Exkurzia domškolákov v Moravských sklárňach

V domácom vzdelávaní máme veľký priestor na vzdelávanie v teréne. Mnoho príležitostí na zážitkové vzdelávanie máme na dosah ruky. Stačí ich chytiť za pačesy: zistiť možnosti, pozbierať základné organizačné informácie a dať vedieť ostatným.

Domškolácka partia z Piešťan a okolia zorganizovala exkurziu do Moravských sklární Květná tesne za hranicou s Českom. Na akciu pozvali aj ostatných domškolákov – informovali o nej prostredníctvom fejsbukovej stránky OZ DVS, správa sa rýchlo rozšírila a nakoniec prišli domškoláci nielen zo širšieho okolia Piešťan, ale aj z Bratislavy. Spolu sa zišlo 21 dospelých a 33 detí. Pre veľký záujem sa nakoniec museli účastníci rozdeliť na dve menšie skupiny.

Po krátkom úvode venovanom histórii sklární a ich fungovaniu sa exkurzia presunula do výroby a postupne prešla od tavenia suroviny, cez fúkanie a tvarovanie výrobkov zo žeravej skloviny, po chladenie, brúsenie a kontrolu kvality. Na záver sme sa dozvedeli, ako sa robia na skle rôzne druhy dekorov.

Deti zažili horúčavu sklárskych pecí, niektoré si dokonca vyskúšali fúkanie sklárskych výrobkov, zoznámili sa so sklárskym remeslom, videli naživo výrobu reálnych produktov a mali tak možnosť pochopiť celý postup ručnej výroby skla.

Po exkurzii sa väčšina zúčastnených domškolákov stretla na miestnom ihrisku, kde sa pri voľnej hre chlapci aj dievčatá rôznych vekových kategórií vyšantili so svojimi kamarátmi, aj s deťmi, ktoré stretli prvýkrát v živote – zapojiť sa mohol naozaj každý.

Ďalej sa dalo na tému nadviazať a „prepašovať“ do nej…

  • slovenčinu (napr. zreprodukovať postup výroby sklenených výrobkov, spraviť reportáž),
  • matematiku (napr. vypočítať produkciu za určité obdobie),
  • geometriu (napr. symetria sklárskych výrobkov),
  • fyziku (napr. tavenie látok),
  • chémiu (napr. chemické zloženie skla a vlastnosti kremíka),
  • výtvarnú výchovu (napr. maľovanie na sklo, návrhy dekorov)…
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20