Nežná revolúcia alebo kde sa súčasnosť mení na históriu?

Zlomové udalosti našich dejín si zaslúžia, aby sme si ich pripomínali. Dôstojne, bez pretvárky, prázdnych prejavov a vencov. Je to súčasť našej identity, aj vďaka (či skôr kvôli) nim sme takí, akí sme. Je to aj príležitosť pripomenúť si, že sloboda nie je samozrejmá. 

A hoci mám niekedy pocit, že mojim deťom je bližší let na Mars ako nedávna komunistická minulosť, nerezignujem a rôznymi prostriedkami sa snažím im toto obdobie priblížiť. Sprostredkovať im spomienky a emócie, bez ktorých by 17. november ostal len ďalším dňom voľna bez obsahu. 

Každý z nasledujúcich materiálov približuje udalosti Nežnej revolúcie po svojom a v inom formáte, a tak si môžeme vybrať, čo nám najlepšie vyhovuje. Navyše pamätníkov Nežnej revolúcie je mnoho, nie je ťažké niekoľkých nájsť a porozprávať sa s nimi. Deti sa tak môžu stretnúť s rôznymi názormi a vypočujú si konkrétne spomienky, s ktorými sa dá ďalej pracovať, porovnať ich s „veľkou“ históriou, uplatniť dnes toľko spomínané kritické myslenie… 

Knihy

Knižná séria Nežný komiks 89´ príťažlivou formou rozpráva na pozadí Nežnej revolúcie štyri príbehy mladých ľudí zo štyroch kútov Slovenska. Neponúka presný opis udalostí, ponúka príbehy a otvára priestor na diskusiu a uvažovanie, ako v pomerne nedávnej minulosti žili ich vrstovníci. 

Svedectvá

Portál My jsme to nevzdali zhromaždil množstvo dobových materiálov a výpovedí pamätníkov ku dejinám Československa od Mníchovskej deklarácie až po pád komunistického režimu v roku 1989. Tu sú svedectvá viažuce sa priamo k novembrovým udalostiam V záložke Materiály sú metodické listy, doplnkové materiály a pracovné listy k niektorým témam. 

Zaujímavý je aj projekt Spýtaj sa vašich 89 vyskladaný z príbehov bežných ľudí a ich spomienok na november 1989.

Múzeá

Slovenské národné múzeum: online výstava N89 alebo 10x o slobode

Interaktívne materiály 

Digitálny projekt Slovenskej národnej galérie prostredníctvom denníka umelca, plagátov, videí a rozhovorov približuje udalosti z jesene 1989, ale aj nálady v spoločnosti a názory, očakávania a sny ľudí. Materiál je doplnený pracovnými listami a metodickým listom.

Hry

Jednoduchá online hra o konci komunistického režimu.  

Videá

Na vzdelávacom portáli Českej televízie je séria krátkych videí doplnená pracovnými listami a metodickou podporou.

Niekomu možno bude lepšie vyhovovať film Poslední hurá z cyklu České století.

Alebo humorný pohľad v predposlednom dieli animovaného seriálu Dějiny udatného českého národa.

Portál rokrevoluce.cz je vzdelávacím projektom Knihovny Václava Havla. Projekt v ôsmich krátkych 3 – 4 minútových lekciách mapuje revolučný rok 1989. Jeden diel je venovaný špeciálne dianiu na Slovensku. 

A samozrejme nechýba spracovanie tejto témy v podaní Sandry Svitekovej z videokanálu Dejepis inak či diel o Nežnej revolúcii zo série Zmudri.sk o novodobých dejinách Slovenska. 

Autorka článku: Alexadra Dobrotková

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na platforme darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20