Hodina Zeme je najväčšou kampaňou Svetového fondu na ochrany prírody – WWF, do ktorej sa každoročne zapájajú milióny ľudí po celom svete. Koná sa vždy v poslednú marcovú sobotu o 20:30 a tento rok pripadol na 25. 3. 2023.
Continue reading “Hodina Zeme: materiály, videá, inšpirácia”Vision board – nástenka vízií na ďalší rok
Nástenka snov alebo nástenka vízií je najčastejšie kolážou obrázkov a nápisov, ktorej cieľom je nielen kreatívne spracovanie túžob a cieľov, ale aj inšprácia na nadchádzajúci rok – čo by sme chceli (alebo naše deti) v tomto roku zažiť, vyskúšať, navštíviť alebo dosiahnuť. Spravte si svoj vision board s nami!
Continue reading “Vision board – nástenka vízií na ďalší rok”Čo čítajú naši domškoláci
V marci 2022 sme vyhlásili prvú domškolácku čitateľskú výzvu OZ DVS. Výsledky súťaže sme vyhlásili 6. decembra 2022. Z doručených prác sme zostavili výber toho, čo domškoláci najradšej čítajú.
Continue reading “Čo čítajú naši domškoláci”Jaskyne Slovenska
Jaskyne sú hneď po kúpalisku a zmrzline najlepším schladením počas horúcich letných dní. Ale aj cieľ výletu v upršaný deň. Ako bonus prinášajú zážitkové vzdelávanie sa. Pokryjú pomerne široké spektrum tém a záujmov: zemepis, prírodopis, geológiu, geomorfológiu, environmentálnu výchovu, ale aj matematiku, chémiu, fyziku a vlastne aj kúsoček slovenčiny – pravopis vlastných podstatných mien.
Continue reading “Jaskyne Slovenska”Bludiská na Slovensku
Pri cestách po Slovensku sa s deťmi určite radi zahráte v bludiskách. Navyše bludiská rozvíjajú priestorové vnímanie, schopnosť orientácie a poniektoré aj vedomosti z rôznych oblastí. Na Slovensku sme ich našli šesť.
Continue reading “Bludiská na Slovensku”Dejiny Slovenska (nielen) ku štvrtáckej vlastivede
Štvrtáci sa v školách stretávajú s prehľadom dejín Slovenska na približne ôsmich hodinách vlastivedy vtesnaných do jedného mesiaca. Osem štyridsaťpäťminútoviek je na cestu časom z praveku po súčasnosť pramálo. Vystačia akurát na memorovanie. Na domácom vzdelávaní si však môžeme hodinový fond prispôsobiť potrebám a záujmom detí. Môžeme ich zaujať. Môžeme im sprostredkovať z každého obdobia nejakú skúsenosť spojenú s nejakou emóciou. Stačí sa na to dobre pripraviť a deti si môžu naše dejiny zažiť na vlastnej koži. Doma vzdelávajúca mama Lucia Mešková pripravila rozsiahly materiál (pdf na stiahnutie) na úvod do dejín Slovenska, ako ho prežila so svojimi deťmi. Nájdete v ňom tipy na tvorivé aktivity, výlety, knihy, video a audio materiály… Je taký nadupaný, že ho pokojne môžete využiť aj pri dejepise vo vyšších ročníkoch.
Continue reading “Dejiny Slovenska (nielen) ku štvrtáckej vlastivede”ZOH 2022 a ich využitie v domácom vzdelávaní
Doma vzdelávajúca mama Lucia Mešková pripravila rozsiahly materiál pre fanúšikov (nielen) zimných olympijských hier, ktorý skvelo a pútavo prepája viacero predmetov s týmto významným podujatím. Nájdete v ňom históriu OH, charakteristiku jednotlivých športov, úspešných športovcov a množstvo zaujímavých úloh a odkazov na ďalšie zdroje informácií.
Continue reading “ZOH 2022 a ich využitie v domácom vzdelávaní”Slovenské národné povstanie bez učebníc
29. augusta oslavujeme výročie vyhlásenia SNP. Napriek tomu, že to býva v tento deň pre verejnoprávnu televíziu hlavná téma a v správach sa vysielajú záznamy slávnostných prejavov a kladenia vencov, na striedačku s dobovými zábermi, väčšina z nás to pokladá za povinnú jazdu. Podľa prieskumu si dokonca takmer polovica mladých do 16 rokov myslí, že v povstaní zvíťazili partizáni (lebo veď Nemci prehrali vojnu). Pozrime sa s deťmi na SNP inako ako cez prizmu médií a učebníc. Uvádzame materiály, ktoré neponúkajú „dokonalý“ opis histórie ani encyklopedické vedomosti, ale približujú dobu cez príbehy bežných ľudí, ich život, spomienky či dobovú hudbu.
Continue reading “Slovenské národné povstanie bez učebníc”Hrady na Slovensku – vlastiveda a dejepis v teréne
Na Slovensku bolo údajne postavených vyše 180 hradov a zámkov a 425 kaštieľov. Radosť učiť sa o histórii priamo v teréne! Spoznávanie Slovenska a jeho zaujímavostí a pamätihodností je učivo vlastivedy štvrtého ročníka, no téma určite zaujme všetky vekové kategórie detí aj dospelých. Preto sa pozrieme na zdroje zaujímavých a užitočných informácií o slovenských hradoch a zámkoch.
Continue reading “Hrady na Slovensku – vlastiveda a dejepis v teréne”UNESCO na Slovensku
Poklady nemusia mať len podobu rozprávkovej truhlice plnej zlata. Môže to byť akákoľvek vzácnosť, ktorú si strážime ako oko v hlave, ktorá nám leží na srdci. Hoc aj maličkosť alebo krásny vzťah… Pre každého je to niečo iné. O tom, čo pre koho znamená poklad, môžeme s deťmi diskutovať na ceste za pokladmi slovenskej kultúry a prírody. Slovenské pamiatky zaradené na zoznam kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO nesporne sú pokladmi – pre celý náš národ. Preto sme k tejto téme vyhľadali podporné materiály a videá.
Continue reading “UNESCO na Slovensku”