Jarné bzzzučanie alebo tipy na detské knihy o hmyze a iných bezstavovcoch

Naposledy sme písali o knihách pre začínajúcich čitateľov v článku „Hurá, viem čítať! A čo ďalej?“. Tentoraz sa zameriame na konkrétnu tému, ktorou sa zaoberajú všetky nižšie spomínané tituly, a to: hmyz a iné bezstavovce. Na počudovanie kníh o maličkých tvoroch, ktoré nás niekedy fascinujú a inokedy vydesia, existuje viac než dosť.

Kedy sa zamerať na nejakú konkrétnu tému aj v oblasti čítania?

Možno si kladiete otázku, či má vôbec zmysel byť taký cieľavedomý vo výbere kníh a tém, ktoré sú v nich obsiahnuté. Nestačí čítať „hocičo“, čo máme práve poruke alebo čo odporúčajú známi alebo kamoši? Možno niekedy aj stačí, ale predsalen každý máme iné záujmy, iný vkus, iné obdobie… Má to zmysel vtedy, ak:

 • dieťa práve táto téma zaujíma a nadchlo sa pre ňu.
 • je to téma, ktorou žije celá vaša rodina.
 • ide o tému, ktorú dieťa preberá v rámci vyučovania.
 • zdá sa vám, že má dieťa v tejto oblasti medzery a radi by ste ho v tomto smere podporili.

Niekedy však chceme len zmenu, prečítať si niečo nové a hľadáme, čo by nás mohlo baviť. Budú to práve chrobáky a iné potvorky?

Aké knihy vybrať

Populárno-náučné knihy o hmyze a iných bezstavovcoch

Dobré je dať dieťaťu do pozornosti rôzne žánre. Zdalo by sa, že na túto tému by to mali byť len náučné knihy, atlasy či encyklopédie. No aj v rozprávkach nájdeme veľa faktov z ríše zvierat a deti sa nevedomky učia o hmyze napríklad aj pri dobrodružstvách Ferda Mravca či vylomeninách chrobáka Truhlíka. Ondřej Sekora bol známy popularizátor prírody a jeho príbehy spájajú zábavnosť s poučnosťou. Dokonca aj v leporele Nenásytná húsenička (Eric Carle) pre najmenších sa dieťa dozvie o vývojových štádiách motýľa.

Stačí len čítať?

Čítanie si vieme spestriť aj rôznymi aktivitami, vďaka ktorým sa ešte hlbšie ponoríme do témy, ktorá nás zaujíma a baví. Vyskúšajte:

 • Vezmite si knihy aj na záhradu alebo malý výlet.
 • Rozprávajte sa s deťmi o prečítanom texte.
 • Všímajte si hmyz a iné bezstavovce (a ich vývojové štádiá) okolo seba doma či v prírode a pomocou atlasov si o nich zistite viac informácií. Na pozorovanie sa zíde aj lupa a malá škatuľka.
Čo sa z toho vyvinie? Metamorfóza lienky.
 • Kým zistíte pomenovanie konkrétneho druhu, skúste vymyslieť svoj názov podľa toho, ako vyzerá a ako sa správa. Keď odhalíte správnu identitu, môžete si ich aj zaznamenávať a uvidíte, koľko tvorov žije vo vašom okolí.
 • Vytvorte si vlastnoručne vyrobený a ilustrovaný atlas tých, ktoré vás niečím zaujali.
 • Porovnávajte fotky, obrázky a ilustrácie v rôznych knihách na tú istú tému. Ako vyzerá mravec naozaj a ako ho znázornil ilustrátor v rozprávke?
 • Hľadajte „chyby“ či nezrovnalosti v rozprávkach či ilustráciách: počet končatín, krídel, očí, farebnosť… zodpovedá to skutočnosti?
 • Hľadajte paralelu správania sa predstaviteľov hmyzej ríše (či iných bezstavovcov) v rozprávke a v realite.
 • Zamýšľajte sa nad spoločnými znakmi rôznych predstaviteľov hmyzej ríše. Čo majú spoločné a čo nie? Môžete si všímať napríklad či žijú v spoločenstvách alebo nie, nad potravou, úlohou v živočíšnej ríši, párením, spôsobom pohybu, životným cyklom, vzhľadom a pod.
 • Ilustrujte príbehy vlastným štýlom.
 • Vymýšľajte si vlastné príbehy o tvoroch, ktoré si všimnete.
 • Na samotné čítanie sa dá výborne nadviazať s pohybovými, výtvarnými či hudobnými činnosťami. Tiež hľadajte prepojenia s matematikou (napr. počítanie, porovnávanie, meranie, symetria, slovné úlohy), slovenským jazykom (pravidlá písania názvov živočíchov a ich mien, slovné druhy, písanie príbehov, opisov, rozlišovanie rôznych žánrov…) a pod.

Nemusíme to však siliť, stačí citlivo odhadnúť načasovanie či zvoliť hravý prístup. Ak téma „chytila“ viacerých členov rodiny (ideálne všetkých), určite nájdete veľa možností ako sa ňou pohrať.

Výber kníh o hmyze a iných bezstavovcoch

A teraz už sľúbené tituly. Zoradené sú podľa náročnosti a žánru.

Aj v leporelách pre najmladšie deti je okrem príbehu ukrytých aj veľa faktov zo života hmyzu. Všetko doplnené krásnymi ilustráciami.

Jedna z vydarených kníh od Kataríny Macurovej je o blche, ktorá si splnila svoj životný sen. Kniha je vhodná pre začínajúcich čitateľov, keďže je v nej veľmi málo textu.

Príbeh o dobrodružstve dvoch dážďoviek, ale aj o sebectve a delení sa s druhými, priateľstve a láske. Táto kniha je tiež vhodná pre začínajúcich čitateľov.

Krásne knihy Simony Čechovej nadchnú ako deti, tak aj dospelých. Sú o láske k prírode, ale tiež o priateľstve, vlastnej hodnote či sebarealizácii. V knihe Včelár Jožko sa dozvieme viac o živote včiel. Kniha František z kompostu nám priblíži úlohu rôznych malých tvorov v prírode, pričom hlavný hrdina – dážďovka František tiež postupne objaví, v čom je výnimočný. Na konci každej knihy sú uvedené aj praktické a náučné informácie o včelárstve a kompostovaní.

Roztomilá knižka na dobrú noc pre všetky neposedné deti. Čo všetko treba spraviť pred spaním? Lienka Lenka sa snaží uložiť všetkých obyvateľov hmyzieho hotela.

Knižná séria už ôsmych kníh o pavúčikovi Zlatúšikovi je vhodná pre mierne pokročilejších čitateľov. V prvom diele sa snaží pavúčik prísť na to, prečo sa ľudia pavúkov vlastne boja.

Dojímavý príbeh o čmeliakovi Cyrilovi, ktorý sa hanbí za svoje malé krídelká. Hľadá odpoveď na svoju otázku, prečo to tak je. Podarí sa mu raz vzlietnuť?

Knižka od autorky Moniky Novákovej obsahuje viacero rôznych rozprávok, v ktorých vystupuje chrobáčik Roháčik a iné zvieratká. Veľmi pekne sú v nej načrtnuté rôzne situácie týkajúce sa vzájomných vzťahov, ktoré môžu byť blízke deťom i dospelým. Napríklad o súťaživosti, delení sa, komunikácii, predsudkoch a domýšľaní si, zodpovednosti či pravdovravnosti.

Ďalšie knihy od Moniky Novákovej, ktoré stoja za povšimnutie: Čmeliak Vinco je veršovaný príbeh napísaný písaným písmom a Muška v ružovom pyžame je rozprávka o muške Fonzínke a zamotanom probléme s pouličnou lampou.

Ďalšia podarená kniha o pavúčikoch, ktorá deti presvedčí, že sa ich netreba báť. Sú v nej opísané rôzne príhody pavúčika Miláčika.

Kto má rád dobrodružstvo, rád sa pridá k červíkovi Ervínovi. Ten nečakane prišiel o svoj príbytok, takmer sa stal súčasťou jablkovej štrúdle, ale unikol o vlások. Tak sa začala jeho cesta za novým domovom plná nečakaných zvratov.

Rozprávky z trávy s pútavými ilustráciami Mareka Mertinku obsahujú príbehy o tajomstvách živočíšnej a rastlinnej ríše. Po každej rozprávke nasleduje vysvetlenie, „Ako je to naozaj“, v ktorom sú odlíšené fakty od fantázie.

Knihy od Jozefa Pavloviča nás vtiahnu do deja a prežijeme dobrodružstvá spolu s bračekmi mravčekmi či lienkou Anulienkou.

Nadčasové rozprávky v podaní Ondřeja Sekoru, v ktorých sa okrem napínavých a vtipných zápletiek dozvieme aj reálne fakty zo života hmyzu či iných bezstavovcov.

Kniha z edície Posvieť si na to, ku ktorej potrebujeme aj zdroj svetla, napríklad baterku. Pomocou nej odhalíme ukryté detaily, ktoré si na prvý pohľad nevšimneme a čítanie tak bude napínavejšie.

Veľká kniha o malých tvoroch s milými ilustráciami a množstvom zaujímavostí, vhodná aj pre začínajúcich čitateľov.

Zaujímavé prevedenie leporela ako rozkladacieho modelu mraveniska a včelieho úľa s náučnou časťou obsahujúcou rôzne zaujímavé informácie. Kliknutím na fotografie uvidíte detail knižiek.

Názorne spracovaný životný cyklus včely a motýľa, doplnený detailnými fotografiami a primeraným množstvom textu aj pre najmenších čitateľov.

Nádherná veľkoformátová kniha o včelách a včelároch, v ktorej sa dozviete mnohé zaujímavosti.

Krásne ilustrované knihy o včelách, mravoch a iných malých tvoroch. Kniha Ako žijú zvieratká je obojstranná: z jednej strany sa dá čítať Ako žijú zvieratká: Usilovná včielka a z opačnej strany Ako žijú zvieratká: Lienka a jej kamaráti. Momentálne sa dá zohnať časť o včelách s názvom: Včielky Ako vyrastajú a žijú

Prehľadná a názorne spracovaná kniha o živote hmyzu zo série Ako to funguje.

Ďalšia veľmi pekne spracovaná náučná kniha o hmyze a iných bezstavovcoch, ktorá vám zodpovie veľa otázok.

Hávedník je vydarenou knihou o rôznej hávedi, ktorá žije všade okolo nás. Okrem faktov sa aj dobre pobavíte.

Dostupné sú rôzne atlasy. Vieme si vystačiť aj s tými staršími, ktoré nájdeme buď doma alebo v antikvariátoch, alebo si zaobstarať niečo novšie. Zaujímavé môže byť vzájomné porovnanie kresieb a fotiek, údajov a základných informácií.

A ešte na záver malá nostalgická spomienka na komiks Včielka Maja z roku 1990.

Je téma o hmyze a iných bezstavovcoch pre vás aktuálna? Tak šup-šup prehľadať poličky s knihami alebo si pripraviť zoznam do knižnice. Ktorá zo spomenutých kníh vás zaujala? Alebo máte ďalšie tipy, s ktorými by ste sa radi podelili? Napíšte nám ich do komentára pod príspevkom o tomto článku na našej FB stránke.

A dobrodružstvo sa môže začať. Bzzzzzzzzzz!

Autorka: Daniela Makovníková

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na platforme darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20