmi baví, hrá každý deň. Vytvára knižku „Mat jedným ťahom” tak, že situáciu na šachovnici odfotí na tablet, vytlačí a pridá do knižky (pozri malé foto).

11:00 – Videohovor s kamošom domškolákom

Pred karanténou sme sa stretávali raz týždenne, teraz si aspoň raz týždenne voláme cez videohovor. Kamoš je tiež šikovná hlavička na matematiku, tak si najmä so Starším veľmi rozumejú. Hrávali spolu Matemága – aplikáciu s Hejného metódou výučby matematiky, ale aj Matika.in, Grammar.in, či Zlatka.in.

11:30 – Starší: matematika

Starší už všetky tri diely pracovného zošita z Hejného metódy pre druhákov už dokončil, tak začal tretiacke učivo. Dohodli sme sa, že robí 5 cvičení denne. Popritom sa venuje matematike, geometrii a programovaniu mimo pracovného zošita, len tak ako záľube. Ja som zatiaľ dokončila obed.

12:00 – Prvouka

Povenovali sme sa aj mape Slovenskej republiky a Európy, hoci trochu predbiehame osnovy. Celkom dobre ovláda hlavné mestá, vlajky, aj orientáciu na mape. Druhácku prvouku sme už prebrali podľa pracovnej učebnice od vydavateľstva Aitec.

11:30 – Mladší: milované Lego

Mladší nás počas učenia necháva „na pokoji” a robí si zatiaľ svoje, väčšinou stavia autá z Lega. Aj teraz to tak bolo. Jeho konštrukcie sú stále prepracovanejšie a zložitejšie.

12:15 – Obed

Pri stravovaní nám záleží na tom, aby deti jedli s radosťou to, na čo majú chuť. Veríme, že také jedlo im prinesie správne živiny, dobré trávenie a je to aj prevencia porúch príjmu potravy. Ak sa dá, dám im dopredu vybrať, na čo majú chuť. Počas karantény s nami obeduje aj tato, ktorý fotil túto fotku.

13:00 – Oddychové aktivity

Po obede mávame oddych, Starší si vzal Perplexus a trénoval. Vedie si graf, po ktorý „level” sa ktorý deň dostal.

13:40 – Starší: angličtina, Mladší: „R“

Na učenie angličtiny využívame od začiatku prvého ročníka aplikáciu Duolingo. Starší vedel už dobre čítať, tablet mu bol blízky, tak sme to skúsili a funguje to veľmi dobre. Každý deň vrátane víkendov sa učí 20 min. Rozumie veľa, má bohatú slovnú zásobu, číta, vie spelovať, prekladá zadanú vetu, len samostatne ešte nechce hovoriť dlhé vety. Ale Duolingo môžem len odporúčať. S Mladším zatiaľ trénujem podľa materiálov od jeho logopedičky hlásku „R”, ktorá mu ako jediná zatiaľ nejde

14:30 – Pobyt vonku, tentokrát s trénerom

Každé poobedie chodíme aj počas karantény von. Niekedy s babkou, niekedy na bicykloch na hrádzu, niekedy na prechádzku. Keďže sa už pre verejnosť otvorili športoviská, prišiel konečne prvýkrát ich tréner, s ktorým sa pred karanténou Mladší učil plávať a Starší sa zdokonaľoval v plávaní. Dali si na školskom dvore za domom športový tréning.

16:00 – Olovrant a pohľadnica pre babku

O tri dni bude mať babka meniny, tak dokončíme pre ňu vlastnoručne vyrobenú pohľadnicu. Mladší maľuje a Starší píše. Veľmi nerád píše, hoci jednoduchším typom písma: Comenia Script. Ale trénovať treba a spravil už celkom dobrý pokrok.

17:00 – Tatov klavírny koncert

Tato je hudobne veľmi nadaný – hrá na klavíri, gitare, basgitare a ústnej harmonike. Dnes usporiadal klavírny koncert pre susedov na oživenie karanténnej situácie. Chlapcom sú nástroje k dispozícií, zatiaľ však viac počúvajú ako sami hrajú. Snáď sa to časom zmení.

17:30 – Predzáhradka

Máme veľké šťastie, že náš byt na prízemí má vlastnú predzáhradku. Hojdačky (niekedy slúžia aj ako preliezačka) i trampolína sú u detí veľmi obľúbené. Aj počas klavírneho koncertu sa hojdali až „do tupého uhla”, ako zvyknú hovoriť.

18:15 – Večera

Večeru podáva zvyčajne tato. Pri večeri dominujú ich spoločné témy: kódy v programovaní, teoretická matematika, zrýchlenie, či výkon športových áut, karate, fyzika okolo nás, vesmír a podobne.

18:45 – Programovanie

Keď má Starší chuť a nápad, môže ísť programovať, kedy chce, avšak snažíme sa, aby to bolo max. do 19.30 – kvôli spánku. Tentokrát ešte večer išiel na počítač, pretože vzdelávacie centrum Learn2Code začalo vysielať online webináre k programovaciemu jazyku Scratch a Starší bol naň veľmi zvedavý. Mladší večer robí väčšinou s druhým dychom akčné cvičenie, preteky, alebo akrobaciu s tatom.

20:20 – Spoločné čítanie v posteli

Chlapci sa okolo 20:00 sami sprchujú, ak chcú, tak sa kúpu. Potom si spoločne čítame v posteli – jeden večer ja, jeden tato. O 20:45 zhasíname, v tme ešte poležíme a o 21:00 odchádzame zo spálne. So zaspávaním a spánkom nemajú žiadny problém, veríme, že je to aj preto, že majú fakt pekný život 🙂

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20