No back to school 2023 prekvapilo novým temínom, počtom účastníkov aj počasím. Štart (dom)školského roka sa vydaril. Spätná väzba je pozitívna

No back to school (NBTS) je obľúbeným každoročným celoslovenským víkendovým podujatím pre domškolácke rodiny. Organizuje ho občianske združenie Domáce vzdelávanie na Slovensku (OZ DVS). Tohtoročné No back to school sa uskutočnilo v dňoch 22. – 24. 9. 2023 v rekreačnom zariadení v Lomnistej na úpätí Nízkych Tatier. Prišlo 149 ľudí!

Počasie domškolákom v Lomnistej veľmi neprialo a väčšinu podujatia vonku výdatne pršalo. Deti tak využili naplno priestory hotela. Svoje miesto si našli extroverti na svoju divokejšiu hru, ale aj introverti, ktorí v menších skupinkách za zavretými dverami rozoberali svoje záujmy. Keď sa vyčasilo, deti mohli objavovať všetko, čo ponúkal areál zariadenia.

Široký výber aktivít pre deti

Počas dvoch dní mali deti možnosť zapojiť sa do mnohých tvorivých, športových a umeleckých aktivít, z ktorých si niektoré vymýšľali aj úplne samy. K dispozícii mali tvorivý materiál, maľovali prstovými farbami, fixkami, navliekali koráliky, tvorili si masky alebo korunky z papiera, zdobili sa hennou, lepili a lúštili bludiská…

Preukazy NBTS 2023 si deti vytvorili vďaka rodine Precechtelovcov, ktorí priniesli materiál a navigovali deti pri výrobe.

Zo športových aktivít mali deti v exteriéri k dispozícii lezenie po horolezeckej stene, streľbu z luku a vzduchovky na terče, hru s nerf pištoľami, kde si vytvorili svoje pravidlá a zrealizovali scénu a tiež jazierko s balančnou plošinou, ktorá deti naozaj zaujala. V interiéri si vyskúšali beh cez prekážky a motorickú dráhu prenášania loptičky na lyžičke, ping-pong, biliard a stolný futbal. Naháňali sa, spolupracovali, tvorili hru – deti, ktoré sa zväčša videli prvýkrát, od najmenších až po násťročných veľkáčov.

Z iniciatívy domškoláčky Laury si deti v sobotu nacvičili a zorganizovali divadelné predstavenie rozprávky Soľ nad zlato, na ktoré si dokonca vyrobili vstupenky, rozmiestnili stoličky do hľadiska a osobne nás všetkých pozývali.

Svoje mozgové závity si vyskúšali pri stolových spoločenských hrách – zahrali si Osadníkov, BrainBox, Výbušné mačiatka, Labytinth a šach.

Diskusia pre rodičov

V hlavný deň podujatia, v sobotu sa uskutočnilo aj viac ako trojhodinové rodičovské stretnutie, kde sme nielen informovali o OZ DVS, ale rodičia mali príležitosť podeliť sa aj o svoje inšpirácie, radosti, pochybnosti, nachádzať odpovede na pálčivé témy a podporiť sa vzájomne ako komunita rodín vzdelávajúcich svoje deti doma – individuálne. Že v tom, ako vedú a učia svoje deti, nie sú sami a že všetci vidíme rovnaký zmysel v tom, dať deťom možnosť prispôsobiť formu vzdelania ich potrebám a vychovávať z nich tak sebavedomé a ukotvené osobnosti.

Dovidenia o rok!

Nedeľa sa niesla už v menej akčnom duchu. Deti si pozvoľna dokončievali svoje nedokončené aktivity, hrali v skupinkách hry a vyrobili hmyzí domček. Materiál a predpripravený skelet domčeka nám zabezpečila rodina Hlavatovičovcov, za čo im ďakujeme.

Všetci detskí účastníci dostali malé upomienky na podujatie vo forme odznakov, ktoré zabezpečila Baška a Igor Kabinovci a píšťalky s lupou a kompasom, ktoré zabezpečilo OZ DVS. Vyhodnotili sme aj výtvarnú výzvu, do ktorej sa zapojilo deväť detí.

Za fotky z podujatia ďakujeme Eme Klačkovej. Za organizáciu podujatia ďakujeme členke OZ DVS Maji Šichmannovej.

Veríme, že si všetci odniesli množstvo zážitkov a že o rok sa stretneme zas.

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20