Môj život s domácim vzdelávaním (2. diel)

Rozprávame sa s Jarkou, mamou dvoch domškolákov, o tom, prečo sa doma rozhodli pre domáce vzdelávanie, o začiatkoch, úskaliach a pozitívach domáceho vzdelávania. Vezmite si šálku svojho obľúbeného nápoja a prisadnite si k nám 😉

Koľko detí vzdelávaš doma a ako dlho?

JŽ: Starší syn je šiestak, mladší štvrták, na domácom vzdelávaní sú od začiatku, nechodili ani do materskej školy.

Čo bol ten zlom alebo hlavný dôvod, prečo ste sa rozhodli vzdelávať doma?

JŽ: Starší začal v štyroch rokoch čítať, v piatich programovať (Scratch), pričom v sociálnej oblasti potreboval asistenciu. Tak sme nasledovali jeho individuálne potreby a mladší už pokračoval, keďže sme videli veľké množstvo benefitov domáceho vzdelávania.

Čo bolo najťažšie na začiatku tejto cesty?

JŽ: Ja mama som sa veľa pýtala samej seba, či to dám (byrokraciu, učenie, dostatok príležitostí na socializáciu, toľko času sama s deťmi…), ale pomohli mi stretnutia s tými, čo to už dávali 🙂 Aj stretnutia organizované OZ DVS (pozn. red.: o. z. Domáce vzdelávanie na Slovensku).

Čo bolo pre teba naopak najľahšie na DV?

JŽ: Obaja synovia sú veľmi šikovní, najradšej programujú a hrajú šach, takže učivo v bežných osnovách sa naučia veľmi rýchlo.

Čo je pre vás ako zabehnutú DV rodinu dnes najťažšia vec na DV?

JŽ: Že môj – mamin život sa aj pri 11,5 a skoro 10 ročných deťoch veľmi točí okolo detí a domácnosti. Ich učenie, ich stretnutia, ich podnety, ich záujmy, ich povinnosti, plus môj nekonečný príbeh okolo domácich prác.  Ženy, ktoré majú deti vo vzdelávacích inštitúciách, pracujú väčšinou v zamestnaniach, ktoré si ony vybrali, a tak trávia väčšinu svojho dňa. Ja si nemôžem úplne vybrať, akou „prácou“ strávim deň a niekedy mi to chýba.  Ale rokmi sa to zlepšuje.

Čo je pre teba najväčšou podporou pri DV, bez čoho by to pre teba bolo omnoho ťažšie?

JŽ: Manžel učí synov matematiku, keďže má k nej oveľa bližšie ako ja, tak to mi uľahčilo domáce vzdelávanie. A aj on vidí veľký zmysel v DV. Takisto máme už dlhodobo okolo seba priateľov, ktorí sú na DV a často sa stretávame.

Čo vnímate ako najväčšiu výhodu DV (oproti klasickému dennému vzdelávaniu)?

JŽ: Šťastný život detí. Ráno spia, dokedy potrebujú, väčšinu dňa sa venujú tomu, čo im práve dáva zmysel a baví ich, rozvíjajú svoj potenciál, nezažívajú šikanu od detí či dospelých, ani prílišnú frustráciu, budujú si vzťah súrodenci medzi sebou aj s rodičmi. Samozrejme majú aj školské či domáce povinnosti, ale je to únosná miera 🙂 Verím, že zo šťastných detí vyrastú šťastní dospelí, ktorí sa venujú tomu, čo ich napĺňa, a to prospieva im aj spoločnosti.

Čo by si odkázala váhajúcim?

JŽ: Zapojte sa na Facebooku do DV skupín, príďte na stretnutia domškolákov, dajte si poradiť pri výbere kmeňovej školy od ľudí, ktorí tam už deti majú zapísané a hlavne: robte stále to najlepšie pre VAŠE konkrétne deti.

Čo by si odkázala ostatným DV rodinám?

JŽ: Ste super za to, čo robíte pre svoje deti!

Ďakujeme za rozhovor!

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20