Domškolácky deň s Vierkou a jej deťmi ( 21, 19, 17, 15, 13 a 8 r.)

Medzi domácimi školákmi sme štandardná rodina, máme 6 detí. V plnom rozsahu sme: mamina Vierka (48), ocino Branko (47) a deti Veronika (21), Martin (19), Ondrej (17), Juraj (15), Marek (13) a Mária (8).  Naša najstaršia však už žije samostaný život, preto ju dnes neuvidíte. Vlastne platí, že čím starší člen rodiny, tým viac osobných záujmov a menej času s rodinou. Myslím, že je to prirodzené a preto som nesmierne vďačná za chvíle, keď sme všetci spolu. Sú pre mňa stále veľkým darom a nikdy sa neprejem možnosťou tráviť čas so svojou rodinou.

Môj deň nezačína skoro. Je sedem hodín, v dome ticho a ja mám čas na osobnú modlitbu i vďaku za nový deň.

7:30 – Už sa to začína. Každý má svoju rannú povinnosť. Nie že by ju robili s nadšením, ale platí: “keď pracujú iní, som ochotný pracovať aj ja”. Jurko sa stará o našu hydinu.

7:30 – Moje povinnosti. Ja zatiaľ zamiesim chlieb, pustím práčku a dám dusiť mäso. Dnes bude hovädzie soté na hrášku a ryža. Ktovie, možno sa zadarí aj nejaký koláčik.

7:40 – Raňajky. Chystajú ich deti – naozaj príjemný zvyk. Juraj čaj, Marek pečivo, Ondrej slanina a vajcia, Mária prestrie stôl, spolu vyložia umývačku. Štuchanie v kuchyni som neodfotila, aby to vyzeralo idylicky.

7:50 – Spoločne za stolom. Keď sa ráno stretneme pri stole, začíname spoločnou modlitbou a odovzdaním dňa do Božích rúk. V priebehu raňajok si ešte porozprávame, čo nás cez deň čaká a zosynchronizujeme sa.

8:30 – Začína sa práca. V zásade sa každý rozbehne za svojimi povinnosťami, čo znamená, že si (skoro) každý sadne za svoj počítač a pripojí sa do svojej školy.

9:45 – Ešte stále s učíme. Najmladšie deti sú viac pri mne, nakoľko som zistila, že siedmaci, ôsmaci a deviataci sa nesmierne radi tvária, že niečo robia, hoci to nie je celkom pravda. Zistiť týždeň pred skúškami, že „ja z chémie nič neviem“, ma vytočí. Systém „dôveruj, ale preveruj“ sa mi osvedčil.

10:00 – Chvíľku na vzduchu. Kamarátka práčka doprala. Spolu s umývačkou riadu sa u nás narobia asi najviac. Ja idem vyvešať bielizeň a Mária pri mne skáče na švihadle. Neodolám a zaskáčem si aj ja.

10:30 – Projekt. Čím som staršia, tým menej robíme projektov, alebo je to tým, že prvostupniarku mám len jednu? Zistili sme, že náš dvor chodí navštevovať dvanásť druhov vtákov. Tento lapbook bude práve o nich.

12:00 – Skoro dovarené. Variť pre sedem ľudí, z toho štyroch chlapcov v puberte, nie je problém,  len musíte mať veľké hrnce a stáť v kuchyni hodinku či dve denne. Lepšie však je keď sa najedia, ako by mali zjesť mňa.

12:20 – Obed. Pre mňa radostná chvíľa – spoločný obed. Výhoda, ktorú nám priniesla korona.

12:45 – Chvíľa pre mňa. Krátka, ale dôležitá. Teší ma zaboriť ruky do hliny, presádzať, plieť, polievať a vidieť, ako všetko rastie.

13:00 – Záhrada. Aj Mária so mnou rada záhradničí. Hrach nám poryl hryzec vodný, neznášame ho. Toto je zúfalá snaha doplniť, čo zničil a dúfať, že nám niečo vyrastie. Uvidíme.

13:15 – Družina. Mária chodí do školy, ale len na to, aby sa tam zahrala. Odprevadím ju a mne začína platená práca.

13:45 – Doučovanie. Je pred prijímačkami, čo zamená veľký dopyt po doučovaní. Nemôžem sa sťažovať, že by som mala málo práce. Učiť tieto deti však zamená, že na rozdiel od tých doma na konci poďakujú a zaplatia 😊.

14:00 – Popoludňajšie činnosti. Tie má každé dieťa zariadené podľa seba: jazykovka, ZUŠ, čítanie kníh, v zásade veget. Navyše, mamina učí a nikoho nekontroluje. Čistá pohoda.

16:00 – Chlieb. Medzičasom sa mi podarilo napiecť chlieb, teším sa z každého.

16:30 – Koláčiky. Jurko sa trhol, dnes budú aj koláče. Pravidlo je: makáš na nich hodinu, zjedia sa za desať minút.

17:30 – Znova vonku. Zvesím bielizeň a opäť chvíľa s Máriou vonku. Pridá sa aj ocino a točíme spolu švihadlo. Prekvapivo skákanie chytí aj Ondreja, tak si to postupne skúšame všetci.

20:00 – Večerná modlitba. Dôležitý zvyk – zakončenie dňa poďakovaním za všetky dobrá, čo sme dostali a posbou o požehnanie. Potom nasleduje spoločné plánovanie ďalšieho dňa

21:00 – Víno. Je skvelé sadnúť si večer s mužom a dať si spolu pohár vína. Navyše takého dobrého, ako vie urobiť len môj manžel. Konečne zaslúžený relax – vyložené nohy, jeden diel seriálu a kniha. Kto sa môže mať lepšie ako ja?