Konferencia domáceho vzdelávania 2019

Radi by sme vás pozvali na konferenciu OZ DVS v čase od 8:30 do 16:00 dňa 16.11.2019 na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU, Ilkovičova 3, Bratislava.

ZMENA! konferencia sa koná v priestoroch Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.

8.30 – 9.00           registrácia účastníkov

9.00 – 9.45           otvorenie:

Mgr. Viera Krajčovičová, OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku

Lucia Rosáková, InkluCiTy, o.z.

Daniel Hevier – Duševný doping s Danielom Hevierom

10.00 – 10.45           a) U nás to vyzerá takto… (panelová diskusia)

b) Hry, ktoré môžete využiť pri domácom vzdelávaní (Matej Held)

10.45 – 11.00            prestávka

11.00 – 11.45            a) Sebariadené vzdelávanie (Michal Kandler)

b) Od myšlienky k projektu – praktický workshop (Zuzana Vnenčáková)

12.00 – 12.30            Regionálne sieťovanie (skupiny na sieťovanie)

12.30 – 13.30            obedová prestávka

13.30 – 14.15            a) Ako začať s domácim vzdelávaním (Viera Krajčovičová)

b) Worldschooling – Svet je naša trieda (Lucia Gomez)

14.15 – 14.30            prestávka

14.30 – 15.30            Vnímanie – pozornosť – porozumenie (Barbora Kamrlová)

15.30 – 16.00            čas na otázky, záver konferencie

Registrácia účastníkov

Zaregistrujte svoju účasť vyplnením nasledujúceho formulára.

Anotácie

Duševný doping s Danielom Hevierom

Lepší ako ranná káva. Od srdca do všetkých sŕdc, pre každú dušu. Dá krídla vašim predstavám.

U nás to vyzerá takto…

Panelová diskusia so štyrmi ostrieľanými domavzdelávajúcimi rodičmi, ktorí nám prezradia, ako vyzerá DV u nich doma a podelia sa s nami o svoje výzvy ale aj tipy a triky, ktoré sa im pri DV najlepšie osvedčili.

Hry, ktoré môžete využiť pri domácom vzdelávaní – Matej Held

Na workshope si pozrieme viacero zaujímavých a motivujúcich počítačových/mobilných hier, ktoré môžu deti využiť vo svojom vzdelávaní. Ak si prinesiete smartfón, tablet či notebook, niektoré hry si budete môcť vyskúšať.

Sebariadené vzdelávanie – Michal Kandler (ČR)

Sebeřízené vzdělávání se zaměřuje na podporu přirozeného procesu učení v souladu s vnitřní motivací a připraveností každého dítěte. Naší zodpovědností dospělých je především vytvořit bezpečná, zdravá a uctivá prostředí, kde se mohou děti vyvíjet a následovat svoje vlastní zájmy a talenty. Jestliže chceme, aby děti a žáci opouštěli školy se schopností řídit sami sebe v rychle se měnícím světě, se schopností reagovat a měnit okolní svět podle potřeby, pak musíme zpochybnit svá dosavadní přesvědčení vč. našeho práva působit na mladé lidi bez jejich souhlasu.

Od myšlienky k projektu – Praktický workshop – Zuzana Vnenčáková

Praktický workshop, na ktorom sa podelím s účastníkmi o moje viac ako 4 ročné skúsenosti zo sprevádzania detí pri tvorbe rôznych projektov v domácom vzdelávaní.

Interaktívnym spôsobom prejdeme celý proces od myšlienky, témy, cez plánovanie obsahu, oboznámenie sa s využitím myšlienkových máp, výberu formy projektu (lapbook, knižka, prezentácia a ďalšie netradičné formy).

Pouvažujeme nad tým, ako deti efektívne sprevádzať, ako vytvoriť projekt so zakomponovaním medzipredmetových vzťahov, ako pracovať tímovo s deťmi rôzneho veku.

Regionálne sieťovanie – Viera Krajčovičová

Moderované diskusné skupinky podľa regiónov, ktorých cieľom je nadviazanie kontaktov, zdieľanie a diskusia o možnostiach spolupráce a vzájomnej podpory na regionálnej úrovni.

Ako začať s domácim vzdelávaním

Prednáška pre tých, ktorí sa zaujímajú o domáce vzdelávanie. Dozviete sa o zákonných podmienkach, spôsoboch, motiváciách domáceho vzdelávania, ale budeme hovoriť i o výhodách a nevýhodách a o ťažkostiach, ktoré vás môžu stretnúť.

Worldschooling – Svet je naša trieda – Lucia Gomez

Cesta za vzdelávaním prostredníctvom cestovania. Farebná beseda plná fotografií a videí zo zážitkového cestovania s deťmi.

Zo Slovenska do sveta, ale aj ako svet nechať prísť k sebe domov. Worldschooling je životný štýl, ktorý si našiel priaznivcov po celej zemeguli.

Vnímanie – pozornosť – porozumenie – Barbora Kamrlová

Vnímanie iným spôsobom. Dôležitosť detailu a celku. Vnímanie usporiadania a zároveň neporiadok. A ako to všetko súvisí s učením, pozornosťou a porozumením.

Miesto konania:

Fakulta eletrotechniky a informatiky UK, Ilkovičova 3, Bratislava

Tešíme sa na Vás!

A prineste so sebou aj svoje projekty, lapbooky, materiály, nech sa navzájom inšpirujeme 🙂

Ak sa rozhodnete podporiť Konferenciu domáceho vzdelávania 2019 finančne, môžete svoj príspevok vhodiť do kasičky Konferencie priamo počas konania akcie.