Domškolácky deň s Mariannou a… bez jej detí (špeciál)

Žena: extrovertná
Muž: introvertný
Deti: 2 dievčatá (10, 9)
Pes: Mersi (parťáčka do pohody aj nepohody)
Prostredie: na samote u lesa
Možnosť stráženia ratolestí: pomôž si, ako vieš

Plnú pozornosť a zodpovednosť za vzdelávanie našich detí som si zvolila z vlastnej vôle a presvedčenia, ale rýchlo som pochopila, že ak toto mám ustáť, musím sa niekde ventilovať, inak sa zbláznim. Prvá inšpirácia prišla z reklamy „Hodina deťom“, ktorú som počula niekde v obchode a… nápad bol na svete! Hodina bez detí!

CHRONOS nepustí.

Vo veku detí: 2 – 4

Našla, prihlásila a zaplatila som si 1 hodinu cvičenia v meste, normálne štúdio ponúkajúce rôzne druhy tréningových jednotiek. Bolo mi úplne jedno, čo cvičím, ale dohoda bola jasná a nemenná: vo štvrtok o 18,00 hod musel byť manžel doma pri deťoch. Aby som natiahla čas, mnohokrát som spojila príjemné s užitočným a išla do obchodu „poprechádzať sa“. Celé som si to tak užívala, i keď tento druh činnosti neobľubujem, no v tomto čase to stálo za to.

Vo veku detí: 5 – 7

Jedenkrát týždenne a nezblázniť sa? Málo! Musela som pridávať. Vymyslieť čokoľvek, len sa dostať von sama s Mersi a hlavne nech na mňa nik nehovorí 🙂 Poznáte toto obdobie všetky, že? Kde ale nájsť priestor? Manžel si rád pospí, ale neskoro chodí z práce. Deti tiež rady vyspávajú, lebo nočné dialógy s ockom sú predsa len zaujímavejšie ako spánok. Ani vzdelávací systém nepustí, a preto treba mať vlastný obranný mechanizmus – trikrát do týždňa minimálne.

HESLO: Beh ťa vždy zachráni v akúkoľvek hodinu!

Budík na 5,00 hod, pozviechať sa, obliecť, zapriahnuť psa a vyrážam na beh s Mersi. Pes a jeho radosť z voľnosti ma vždy prebrali. A aj chlad v zime. Tie magické ranné východy slnka milujem. A to ticho s ľahučkými premenami! Po tomto zážitku človeka už len tak hocičo nevytočí. Takto „vyklidnená“ mama-učiteľka dostáva hodnotu u detí a hodiny učenia sú znesiteľnejšie pre obe strany.

Vo veku detí: 8 a viac

Zvyk je železná košeľa. „Najlepšia mama je, keď ide von a my sme už naučené.“, deti už formulujú jasné poznatky 🙂 K tomu som ich naučila ráno variť presso kávičku s peknou penou na pákovom stroji. Ráno už nemusím vstávať do zimy (aj keď toto si vždy rada doprajem), ale rýchlo zvládneme povinnosti a z 1 hodiny týždenne si doprajem voľno oveľa viac a dlhšie. BEZ VÝČITIEK! Deti sú naučené, spokojné a ja si v plnej slobode bežím za:

ZÁVER: Nejde o výkon. Aj ten môj beh sa občas zvrhol na zber byliniek. Nejde o to, či beháte, cvičíte, prechádzate sa, štrikujete, alebo len tak oddychujete. Ale doprajte si čas a priestor pre seba a svoje telo!