Dunaj – naša najväčšia rieka a európsky veľtok. Preteká nielen Slovenskom, ale ďalšími 9 krajinami. Je významnou dopravnou tepnou Európy. Ovplyvňuje rozsiahle lužné a vodné ekosystémy. Vytvára značné zásoby pitnej vody. A má veľký hospodársky význam. V tomto článku sa pozrieme na viaceré zdroje, pomocou ktorých si v domácom vzdelávaní nielen pripomenieme tento deň, ale aj sa pomocou nich veľa naučíme.
Continue reading “Medzinárodný deň Dunaja – ako ho využiť v domácom vzdelávaní?”Akadémia domáceho vzdelávania 2024 – ako bolo?
Aj tento rok, v polovici apríla, sa v Belušských Slatinách konala Akadémia domáceho vzdelávania, jedna z akcií, ktoré už tradične organizuje OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku. Hlavnou myšlienkou tohto podujatia je deťom vzdelávaným doma poskytnúť možnosť prezentovať svoje záujmy, talenty, zručnosti a schopnosti.
Continue reading “Akadémia domáceho vzdelávania 2024 – ako bolo?”Hodina Zeme: materiály, videá, inšpirácia
Hodina Zeme je najväčšou kampaňou Svetového fondu na ochrany prírody – WWF, do ktorej sa každoročne zapájajú milióny ľudí po celom svete. Koná sa vždy v poslednú marcovú sobotu o 20:30 a tento rok pripadol na 25. 3. 2023.
Continue reading “Hodina Zeme: materiály, videá, inšpirácia”Vision board – nástenka vízií na ďalší rok
Nástenka snov alebo nástenka vízií je najčastejšie kolážou obrázkov a nápisov, ktorej cieľom je nielen kreatívne spracovanie túžob a cieľov, ale aj inšprácia na nadchádzajúci rok – čo by sme chceli (alebo naše deti) v tomto roku zažiť, vyskúšať, navštíviť alebo dosiahnuť. Spravte si svoj vision board s nami!
Continue reading “Vision board – nástenka vízií na ďalší rok”Jaskyne Slovenska
Jaskyne sú hneď po kúpalisku a zmrzline najlepším schladením počas horúcich letných dní. Ale aj cieľ výletu v upršaný deň. Ako bonus prinášajú zážitkové vzdelávanie sa. Pokryjú pomerne široké spektrum tém a záujmov: zemepis, prírodopis, geológiu, geomorfológiu, environmentálnu výchovu, ale aj matematiku, chémiu, fyziku a vlastne aj kúsoček slovenčiny – pravopis vlastných podstatných mien.
Continue reading “Jaskyne Slovenska”Bludiská na Slovensku
Pri cestách po Slovensku sa s deťmi určite radi zahráte v bludiskách. Navyše bludiská rozvíjajú priestorové vnímanie, schopnosť orientácie a poniektoré aj vedomosti z rôznych oblastí. Na Slovensku sme ich našli šesť.
Continue reading “Bludiská na Slovensku”Hrady na Slovensku – vlastiveda a dejepis v teréne
Na Slovensku bolo údajne postavených vyše 180 hradov a zámkov a 425 kaštieľov. Radosť učiť sa o histórii priamo v teréne! Spoznávanie Slovenska a jeho zaujímavostí a pamätihodností je učivo vlastivedy štvrtého ročníka, no téma určite zaujme všetky vekové kategórie detí aj dospelých. Preto sa pozrieme na zdroje zaujímavých a užitočných informácií o slovenských hradoch a zámkoch.
Continue reading “Hrady na Slovensku – vlastiveda a dejepis v teréne”UNESCO na Slovensku
Poklady nemusia mať len podobu rozprávkovej truhlice plnej zlata. Môže to byť akákoľvek vzácnosť, ktorú si strážime ako oko v hlave, ktorá nám leží na srdci. Hoc aj maličkosť alebo krásny vzťah… Pre každého je to niečo iné. O tom, čo pre koho znamená poklad, môžeme s deťmi diskutovať na ceste za pokladmi slovenskej kultúry a prírody. Slovenské pamiatky zaradené na zoznam kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO nesporne sú pokladmi – pre celý náš národ. Preto sme k tejto téme vyhľadali podporné materiály a videá.
Continue reading “UNESCO na Slovensku”Rozhľadne u nás i u susedov
Človeka vždy lákal pohľad na krajinu z výšky. Táto perspektíva mu poskytla väčší rozhľad, komplexnejší pohľad na okolie, prehľad o pohybe nepriateľských kmeňov a vojsk, útočisko pred nepriateľmi… Na viacerých miestach dnes stoja rozhľadne pre ešte mocnejší zážitok pri pohľade na krajinu sponad korún stromov. Sú výborným cieľom na výlety a skvelou príležitosťou skamarátiť sa s mapou. Je nimi priam posiate celé Slovensko, stačí si len zbaliť desiatu a na nejaký výlet vyraziť. A pri tom sa niečo nenásilne naučiť.
Continue reading “Rozhľadne u nás i u susedov”