Konferencia domáceho vzdelávania 2024

OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku v spolupráci Pedagogickou fakultou UK a InkluCiTy organizuje 11. konferenciu domáceho vzdelávania.

27. apríla 2024
Pedagogická fakulta UK, Račianska 59, Bratislava

Začíname o…

1
0
10
53
6

Weeks

Days

Hours

Minutes

Seconds

Ako sa dostať na konferenciu

Témy

  • Projekt OZ DVS „Sprevádzanie rodín na ceste domácim vzdelávaním“ (prezentácia) – Zuzana VNENČÁKOVÁ, OZ DVS

Základné informácie o DV a štýly v DV (prednáška)

Monika LUDROVANOVÁ & Viera KRAJČOVIČOVÁ, OZ DVS

Prvá prednáška bude určená začiatočníkom v DV. Dozviete sa, čo všetko je potrebné splninť na vybavenie domáceho vzdelávania, aké paragrafy sa uplatňujú pri ktorej žiadosti a v ktorej situácii, porozprávame sa o možných štýloch vzdelávania (sa) mimo školy.

Motivácia (prednáška)

doc. Martin KURUC, Pedagogická fakulta UK

Motivácia je aktuálna téma pre všetkých – začiatočníkov, pokročilých aj harcovníkov v domácom vzdelávaní.

Portfóliové hodnotenie (prednáška)

metodičky DV z Česka: Judita KAPICOVÁ, Eva NETÍKOVÁ, Lucie BEŠTOVÁ

Na Konferencii domáceho vzdelávania 2024 sa dozviete, ako vyzerá domškolácke porfólio a portfóliové hodnotenie (preskúšanie) domškolákov v Česku. OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku sa snaží presadiť zmenu v predpisoch, ktoré by školám vyslovene umožňovali tento spôsob preskúšania.

Kmeňové školy v DV (panelová diskusia)

riaditelia našich kmeňových škôl (ZŠ Dolné Orešany, ZŠ Jedľové Kostoľany, ZŠ Ľubovec, Slobodná demokratická škola)

Panelová diskusia riaditeľov našich kmeňových škôl na Konferencii domáceho vzdelávania 2024. Porozprávame sa o tom, čo všetko školy dokážu ponúknuť, s čím pomáhajú, ako si môžeme pomôcť vzájomne, že škola je v DV partner…

(S)pokojná domškolácka mama (workshop)

Zuzana VNENČÁKOVÁ, OZ DVS

Workshop poskytne domškoláckym mamám bezpečný priestor, chvíľu na zastavenie sa, ukáže im cestu k zamysleniu, ponúkne vzájomnú inšpiráciu. Každá si z workshopu odnesie tipy ako sa postarať o seba, ako dobíjať baterky, ako si nájsť čas pre seba a načerpať… aby mohla dávať a zároveň byť v domácom vzdelávaní čo najviac (s)pokojná.

Nútený homeschooling & deti so zdravotným znevýhodnením v domácom vzdelávaní (panelová diskusia)

Monika FRIČOVÁ & PaedDr. Eva GELÁNYIOVÁ, Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením

Zdravotné znevýhodnenie, hypersenzitivita, neprospievanie v škole, šikana… aj toto sú dôvody, pre ktoré sa mnohé rodiny ocitli v domácom vzdelávaní proti svojej vôli. V panelovej diskusii sa odborníčky z Platformy rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením a známa špeciálna pedagogička s bohatými skúsenosťami v téme PaedDr. Eva Gelányiová povenujú nútenému homeschoolingu a domácemu vzdelávaniu u detí so zdravotným znevýhodnením.

Vzdelávanie v exteriéri (prednáška)

Barbora KABINOVÁ, OZ DVS

Vzdelávanie v exteriéri je tréningom flexibility a všímavosti pre dospelého sprievodcu a pre deti je vzdelávacím priestorom nekonečných možností. Na prednáške sa dozviete, čo si vonku všímať, ako reagovať, aké sú možnosti výuky vonku a ako efektívne prepájať jednotlivé predmetové témy.

Kritické myslenie (prednáška)

Emma Lujza BARILOVÁ, Slovenská debatná asociácia

Každý človek sa dopúšťa chýb v myslení a občas preberá informácie automaticky bez väčšieho zamyslenia. Cieľom tohto školenia je pochopiť, prečo k tomu dochádza, prečo potrebujeme kritické myslenie, a čo to vlastne znamená myslieť kriticky. Na záver si predstavíme nástroje ako sa kritické myslenie rozvíja a trénuje. 

Kurikulum prakticky (prednáška)

Anna LOJEKOVÁ, OZ DVS

Výchovno-vzdelávací program, individuálny vzdelávací plán, časovo-tematický plán, štandardy. Na prednáške sa dozviete, čo o nich potrebujeme vedieť pri domácom vzdelávaní a čo nám môžu priniesť.

Od dejepisu k ľudským právam (panelová diskusia)

Matej BERÁNEK, Múzeum holokaustu

Vzdelávanie detí o týchto právach im pomáha pochopiť, ako sa môžu brániť a ako môžu pomôcť iným, učí ich, že každý človek má rovnaké práva a zásluhy, učí ich byť viac ohľaduplný, empatický a aktívny, zvyšuje ich záujem o spravodlivosť… Učenie o ľudských právach cez dejiny je dôležitým procesom, ktorý nám umožňuje pochopiť, ako sa tieto práva vyvíjali a aký vplyv mali na spoločnosť.

Obrazovky (prednáška)

Michal BOŽÍK, VÚDPaP

Vzdelávanie detí o týchto právach im pomáha pochopiť, ako sa môžu brániť a ako môžu pomôcť iným, učí ich, že každý človek má rovnaké práva a zásluhy, učí ich byť viac ohľaduplný, empatický a aktívny, zvyšuje ich záujem o spravodlivosť… Učenie o ľudských právach cez dejiny je dôležitým procesom, ktorý nám umožňuje pochopiť, ako sa tieto práva vyvíjali a aký vplyv mali na spoločnosť.

Trhovisko

Špeciálny popoludňajší bod programu. Počas hodiny a pol budete mať možnosť hovoriť s lektormi na pratické témy:

Ako začať s DV (Monika LUDROVANOVÁ, Viera KRAJČOVIČOVÁ)

Predškoláci (Monika LUDROVANOVÁ)

Sebariadené vzdelávanie (Lenka MAZÁKOVÁ, Eva MAZÁKOVÁ)

Obrazovky (Lenka MAZÁKOVÁ)

Stredná škola po domácom vzdelávaní (Lucie BEŠTOVÁ, Judita KAPICOVÁ, Eva NETÍKOVÁ, Viera KRAJČOVIČOVÁ)

Nútený homeschooling a domáce vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením (Zuzana SUCHOVÁ a laické poradkyne z Platformy rodín s deťmi so zdravotným postihnutím)

Rečníci

Tešte sa na deň nabitý zaujímavými domškoláckymi informáciami
… a stretnutiami v predsálí 😉

Podporte konferenciu

Peniaze použijeme na…
propagáciu
občerstvenie
postprodukciu záznamu
cestovné náklady rečníkov a rečníčok

OZ DVS spečatilo spoluprácu s InkluCiTy formou memoranda: