Plazy zo sveta drakov

Ako sa najlepšie učiť o živočíchoch? Jednoznačne naživo na vlastné oči a v ideálnom prípade aj dotykom. Takto sa v Bratislave stretli domškoláci pri téme plazov s chovateľmi z TerraDragons, ktorí priniesli svojich spoločníkov z triedy plazov.

Plazy sú predmetom poznávania v rámci prvouky (1. roční), prírodovedy (3. ročník) i prírodopisu (5. a 7. ročník). Väčšinou sa však učivo týka len živočíchov našej prírody a jednotlivé informácie sú pomerne stručné, alebo sa obmedzujú na anatómiu týchto tvorov. Domškoláci však teraz mohli zástupcov exotickej fauny zažiť a dozvedieť sa mnoho zaujímavostí o ich spôsobe života.

Úvodom prezentácie si deti aj rodičia vypočuli prednášku o charakteristikách tejto živočíšnej skupiny, ako je to s kladením vajec a vajcoživorodosťou, či sa plazy starajú o svoje mláďatá, aké majú prispôsobenia, že chameleón sa nezafarbuje podľa prostredia, ale podľa „nálady“ a mnoho iných zaujímavostí. Dozvedeli sa, že rôzne druhy plazov sa zvliekajú rôznymi spôsobmi a mohli si prezrieť i zvlečenú kožu hada. Postupne im boli predstavení jednotliví zástupcovia skupiny živočíchov, ktorých so sebou prezentujúci priniesli.

Tak sa mohli deti pozerať agame priamo do očí, pozorovať tučný chvost gekončíka, vnímať vinutie hadieho tela albína pytóna, pozorovať priliepavé prsty pagekona riasnatého. Deti sa mohli dotknúť všetkých zástupcov plazov, ktorých chovatelia priniesli, mohli si ich chytiť do rúk (okrem škorpióna, ktorý síce nie je plaz, ale priniesli nám ho na ukážku). Všetkých zaujal široký modrý jazyk tiliquy obrovskej – skutočne zaujímavého plaza patriaceho medzi scinky („jašterice“ s typicky krátkymi nohami).

Niektoré deti prekonali svoj prvotný strach z týchto živočíchov a po úvodnom ostychu, motivované aj odvahou kamarátov, sa odvážili nielen si obzrieť plazy zblízka, ale aj sa ich dotknúť či dokonca vziať na ruky – každý vo svojom vlastnom tempe a čase. Tak, ako je to u nás, domškolákov zvykom.

Vďaka prednáške sa všetci dozvedeli aj informácie o chovateľských špecifikách a potrebách jednotlivých druhov, ako a kde si vybrať takého domáceho miláčika, podľa čoho spoznáme, že jedinec je zdravý a v dobrej kondícii a na čo si dať pozor.

Samozrejme, deti sa dozvedeli o prirodzenom životnom prostredí jednotlivých druhov a prečo má chovateľstvo veľký význam pre ich ochranu. Napríklad niektoré druhy už vo voľnej prírode vyhynuli v dôsledku zničenia ich prirodzeného prostredia a bez chovov by sme o ne definitívne prišli. Deti si teda prepojili informácie z viacerých predmetov: prírodovedy, geografie a ochrany prírody (environmentálna výchova). Tak sa v prirodzene buduje environmentálne povedomie potrebné pre uvedomelý život a schopnosť narábať s informáciami v širšom kontexte.

Ďakujeme TerraDragons za ich skvelú prezentáciu a zážitky! Všetkých domškolákov povzbudzujeme k zorganizovaniu exkurzie. Kontaktujte TerraDragons. A ak nebývate v dosahu TerraDragons, skúste sa poinformovať, či sa vo vašom okolí nenájde podobný chovateľ ochotný pripraviť vašej partii domškolákov takú akciu.

Prečítajte si tiež…

Tipy na iné exkurzie vhodné pre domškolákov
Tipy na zážitkové vzdelávanie pre domškolákov
Inšpirácie k environmentálnej výchove v domácom vzdelávaní

Foto k článku: autorka a TerraDragons

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20