Hurá, viem čítať! A čo ďalej?

…alebo knižné tipy na prvé čítanie

Naučiť sa čítať je ako získať zázračný kľúč od brány do fantastického sveta. Do sveta skutočných i neskutočných príbehov i poznania. Knihy nám ho sprostredkúvajú. Niekedy ide čítanie tak nejak „samo“, inokedy je toto obdobie v živote dieťaťa (a častokrát aj celej rodiny) namáhavé až stresujúce. Povzbudiť nás na tejto ceste môže tento výrok:

„Neexistuje dieťa, ktoré nerado číta.
Sú len deti, ktoré ešte nenašli tú správnu knihu.“
Frank Serafini

Ako teda podporiť deti v čítaní?

Dobrou správou je, že množstvo kníh vhodných pre začínajúcich čitateľov vychádza v dnešnej dobe ako huby po daždi. Nie je núdza o naozaj široký výber. Hoci každá kniha možno nesplní všetky kritériá, dôležité je brať ohľad najmä na dieťa a kontext rodiny. Pomôže aj uvedomiť si konkrétnu situáciu, v ktorej sa momentálne dieťa nachádza…

 • Čítanie dieťaťu robí ťažkosti: Chceme zvoliť čo najmenej textu na jednej stránke, nevyberieme teda knihu, v ktorej je veľké množstvo textu, hoci je na nej veľký nápis „Prvé čítanie“.
 • Dieťa sa naučilo čítať veľmi skoro, no zatiaľ pozná len veľké tlačené písmená: Môžeme siahnuť po knihe s veľkými tlačenými písmenami alebo aspoň nevyberieme knihu napísanú umeleckým, teda ťažko čitateľným typom písma.
 • Dieťa čítať vie, ale nechce sa mu: Vyberáme knihu s menším množstvom textu a siahneme po témach, o ktoré sa práve zaujíma. Čítame spolu a s dieťaťom sa v čítaní striedame.
 • Dieťa miluje čítanie a začíta sa do všetkého, čo práve zbadá: Môžeme podsunúť knihu aj na tému, ktorá ho až tak nezaujíma, ale mohla by. Textu môže byť tiež viac.
 • … a možno riešite úplne niečo iné: častokrát pomôže, ak sa na vec pozrieme očami dieťaťa.

Ako nájsť vhodnú knihu a čo si pri jej výbere všímať?

 • Tému knihy vs. záujem dieťaťa: Ak vychádzame z toho, čo zaujíma dieťa, je veľká šanca, že sa do knihy pustí, hoci čítanie môže byť preňho ešte namáhavé. Naopak, keď sa práve nadchýna pre vesmír, kniha o milučkých zvieratkách žijúcich v záhrade ho asi neohúri. Ideálne je, keď sa deti na výbere spolupodieľajú.
 • Žáner: Upútala by rozprávka alebo príbeh, hravé básničky, vtipy alebo máte malého zvedavca, ktorý hlce všetky zaujímavosti z encyklopédií? Rovnako môže zaujať a motivovať k čítaniu aj postup na recept, pokus alebo tvorenie.
 • Obsah knihy a aké postavy v nej vystupujú: Ak ide o príbeh, je reálny alebo vymyslený? Vystupujú v ňom postavy, ktoré by mohli byť niečím blízke môjmu dieťaťu? Ako konajú?
 • Ilustrácie a celkovú estetickú stránku knihy, ktorá sa často podceňuje. Už teraz si dieťa buduje svoj vkus.
 • Množstvo textu na strane je tiež veľmi dôležité. Pre úplných začiatočníkov bohato stačí jedna až dve vety. V niektorých knihách napríklad nájdeme veľký nepomer v rozložení textu – na jednej strane je napr. len jedna veta, na ďalšej zas celý odsek. To môže začínajúceho čitateľa odradiť. Vyriešiť sa to dá striedaním sa pri spoločnom čítaní.
 • Počet strán v knihe a tiež to, či kniha predstavuje jeden ucelený príbeh alebo viac od seba nezávislých textov.
 • Veľkosť písma a riadkovanie (hustota textu): Vhodnejšie je väčšie písmo a „vzdušnejšie“ riadkovanie.
 • Typ písma (font): Najvhodnejší je jednoduchý, základný typ písma, ktorý začínajúci čitatelia ľahšie dekódujú.
 • Pridanú hodnotu knihy: Je kniha vtipná, poučná, hĺbavá, krásna, univerzálna pre rôzne vekové kategórie… alebo jednoducho neodolateľná? Potrebujem ju mať doma alebo si ju môžeme požičať z knižnice či od susedy?
 • Cenzúra povolená: Je v poriadku nedať dieťaťu knihu, ktorá sa nám zdá z nejakého dôvodu nevhodná, hoci ju všetci naokolo odporúčajú a chvália. V ideálnom prípade si knihu aspoň zbežne prelistujte alebo prečítajte recenzie z internetu. Častokrát sa dajú nájsť na internete aj ukážky strán z knihy, aby sme si vedeli urobiť obraz.

Kde nájsť vhodné knihy?

V tomto článku vám ponúkame prehľad rôznych titulov (a ich zoznam na stiahnutie), z ktorých sa dá vybrať podľa špecifík konkrétneho dieťaťa. Nie všetky z vymenovaných kníh sú momentálne na trhu dostupné. Mestské či obecné knižnice však bývajú dobre zásobené a je veľká pravdepodobnosť, že knižky nájdete práve v tej vašej knižnici. Knižnice ponúkajú aj medziknižničnú výpožičnú službu – opýtajte sa vo svojej knižnici, či sa kniha nachádza vo fonde inej knižnice na Slovensku, v tej vašej potom stačí o službu požiadať a čakať na oznámenie, keď knižka dorazí.

Tiež je veľmi nápomocné komunitné fungovanie rodín a vzájomné požičiavanie si či odporúčanie dobrých kníh. Staršie tituly zoženiete aj v antikvariátoch či na internetových bazároch, väčšinou za zlomok pôvodnej ceny. Odporúčame však mať doma aspoň niekoľko kvalitných kníh, ku ktorým sa deti môžu vracať a nachádzať v nich nové myšlienky a pohľady.

Prvé čítanie sa môže začať aj čítaním nadpisov

Ak vie dieťa čítať, no zatiaľ nemá veľkú chuť alebo odvahu púšťať sa do dlhších textov, môže čítať napríklad nadpisy pri spoločnom čítaní s rodičom. U nás to bol „kľúč“ k ďalšej rozprávke či kapitole. V tej dobe syna „chytili“ knihy Chrobák Truhlík a Ferdo Mravec, ešteže majú dlhé nadpisy! Niektoré knihy majú nadpisy veľkým tlačeným písmom, iné dokonca aj písaným písmom.

Je dôležité podporiť dieťa v čítaní, ale nesmieme ho do čítania tlačiť, pretože to môže mať presne opačný efekt. Všetko má svoj čas. U nás trvalo toto „nadpisové“ obdobie možno aj rok. Okrem toho si syn čítal len krátke popisy v encyklopédiách. Vďaka motivácii dozvedieť sa viac sa vlastne naučil aj čítať. Po tomto pasívnejšom období sa rozčítal až príliš, a o to vlastne šlo.

Tiež nie je na škodu vrátiť sa k obľúbeným knihám z obdobia, keď dieťa čítať ešte nevedelo. Leporelá sú určené síce pre tých najmenších, no keď sa dieťa naučí čítať, môže v nich objaviť niečo nové. A hrdosť, že samostatne prečítalo obľúbenú knižku z detstva ho môže povzbudiť do ďalšieho čítania. Zároveň sa bude cítiť užitočné, ak zaujme čítaním mladšieho súrodenca a porastie jeho čitateľské sebavedomie.

Rozprávky a príbehy

Vydarené knihy od Kataríny Macurovej plné vtipných situácií prepojených s hlbším posolstvom o odvahe, priateľstve, rešpekte, starostlivosti a podobne.

Knihy od Ľuboslava Paľa: jedna o kocúrovi približujúca život mačiek a druhá o dvoch myšiach, ktoré sa chceli nudiť. Vtipným spôsobom poukazuje na to, že „nuda“ môže byť vlastne užitočná a produktívna.

Krásne knihy Simony Čechovej o láske k prírode, ale tiež o priateľstve, vlastnej hodnote či sebarealizácii. Na konci každej knihy sú uvedené aj praktické a náučné informácie o včelárstve a kompostovaní.

Krátke príbehy, ktoré predstavujú reálne situácie z každodenného života detí zo série Moje malé príbehy Montessori. Okrem jednoduchého príbehu sú na konci knihy aj námety na aktivity pre deti i celú rodinu.

Knižná séria s milými príbehmi o medvedíkovi a dievčatku, ktorí spolu zažívajú rôzne situácie blízke aj najmenším deťom.

Všetkých milovníkov drakov poteší vtipná i poučná séria Roberta Starlinga o prežívaní detských emócií.

Potulky malého zajačika s jeho ockom prírodou v jednotlivých ročných obdobiach.

Krásny príbeh o cieľavedomej veveričke, ktorá objavila zmysel priateľstva. V inej knihe sa tá istá autorka zaoberá témou vlastnej sebeckosti a ohľaduplnosti voči iným.

Vtipný príbeh o tom, ako je žabka so sebou nespokojná a najradšej by bola nejakým iným zvieratkom. Podobný príbeh je aj na tému veľkosti Nechcem byť veľký.

Pre milovníkov komiksov sú tu napínavé dobrodružstvá indiánskeho chlapca, ktorý rozumie reči zvierat.

Pre mierne pokročilejších čitateľov sú vhodné knižné série Kvak a Čľup a Malý Macko, kde je v rámci jednej knihy viac príbehov. Zvieratká sa v nich správajú ako ľudia, pričom nechýba vtipná pointa či nadhľad nad situáciami, ktoré sú blízke ako deťom, tak aj dospelým.

Séria kníh pre zdatnejších čitateľov o pestrofarebnom slonovi popretkávaná humorom i napätím. V príbehoch sú zakomponované témy ako odlišnosť, (seba)prijatie, vytrvalosť, odvaha či túžba pomôcť a podeliť sa.

Príbeh o dievčati, ktoré nemá rado zimu a robí všetko preto, aby sa jej vyhlo. Z okna pozoruje šantiace deti a vzbudzuje to jej zvedavosť. Prekoná svoj strach zo zimy? V knihe sú zakomponované aj rôzne nápady na tvorenie.

Krásna kniha o túžbe, priateľstve a splnenom sne.

Ďalší dojímavý príbeh o dievčatku a líške, ktorý poukazuje na silu priateľstva a nezištnej pomoci.

Táto knižka je oslavou staroby. Pani Jazvecová je zosobnením trpezlivosti, vytrvalosti, láskavosti a múdrosti. Povzbudí malého kamaráta vydať sa s ňou na cestu až na vrchol kopca. Cesta je síce namáhavá, ale výhľad stojí za to! A tiež pocit, že máme pri sebe niekoho, kto nám rozumie.

Kto má rád dobrodružstvo, rád sa preplaví s Maxom do krajiny divých zverov, kde môže naplno prejaviť svoju divokosť.

Vtipný príbeh o malej Paulínke, ktorá mala na všetky prosby rodičov len jednu odpoveď: „Nie!“ Zrazu sa však jej dom premenil na džungľu a táto skúsenosť zmenila jej prístup. Text je napísaný v dvoch jazykoch – slovenskom aj anglickom.

Ďalšia vtipná kniha. Tentoraz o tom, aké všetky podmienky musia splniť gratulanti prichádzajúci na oslavu. Niektoré vety sa v knihe opakujú, čo dodáva začínajúcim čitateľom istotu a pocit úspechu.

Príbeh o zajkovi, ktorý pod vplyvom okolností prekonal svoj strach z neznámeho a stal sa z neho hrdina.

Napínavý príbeh o vtáčikovi, ktorý namiesto lietania trávil čas čítaním kníh. Keď však nastane čas migrácie, uvedomí si, že lietať naozaj nevie. Bude mu rozhľadenosť vďaka knihám užitočná? To sa dozvieme v tejto knihe.

Roztomilá knižka na dobrú noc pre všetky neposedné deti. Čo všetko treba spraviť pred spaním? Lienka Lenka pomôže aj ostatným chrobáčikom uložiť sa do postieľok.

Príbeh plný predsudkov voči cudzincovi – potkanovi, ktorý sa prisťahoval k zvieratkám. Žabiak sa predsudkami nenechal ovplyvniť a vďaka tomu sa s potkanom spriatelil a pomohol nájsť cestu porozumenia aj s ostatnými zvieratkami.

Hravá a interaktívna kniha, ktorá zabaví ako najmenšie deti, tak aj tie staršie. Na každej strane je nejaká inštrukcia, napr. poklepkať prstami na konkrétne miesto alebo vykonať konkrétny pohyb s knihou a po otočení strany uvidíme výsledok.

Spomienky Keitha Richardsa, jedného z najlepších gitaristov na svete a člena skupiny The Rolling Stones, na jeho dedka, ktorý mu sprostredkoval lásku k hudbe. Na konci knihy sú aj fakty a fotky zo života umelca.

Básničky pre začínajúcich čitateľov

Poézia pre deti – básničky, riekanky, hádanky… Našou najobľúbenejšou bola knižka Čačky Hračky od Kristy Bendovej, ktorú mám ešte od detstva.

Náučné knihy pre začínajúcich čitateľov

Zoznam všetkých spomínaných titulov si môžete stiahnuť TU.

Niektoré knihy by deti dokázali čítať snáď do nekonečna a rady sa k nim vracajú, o iné záhadne ani „nezakopnú“. Môže to súvisieť s rôznymi faktormi: témou, grafikou, množstvom textu, ilustráciami, farebnosťou, jednoduchosťou alebo preplnenosťou a podobne. Dokonca ani v rámci jednej knižnej série nemusia deti zaujať všetky diely. Niektoré môžu byť vydarenejšie, iné menej. Niekedy naopak posolstvo príbehu alebo originálne a kvalitné spracovanie knihy preváži aj nedostatky. Napríklad malé písmenká alebo expresívne slovo, ktoré by sme radšej v slovníku svojich detí nepočuli…

Skvele vám pri výbere kníh pomôže aj iniciatíva Krajina čitateľov, ktorá robí pravidelné webináre na túto tému. Staršie diely sú na ich youtube kanáli.

Aké sú vaše skúsenosti a ktoré knihy si vás získali? Ku ktorým knihám sa deti rady vracajú? Čítate deťom aj naďalej, hoci to už dokážu samy? Podeľte sa s nami a napíšte svoje postrehy do komentára pod príspevkom o tomto článku na našej FB stránke.

Prajeme vašim malým čitateľom, aby našli tú správnu knihu a v nej kľúčik od brány do sveta fantázie i poznania!

Autorka: Daniela Makovníková

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na platforme darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20