Násilie nie je alternatíva

Pýtate sa, aké násilie a aká alternatíva?

Dovoľte, aby sme sa Vás pokúsili získať pre vec, od ktorej nesmierne veľa závisí.
Dôvody, ktoré vedú rodičov k výberu alternatívnej či individuálnej formy vzdelávania sú rôzne, no najčastejšie sú nimi individuálny prístup (najmä pri špeciálnych potrebách dieťaťa), časová efektivita, zameranie na rozvoj záujmov dieťaťa, absencia denného porovnávania s rovesníkmi a podobne.

Napriek tomu, že zákon individuálne vzdelávanie umožňuje, kladie školám aj rodinám zbytočné prekážky. Táto forma vzdelávania je často posledným východiskom najmä detí so špeciálnymi potrebami, ktoré školy odmietajú vzdelávať, pretože nedokážu/nechcú zabezpečiť podporu ich potrieb a rozvoj. Zákony individuálne vzdelávanie výrazne marginalizujú a jeho absolventov segregujú. Priamy nezáujem zo strany zodpovedných inštitúcií a zlyhanie kontrolných a represívnych funkcií štátu sa podpísali aj pod dlhodobo neriešené smutné udalosti na Súkromnej základnej škole Dve ruky (bývalý názov Fantázia), ktoré popisujú články na adrese https://branik.blog.sme.sk/. Poukazujú na obrovské a dlhodobé zlyhávanie nielen jednotlivcov, ale aj zriaďovateľa a vedenia školy, inšpekcie, kurately, polície. Opisujú – vychádzajúc zo svedectiev, videí, rozsiahlej fotodokumentácie a z vyšetrovacích spisov trestných oznámení – dokonca fyzické násilie a sexuálne obťažovanie detí v škole.
Toto nemôže prehliadať žiadna spoločnosť.

Zverejnenie informácií bolo poslednou možnosťou, ako pomôcť deťom, ktoré sú dodnes v škole v rukách agresorov. Zdá sa to byť nateraz jediná cesta, ako sa účinne postaviť voči nečinnosti kompetentných. Môže sa však stať, že sa takéto zverejnenie zlyhania konkrétnych ľudí na konkrétnej škole negatívne podpíše na postoji širokej verejnosti k akémukoľvek alternatívnemu vzdelávaniu, k súkromným školám, k domácemu vzdelávaniu či k tvorivým a aktívnym štátnym školám. Proti prípadnej snahe zneužiť jeho články proti celému segmentu vzdelávania pritom aktívne vystupuje aj ich autor.

Aktuálne sa individuálne vzdeláva na Slovensku minimálne 500 detí, ktorých sa táto kauza nemohla nijako dotknúť a nemohli o nej vedieť, ani ak boli zapísané v škole Dve ruky. O ďalších stovkách žiakov zapísaných v zahraničných školách, či vzdelávaných doma kvôli zdravotnému znevýhodneniu žiaľ ani nič podstatné nevieme – ale existujú a boria sa s obrovskými problémami.

Preto Vás chceme dôrazne požiadať: Pomôžte nám prosím odsúdiť to, čo sa pácha na deťoch nielen ako exemplárne zlyhania jednotlivcov, ale aj obrovské zlyhanie kontrolných a represívnych zložiek štátu (polície, prokuratúry, inšpekcie, ministerstva, kurately a ďalších), k akému viac nikdy a nikde nesmie dochádzať. Za jeden z nástrojov pokladáme otvorené a priame informovanie širokej rodičovskej a pedagogickej verejnosti. Pridajte sa k ľuďom a organizáciám, ktoré sa postavia na stranu kvalitných a hodnotných inovácií v školstve a vytvoria tak spoločenský tlak nielen na kvalitu škôl, ale aj na účinnú preventívnu a represívnu prácu štátnych orgánov.

Násilie naozaj nie je alternatíva. Nesmie byť. Nikdy a nikde.

Ako môžete pomôcť? Veľmi jednoducho, vyjadrite svoju podporu tejto iniciatíve:

• zverejnením fotografie súvisiacej s Vašim vzdelávaním alebo s Vašou predstavou kvalitného vzdelávania,
  • a hashtagom #nasilieniejealternativa, na vašich profiloch sociálnych sietí,
  • pridajte vyhlásenie o podpore tejto kampane na svoju webovú stránku a dajte nám o tom vedieť,
  • použite na Vašej profilovej fotografii alebo fotografii Vašej organizácie rámik (názov: Násilie nie je alternatíva)

Text kampane vo formáte obrázku