Hodina Zeme: materiály, videá, inšpirácia

Hodina Zeme je najväčšou kampaňou Svetového fondu na ochrany prírody – WWF, do ktorej sa každoročne zapájajú milióny ľudí po celom svete. Koná sa vždy v poslednú marcovú sobotu o 20:30 a tento rok pripadol na 25. 3. 2023.

Oficiálne video Hodiny Zeme 2023

Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v austrálskom meste Sydney, keď sa viac ako 2 milióny domácností a firiem zapojilo do kampane s cieľom upozorniť na potrebu akútne riešiť problémy klimatických zmien – symbolicky vypnutím svetiel na jednu hodinu. V ďalšom roku sa táto myšlienka už rozletela po svete a zapojilo sa už približne 50 miliónov ľudí v 35 krajinách. Potreba chrániť našu Zem a s tým súvisiace nevyhnutné riešenie klimatickej krízy spojila milióny ľudí v desiatkach krajín sveta v symbolickej demonštrácii toho, že každý z nás môže prispieť k ochrane našej klímy. Každý rok sa preto zapája stále viac ľudí a miest.

Prečo učiť o Hodine Zeme

Dnes, o 15 rokov neskôr od vnziku tejto iniciatívy, sme na rozhodujúcom bode, keď sa blížime k prekročeniu kritickej, vedcami z Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC) stanovenej hranice, z ktorej už je návrat do takej klímy, na akú sme zvyknutí, takmer nemožný. Dokonca tú hranicu – zvýšenie globálnej teploty o 1,5°C – prekročíme pravdepodobne ešte skôr, než sa očakávalo, a to pred rokom 2030. Naša príroda a zdroj nášho živobytia čelí vážnej hrozbe.

Najbližších sedem rokov je teda určujúcich pre našu budúcnosť na planéte, ktorá nám je domovom. Pokiaľ udržíme otepľovanie pod hranicou 1,5°C, predídeme nezvratnému poškodeniu našej planéty v kontexte otázky prežitia ľudstva.

Zobrazenie zmeny povrchovej teploty Zeme v rôznych obdobiach

Rozvíjajte environmentálne povedomie vašich detí

A ak máme docieliť zastavenie zvyšujúcej sa teploty, musíme sa zapojiť všetci, každý z nás a demonštrovať našu vôľu môžeme prejaviť práve počas Hodiny Zeme – vypnúť na hodinu svetlá a počítače v našich domovoch a darovať tak (aspoň) 60 minút našej Zemi – akoukoľvek pozitívnou aktivitou: pridať sa k čisteniu svojho okolia, brehov obľúbeného jazera alebo rieky, zapojiť sa do sadenia stromov, skrášlenia parkov a záhrad, alebo len jednoducho užiť si pohľad na nočnú oblohu pri vypnutých svetlách a zamyslieť sa nad tým, že druhú planétu k dispozícii nemáme.

Vďaka zapojeniu viac ako 190 krajín sveta môžeme premeniť schopnosť ľudí vypnúť svetlá na jednu Hodinu Zeme na milióny hodín aktivít na zvýšenie povedomia a vytvorenie domino efektu, ktorý pretrvá aj viac, než len tých 60 minút. V našom rozdelenom a polarizovanom svete je toto možnosť zjednotenia a pripomenutia si, že náš spoločný domov potrebuje našu pomoc.

V našom domškoláckom svete je to skvelá príležitosť učiť sa vyhľadávať informácie o našej planéte a jej klíme, o environmentálnych problémoch a rozvíjať svoje mäkké zručnosti počas prezentovania a zdieľania týchto informácií v diskusiách.

Slovensko sa do kampane zapojilo po prvýkrát v roku 2011 pod koordináciou Sekcie ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenského zväzu astronómov. Aj tentokrát sa viaceré hrady, mosty a iné stavby zahalia do tmy. „Zhasne“ tak Bojnický zámok, Bratislavský hrad, Hrad Beckov, Historická radnica mesta Banská Bystrica, Hodinová veža v Banskej Bystrici, Kolonádový most v Piešťanoch, Prezidentský palác a Vyhliadková veža UFO v Bratislave.

Počas Hodiny Zeme sa okrem vypnutia svetiel konajú mnohé aktivity zamerané na zvýšenie pozornosti k ochrane našej planéty a mestá organizujú rôzne podujatia aj pre deti. Takéto video je napríklad z roku 2022 z Bratislavy:

Vo svete sa tradične zapájajú aj svetoznáme pamiatky, napr. Sfinga a pyramídy v Gize, socha Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro, Eiffelova veža, most Golden Gate Bridge v San Franciscu, rímske Koloseum a mnohé ďalšie.

Ako sa zapojiť? Na stránke venovanej Hodine Zeme na Slovensku nájdete rôzne tipy, ako sa stať súčasťou najväčšej svetovej kampane na ochranu našej Zeme. Najznámejšou kampaňou u nás, okrem zhasnutia svetiel, je Upracme Slovensko, ktorá aj tento rok organizuje množstvo čistiacich aktivít, ktorými môžete pomôcť vyčistiť aj vaše okolie. Prípadne sa angažujte sami a požadujte od svojej samosprávy zapojenie sa do tejto kampane. Alebo vytvorte vlastné domškolácke podujatie 🙂

Ďalšie tipy a vzdelávanie materiály

Skvelý dokument (v pdf) o tom, čo sa dosiahlo v roku 2022 počas Hodiny Zeme, obsahuje množstvo obrazovej prílohy z rôznych kútov sveta, zoznam iných “hodín Zeme” (napríklad Hodina pre pôdu), prehľadnú časovú os predošlých ročníkov a ich významných úspechov a veľa linkov na externé zdroje.

Kto chce nahliadnuť na našu Zem z vesmíru a na vlastné oči tak vidieť, aký je rozsah svetelného znečistenia v noci, Medzinárodná vesmírna stanica ISS ponúka naživo zaujímavé výhľady. Len keď vystihnete oceán v noci, tak je tam tma stále 🙂

YouTube kanál NASA o klimatických zmenách ponúka mnohé názorné videá, pomocou ktorých ukazuje premeny na našej Zemi – napríklad v tomto videu je pomocou animácie zobrazená zmena priemerných teplôt na Zemi od roku 1880 až po súčasnosť.

Videá o klimatických zmenách a spätných väzbách klimatických procesov so slovenskými titulkami nájdete na tejto stránke. Sú k nim dostupné aj pracovné materiály v angličtine.

Na stránke Voľba2050 je možné po vyplnení krátkeho formulára získať priamo do mailu pracovné listy s metodickými tipmi na aktivity k téme klimatických zmien – úlohy sú vhodné skôr pre druhý stupeň ZŠ a vyššie.

Viaceré texty a ďalšie tipy nájdete aj na portáli lepšiageografia (neobmedzený prístup ku všetkým materiálom na tejto stránke majú členovia OZ DVS).

Na stránke mladireporteri.sk nájdete na stiahnutie dokument Manuál 21, ktorý obsahuje výučbové programy, vrátane tipov na aktivity a pracovných listov, k téme klimatických zmien a ochrany životného prostredia.

Ak sa chcete dozvedieť o problematike klimatických zmien viac a vyhovuje vám angličtina, pozrite si napríklad túto stránku, kde sú zosumarizované v grafoch a obrázkoch prehľady historických teplôt a projekcie do budúcnosti. Táto stránka ponúka aj tutoriály k výučbe klimatických zmien a procesov s nimi súvisiacich.

Tipy na aktivity s deťmi na túto tému nájdete napríklad na pintereste.

Tak čo, zapojíte sa? My áno – veď zhasnúť na 1 hodinu je skutočne to najmenej, čo môžeme pre našu planétu urobiť 🙂

Autorka: Barbora Kabinová

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20