Hrady na Slovensku – vlastiveda a dejepis v teréne

Na Slovensku bolo údajne postavených vyše 180 hradov a zámkov a 425 kaštieľov. Radosť učiť sa o histórii priamo v teréne! Spoznávanie Slovenska a jeho zaujímavostí a pamätihodností je učivo vlastivedy štvrtého ročníka, no téma určite zaujme všetky vekové kategórie detí aj dospelých. Preto sa pozrieme na zdroje zaujímavých a užitočných informácií o slovenských hradoch a zámkoch.

Na úvod niečo o vzniku a funkcii hradov, zámkov a kaštieľov

(Našli sme na pravda.sk)

Na malom Slovensku nachádzame prekvapujúco veľa kultúrnohistorických pamiatok, ktoré dokumentujú dlhú históriu krajiny od praveku takmer po súčasnosť. Sú tu panské sídla, čiže príbytky spoločenskej elity, či pevnosti, stavby zabezpečujúce obranu. Máme mnoho panských sídel, ktoré sú zároveň aj pevnosťami.

Najstaršími sú hradiská. Nie sú to celistvo zachované objekty, ale len archeológmi objavené a preskúmané zvyšky opevnených sídel budovaných od praveku po včasný stredovek.

Vrcholný a neskorý stredovek sa na Slovensku začlenenom do Uhorska nesie v znamení hradov. Historici uvádzajú, že ich postavili vyše 180. Najstaršie boli pokračovateľmi existencie veľkomoravských hradísk, ale najpočetnejšia skupina vznikla po tatárskom vpáde v druhej polovici 13. a v priebehu 14. storočia. Zlé časy pre hrady nastali v 17. storočí poznačenom stavovskými povstaniami a vojnou s Turkami. Väčšinu z nich zničili do takej miery, že sa z nich stali neobývateľné ruiny. Dnes máme na Slovensku len 17 úplne zachovaných hradov.

Okrem zrenovovaných stavieb (napr. Bratislavský a Trenčiansky hrad) sú medzi nimi hrady premenené na romantické zámky (Bojnický a Smolenický zámok) a mestské hrady kedysi chrániace bohatstvo stredovekých banských miest.

Zánik slovenských hradov urýchlilo sťahovanie šľachty z nehostinných a chátrajúcich sídel do pohodlnejších kaštieľov a kúrií. Prvá vlna ich budovania nastala koncom 16. a v priebehu 17. storočia. Šľachta sa z hradov húfne sťahovala do opevnených kaštieľov stavaných podľa vzoru Turzovho rodného sídla v Bytči. Renesančný kaštieľ v Betlanovciach bol v roku 1658 prvým panským sídlom s potlačenou obrannou funkciou, nasledovníkov mal až v 18. storočí, ktoré sa nieslo v znamení druhej vlny budovania kaštieľov. Časť z nich vznikla prestavbou starších panských sídel, ale pribudlo aj mnoho nových barokových či klasicistických šľachtických rezidencií. Dnes máme na Slovensku vyše päťsto kaštieľov.

Sú tu aj sakrálne pamiatky s opevnením. Mnohé kostoly na Slovensku obohnali obranným múrom s baštami, aby poskytli aspoň čiastočnú ochranu vidieckemu obyvateľstvu. Božie stánky sa tak neraz stali miestom posledného útočiska. Opevnené museli byť aj kláštory, lebo boli miestom nielen duchovného, ale aj materiálneho bohatstva.

Prehľad hradov, zámkov, kaštieľov

Na stránke hrady-zamky.sk nájdete online mapu a zoznam hradov, zámkov, kaštieľov zrúcanín, kláštorov… Kliknutím na značku na mape alebo názov stavby v zozname otvoríte stránku s jej podrobným popisom, fotografiami, zaujímavosťami a praktickými informáciami pre návštevníkov. Mapu môžete získať aj vo verzii pre tlač (formát A2, vysoké rozlíšenie). Alebo rovno appku do mobilu, ktorá sa stretla výborným ohlasom jej používateľov.

Mapa z webu www.hrady-zamky.sk

Na tom istom webe v ponuke „Panovníci“ nájdete databázu historických osobností z obdobia stredoveku na území Slovenska s podrobnými informáciami o nich.

Výlety

Pri plánovaní výletov na hrady môže tiež pomôcť stránka hrady-zamky.sk. Na podstránkach jednotlivých hradov nájdete linky na stránky hradov alebo praktické informácie pre návštevníkov.

Okrem návštev jednotlivých hradov odporúčame návštevu Parku miniatúr v Podolí pri Novom Meste nad Váhom, kde získate výborný prehľad o hradoch a zámkoch (aj iných pamiatkach) z rôznych kútov Slovenska na jednom mieste. Aspoň takto spoznáte hrady, za ktorými sa vám nepodarí vycestovať. Modely predstavujú stavby v pôvodnej podobe, preto pomáhajú lepšie si predstaviť, že v súčasných ruinách našich hradov sa kedysi dalo žiť. K jednotlivým hradom a zámkom sú v areáli vybudované aj náučné tabule popisujúce históriu stavieb a s nimi súvisiace povesti.

Turisticky zamerané informácie o mnohých slovenských hradoch, zámkoch a kaštieľoch s linkami na ich stránky poskytuje aj webová stránka Slovakia travel. Portál prevádzkuje Slovenská agentúra pre cestovný ruch, teda ide o oficiálny, centrálny propagačno-informačný systém cestovného ruchu SR na internete a na kvalitu jeho jazykových mutácií sa dá spoľahnúť, a preto môžeme s deťmi pracovať s paralelnými textami o hradoch v angličtine, nemčine, maďarčine, poľštine a ruštine.

Knihy

Dvojdielny sprievodca po hradoch na Slovensku od autorov, ktorí dielo zostavili na základe vlastných skúseností so svojimi deťmi. Hrady pre deti z vydavateľstva Dajama. Na webe vydavateľstva nájdete náhľad do oboch dielov.

Staršie vydanie výbornej knihy Hrady – sprievodca po slovenských hradoch (náhľad v príspevku na fejsbuku, recenzia tu) nájdete v knižniciach, prípadne v antikvariátoch. Má prijateľný formát zbaliteľný so sebou do batoha. V kníhkupectvách je v predaji novšie vydanie. Autormi sú Jaroslav Nešpor, Vladimír Bárta a Vladimír Barta.

Bohato ilustrovaná knižka Stredovek z vydavateľstva Foni book na prvé ponorenie sa do obdobia hradov a rytierov, na získanie celkového kontextu stredoveku, kde sa dozvedáme viac o Byzantskej ríši, dynastii Karolovcov, o Vikingoch, o živote v hradoch, o rytieroch, kláštoroch, o rozvoji miest, o období katedrál, obchodných lodiach i o vzniku škôl a univerzít.

Kniha ako sa stať rytierom – Príručka pážaťa (náhľad v príspevku na fejsbuku) od Dugalda Steera je pohľadom do života stredovekých rytierov. Obsahuje stručné informácie pre detského čitateľa o rytierskom kódexe, zbraniach a výcviku, turnajoch, erboch… Kniha obsahuje množstvo vlepených prvkov a 3-D skladačky.

Dvojdielna publikácia Violy Jakubičkovej Slovenské povesti z hradov a zámkov môže byť dobrým spoločníkom na cestách po Slovensku alebo priamo na hrady. Obsahuje spolu 24 povestí. Každá má rozsah na dve strany knihy, po jazykovej stránke je nenáročná, preto je vhodná aj pre mladších čitateľov.

Menej známe slovenské povesti, ktoré zozbierali a spísali dvaja autori – „neúnavní hľadači našich národných pokladov“ Gejza Sádecký a František Ružbarský vybrali redaktori vydavateľstva Ikar do knihy Slovenské povesti o hradoch, zámkoch a iné. Rozsahom, bohatým jazykom i menším množstvom jednofarebných, no pekných ilustrácií je publikácia vhodná pre starších čitateľov.

Pracovný zošit zameraný na povesti o hradoch a čítanie s porozumením (pre štvrtákov) Čítaj a spoznávaj tajomstvá slovenských hradov z vydavateľstva Taktik. Na webe vydavateľstva si môžete publikáciu celú prelistovať.

Ak má dieťa záujem o naše hrady a zároveň o angličtinu, v knihe Z babičkinej truhlice, Tajomstvá slovenských hradov nájde 52 krátkych povestí v slovenčine preložených do anglického jazyka.

Aktivity

Omaľovánky (nielen) pre deti sú zadarmo na stiahnutie na stránke Naše detičky.

Výborným spôsobom, ako spoznávať alebo si pripomínať naše hrady a zámky je pexeso. Pexeso, ktoré zoženiete v eshope preskoly.sk obsahuje 32 dvojíc s jasnými fotografiami a názvami pamiatok.

Vedomosti si môžeme upevňovať, ale aj nadobúdať, spoločenskými hrami. U detí je obľúbená jednoduchá rodinná spoločenská hra Cestujeme po hradoch a zámkoch, v ktorej pri putovaní pešo, na motorke či autom spoznávame niektoré významné hrady a zámky Slovenska. Tie sú znázornené na mape v strede hracej plochy, ale aj na herných kartičkách, kde sú o hradoch rôzne zaujímavosti, história či povesti. Okrem vedomostí o našich pamiatkach sa deti učia aj rozhodovať a taktizovať, posilňovať svoju finančnú gramotnosť, pretože pri hre sa dajú rôznym spôsobom získať či minúť herné bankovky.

Znalci hradov sa môžu otestovať napríklad v tomto kvíze.

Časová os je vynikajúca pomôcka ako si dať veci a udalosti do súvisu, vidieť rovesníkov daného obdobia… S deťmi môžeme vytvoriť časovú os s fotografiami hradov, ktoré poznáme alebo sme spolu navštívili (napríklad podľa toho, kedy vznikli) a vnímame ich izolovane. Je to dlhodobý projekt, no jeho výsledok stojí za námahu. Pomáha uvažovať v širšom kontexte a prichádzať aj na nečakané súvislosti.

Audio

Rádio Devín vytvorilo v roku 2014 seriál Hrady a zámky na Slovensku. Všetkých 53 dielov si môžete vypočuť z archívu. V každej časti sa redaktor s odborným hosťom venujú jednej stavbe. Tieto záznamy sú určené pre staršie deti a dospelých poslucháčov.

K hradom jednoznačne patria povesti. Niektoré si môžete vypočuť v archíve Rádia slovensko v rámci seriálu RTVS Bola raz jedna povesť.

Na YouTube uverejnil kanál class.eu.sk sériu desiatich povestí z knihy Z babičkinej truhlice, Tajomstvá slovenských hradov, ktoré bravúrne načítal Jozef Lapšanský, riaditeľ Spišskej knižnice.

Video

Pre drobcov séria siedmich rozprávok Bol raz jeden zámoček, bol raz jeden hrad RTVS:

Ochutnávka slovenských hradov, zámkov a zrúcanín prevažne z vtáčej perspektívy v abecednom poradí na inšpiráciu na výlety:

Hrady a zámky Nitrianskeho kraja:

Seriál „Po stopách zámožných predkov“ o 16 hradoch a zámkoch v Banskobystrickom kraji, napríklad:

Bratislavský hrad s odborníkom zo Slovenského národného múzea:

https://www.youtube.com/watch?v=yO9Eq8gnrcA

Bojnický zámok:

Hrad Červený Kameň – čo počas prehliadky hradu neuvidíte:

Hrad Devín:

Čachtický hrad:

Hrad Gýmeš:

Hrad Hrušov:

Kamenický hrad:

https://www.youtube.com/watch?v=D8CPBhWk4y0

Hrad Kapušany – 3D animácia pôvodnej podoby hradu:

Kremnický mestský hrad:

Hrad Lednica:

Hrad Lietava:

Ľubovniansky hrad:

Oponický hrad:

Oponický kaštieľ Appony – dokumentárny film RTVS

Oravský hrad – sprevádzaná prehliadka pre prípad, že by ste sa tam nedostali:

Plavecký hrad:

Považský hrad:

Spišský hrad – dokumentárny film RTVS a 3D animácia jeho podoby zo 17. storočia:

Hrad Šariš:

Topoľčiansky hrad – povesť:

Trenčiansky hrad:

Hrad Varín:

Hrad Zborov:

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na platforme darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20