O čom bude reč na Konferencii domáceho vzdelávania 2020

Ako začať s domácim vzdelávaním
Skôr, ako sa rozhodneme pre domáce vzdelávanie, čelíme spúste otázok, pochybností a rešpektu pred vstupom do neznáma, aj nejakej byrokracii. Ostrieľaní domškolácki sprievodcovia manželia Krajčovičovci vás prevedú nástrahami prístupovej cesty k domácemu vzdelávaniu.

Ako fungovať na domácom vzdelávaní
Kto úspešne zdolá cestu do základného tábora domáceho vzdelávania, potrebuje víziu, ako ďalej a rád by nakukol pod pokrievku iných „expedícií“. Chce vedieť, ako funguje domáce vzdelávanie v iných rodinách, rád by sa inšpiroval. Alebo ho aspoň poteší hrejivý pocit vedomia, že v tom nie je sám. Prijmite pozvanie do „stanov“ niektorých domškoláckych rodín, ktoré sa podelia o svoje know-how. Katka Matušíková vás pripraví na tvorbu vlastnej vízie domáceho vzdelávania.

Demokratické princípy vo vzdelávaní
Ciest k vrcholu je mnoho. No také, čo vedú aj k spokojnosti všetkých účastníkov výpravy, treba hľadať. Cesta demokracie je jednou z nich. O nej príde porozprávať zakladateľ Slobodnej demokratickej školy v Košiciach Juraj Mazák.

Domáce vzdelávanie na 2. stupni
Komu už účastníci domškoláckej expedície pomaly vyrastajú z prvostupniarskych cestičiek, obzerá sa po vyšších métach – domácom vzdelávaní na 2. stupni. Na Konferencii domáceho vzdelávania sa vo viacerých prednáškach dozviete, ako zvládnuť niektoré predmety v domácom prostredí. Napríklad v prednáškach profesora Hejného a Lucie Borovskej z Intuície, kde pracuje na projekte ExpEdícia.

Hejného metóda
Kto ju aspoň trochu pozná, vie, že Hejného metóda vyučovania matematiky stavia na dialógu a interakcii žiakov v triede. Čo s tým, keď doma takú tlupu detí nemáte? Prednášku o Hejného metóde a domácom vzdelávaní aj na druhom stupni si pre Konferenciu domáceho vzdelávania pripravil profesor Hejný.

Práca s pozornosťou
Sústredenie sa je kľúčom k úspechu. Príďte si po ten svoj kľúč na prednášku Barbory Kamrlovej, ktorá svoje publikum dokáže vždy strhnúť – aj v neskorých konferenčných hodinách.

Prírodné vedy v domácom vzdelávaní
Sú nástrahou pre mnohých domácich vzdelávačov. Lucia Borovská sa vo svojom príspevku dotkne základných pilierov vzdelávania: konštruktivizmus vo vyučovaní, reflexia a spätná väzba a práca s chybou. Doplnia ju svojimi skúsenosťami z praxe jej kolegyne z projektu ExpEdícia: Martina Nociarová zo ZŠ Fándlyho Pezinok a Majka Ondášová zo ZŠ Ľ. Fullu v Košiciach.