Poradňa OZ DVS. Odpovede na otázky, ktoré vás o domácom vzdelávaní zaujímajú najviac.

V piatok 8. septembra 2023 sa uskutočnila prvá tohtoročná online Poradňa OZ DVS. Cieľom bolo poradiť v konkrétnych otázkach domškolujúcim či ešte váhavým rodinám. Tie mali v piatok večer príležitosť položiť svoje otázky týkajúce sa vybavenia či priebehu domáceho vzdelávania. Odpovedali im naše konzultantky Monika Ludrovanová a Čakanka Matušíková.

Účastníci online poradne sa najviac pýtali na spôsob preskúšania – ako prebieha komisionálne preskúšanie, či má predpísanú podobu, alebo aké sú formy preskúšania, ktoré domškoláci najčastejšie využívajú. Odporučili sme v prvom rade komunikovať so školou alebo materskou školou a dohodnúť si vopred formu preskúšania. Môžete si tiež urobiť prehľad požiadaviek školy na dodanie materiálov vypracovaných počas roka. Samotný výber kmeňovej školy je základom pokojného priebehu domáceho vzdelávania, pretože wellbeing našich detí počas vzdelávania je na prvom mieste. Aj preto je pre začiatočníkov v domácom vzdelávaní lepšie vybrať si školu, ktorá už má skúsenosti s domškolákmi a umožní férové a primerané preskúšanie detí.

Prečítajte si tiež o našich kmeňových školách.

Ďalšie otázky sa týkali spôsobu domáceho vzdelávania, či je potrebné vypĺňať pracovné zošity, alebo čo všetko patrí do portfólia a ako môže vlastne také portfólio vyzerať. Odporučili sme opäť prekonzultovať so školou jej požiadavky na dodanie vypracovaných materiálov. Nie každému domškolákovi sedí vypĺňanie pracovných zošitov a veľa učiva sa naopak deti naučia návštevou napr. múzeí, v prírode či počas rôznych exkurzií. Preto rodiny vzdelávajúce individuálne preferujú portfóliové preskúšanie, kde je nosnou časťou skúšky prezentácia a popis uskutočnených aktivít, pomocou ktorých dieťa obsiahlo učivo.

Prečítajte si tiež Portfólio
Odporúčame odborný článok doc. PhDr. Kateřiny Jančaříkovej Ph.D.
Portfoliové hodnocení v domácím vzdělávání

Diskutujúci sa pýtali aj na naše vlastné skúsenosti s domácim vzdelávaním, rozprávali sme sa o možnosti využitia krúžkov na zastrešenie predmetov výchovného charakteru, o možnosti spolupráce s lektormi/native speakrami pri výučbe cudzích jazykov a o možnosti využitia rôznych výučbových aplikácií (SmartBooks, Vividbooks, Matemág…).

Na záver sa rodičia zaujímali o to, ako motivovať dieťa ku vzdelávaniu, ako pracovať s dynamickými deťmi a s deťmi s poruchami pozornosti. Tu sme odporučili spojiť sa s odborníkmi, ktorí sa na to špecializujú. Vhodné je aj spojiť sa s ďalšími rodinami s cieľom vzdelávať deti spoločne alebo spoločne zdieľať a hľadať riešenia.

Pozrite si prednášku psychologičky PhDr. Jany Nováčkovej, CSs. Motivácia detí na Konferencii domáceho vzdelávania 2021.

Jedna z pálčivých otázok, ktorá sa opakuje na domškoláckych stretnutiach každého druhu, je podpora alebo presvedčenie širšej rodiny. Avšak tu vždy platí, že len čas ukáže, čo všetko naše deti dokážu aj bez systémového vzdelávania v škole.

Prečítajte si tiež…
Domškolácky deň s…
Zo života násťročného domškoláka

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na portáli darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20