Dunaj – naša najväčšia rieka a európsky veľtok. Preteká nielen Slovenskom, ale ďalšími 9 krajinami. Je významnou dopravnou tepnou Európy. Ovplyvňuje rozsiahle lužné a vodné ekosystémy. Vytvára značné zásoby pitnej vody. A má veľký hospodársky význam. V tomto článku sa pozrieme na viaceré zdroje, pomocou ktorých si v domácom vzdelávaní nielen pripomenieme tento deň, ale aj sa pomocou nich veľa naučíme.
Continue reading “Medzinárodný deň Dunaja – ako ho využiť v domácom vzdelávaní?”Akadémia domáceho vzdelávania 2024 – ako bolo?
Aj tento rok, v polovici apríla, sa v Belušských Slatinách konala Akadémia domáceho vzdelávania, jedna z akcií, ktoré už tradične organizuje OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku. Hlavnou myšlienkou tohto podujatia je deťom vzdelávaným doma poskytnúť možnosť prezentovať svoje záujmy, talenty, zručnosti a schopnosti.
Continue reading “Akadémia domáceho vzdelávania 2024 – ako bolo?”Domškoláci besedovali s autorom knihy Tajomné zvieratá Slovenska
Vedeli ste, že mravce majú dva žalúdky? Jeden pre seba a druhý pre iného mravca, s ktorým sa vedia podeliť o potravu. Aj takéto zaujímavosti sa domškoláci dozvedeli na stretnutí s paleontológom a autorom knihy Tajomné zvieratá Slovenska Matúšom Hyžným.
Continue reading “Domškoláci besedovali s autorom knihy Tajomné zvieratá Slovenska “Megabrouci a pestovanie odolnosti
Na prvý pohľad dve nesúvisiace témy, a predsa sa nájde spojenie. V posledný januárový piatok sa časť jednej bratislavskej domškoláckej partie rozhodla navštíviť výstavu „Megabrouci“ v Brne. Tri mamy a osem detí sa vydalo na dobrodružnú cestu. Netušili totiž, že v ten deň má v Prahe koncert Dara Rolins. A vďaka tomu nabral obyčajný výlet neobyčajný rozmer...
Continue reading “Megabrouci a pestovanie odolnosti “Domškoláci čítajú s porozumením
V marci tohto roku sme vyhlásili už druhý ročník Domškoláckej čitateľskej výzvy. Zapojilo sa do nej sedemnásť detí a z doručených prác sme pre vás opäť zostavili výber toho, čo naši domškoláci najradšej čítajú.
Continue reading “Domškoláci čítajú s porozumením”Karpatský les v zoo. Domškoláci využili vzdelávací program
Vedeli ste, že medveď nie je stále smutný, len nemá mimické svaly, aby sa usmial? Alebo že „uši“ výra skalného nie sú jeho uši? Toto a ešte mnoho iných zaujímavých vecí sa dozvedela domškolácka skupinka na exkurzii v Zoo Bratislava pod názvom „Karpatský les“.
Continue reading “Karpatský les v zoo. Domškoláci využili vzdelávací program”Hodina Zeme: materiály, videá, inšpirácia
Hodina Zeme je najväčšou kampaňou Svetového fondu na ochrany prírody – WWF, do ktorej sa každoročne zapájajú milióny ľudí po celom svete. Koná sa vždy v poslednú marcovú sobotu o 20:30 a tento rok pripadol na 25. 3. 2023.
Continue reading “Hodina Zeme: materiály, videá, inšpirácia”Vision board – nástenka vízií na ďalší rok
Nástenka snov alebo nástenka vízií je najčastejšie kolážou obrázkov a nápisov, ktorej cieľom je nielen kreatívne spracovanie túžob a cieľov, ale aj inšprácia na nadchádzajúci rok – čo by sme chceli (alebo naše deti) v tomto roku zažiť, vyskúšať, navštíviť alebo dosiahnuť. Spravte si svoj vision board s nami!
Continue reading “Vision board – nástenka vízií na ďalší rok”Medzinárodný deň vtáctva
História medzinárodný deň vtáctva siaha až do čias rakúsko-uhorskej monarchie, kedy po prvýkrát v roku 1900 slovenský prírodovedec Oto Herman (1835 – 1914) zasvätil prvý apríl vtákom. Je to čas, kedy sa z teplých krajín vracia najviac sťahovavých vtákov. Jarné prílety sledujú členovia Spoločnosti pre ochranu vtáctva (SOVS). Pri tejto príležitosti sa konajú mnohé akcie s cieľom spoznávania nášho vtáctva. My vám prinášame tipy na výlety, materiály, knihy, aktivity a videá na tému vtáctva zo zdrojov, ktoré nás zaujali.
Continue reading “Medzinárodný deň vtáctva”