Domškolácky deň s Lujzou a jej deťmi (15, 12, 10, 6, 7m)

Veci, ktoré nás aspoň z väčšej časti charakterizujú.

Je včera večer. V správach sa hodnotia výsledky celoplošného testovania, vydávajú sa nové nariadenia. A to kompletne mení moje zajtrajšie plány.

Idem spať trošku sklamaná, lebo som si chcela ešte chvíľu užiť karanténne opatrenia, kedy máme všetky deti doma, nemusíme sa podvečer naháňať kvôli úlohám zo školy a krúžkom, a máme čas chodiť do lesa za domom. V momente, ako sa opäť povolili zhromaždenia do 6 osôb, sa mi ozýva telefón a v ňom sa objavujú nové rozvrhy krúžkov. Vyťahujem kalendár, zapisujem, plánujem, odpovedám trénerom a učiteľom. Všetko to dobre zladiť je pri 5 deťoch celkom náročné. Idem sa vyspať, aby som Vás mohla zajtra zobrať na exkurziu naším krátkym dňom (24h je mi málo). Sprevádzať Vás budú tatko Kávičkár/Záhradník, mamička Studnička a deti: Skaterboardista (15), Basketbalista/Bubeník (12), Umelkyňa (10), Psíčkarka (6), Smejkulka (7 mes.). Domácnosť vypĺňajú ešte 2 morské prasiatka, 6 slimákov afrických, pavúčiky v kútoch bytu a samozrejme kvások.

Odkedy je s nami Smejkulka, je vstávanie radostnejšie a jednoduchšie.

„Zaspala som! Koľko je hodín?…“, budím sa celkom v strese. Noc bola krátka. Alebo dlhá? Ako sa to vezme. No každopádne Smejkulka bola 2x 1 hodinu hore, lozila po nás, vyhadzovala všetko z poličiek, hrala sa… jednoducho si užívala nočný život. Keď potom zaspala, nemohla som zaspať ja. Ďalšiu hodinu trávim odpovedaním na asi mesiac staré maily. Zaspávam s myšlienkou, že nesmiem zaspať, lebo Skaterboardista a Basketbalista/Bubeník majú online hodiny od 8:00 (chodia do školy, sú na 2. stupni).

A s tým som sa aj budila.

Kávičkár/Záhradník je už preč. Spala som ako poleno, keď som ho nepočula odchádzať do roboty. No každopádne je 7:30. Upokojím sa odovzdaním dňa do Božích rúk. Smejkulka mrnčí, vydrží len na rukách. Je po prebdenej noci unavená. Chlapci nestíhajú raňajky a tak Skaterboardistovi varím aspoň teplý čaj. Basketbalistovi/Bubeníkovi stačí studená voda.

Skateboardistov kútik pre online vyučovanie.

😘

Aj Basketbalista/Bubeník má svoj obľúbený kútik pre online vyučovanie.

Budím Umelkyňu a Psíčkarku. Nikomu sa nechce vstávať. Naša rodina by najradšej spala zimným spánkom. Každé ráno ich naštartovať chce poriadnu dávku motivácie a trpezlivosti. Sladím čaj. Stretáme sa v kuchyni. Prečítame si niečo duchovné, pomodlíme sa, prichystáme si raňajky. Dnes to istí masť s cibuľou. Kto má chuť, dá si kakao. Chlapci sú už na online hodinách. S dievčatami spraceme umývačku, dlážku i seba pekne poumývame. Smejkulka mi už visí v Manduke, nech si aspoň zuby umyjem. Bez mamky dnes ani na krok.

Dnešné raňajky.

V takýto deň, keď už zobudenie je meškaním, sa na hodiny snažím nepozerať. Ideme aktivitu po aktivite, nestresujem. Chlapcov usmerňujem, aby nemeškali na online hodiny. S dievčatami ideme povinnú jazdu: matika, slovenčina, angličtina, čítanie. V piatok robíme zväčša vlastivedu, prírodovedu a všetko ostatné. Dnes začíname slovenčinu a písanie. Budú pracovať samostatne. Ja sa zatiaľ venujem Smejkulke. Je napapaná, vycikaná, v maminom náručí, ale stále nespokojná. Skúsim ju uspať. Zaspinkala. Zapínam umývačku, práčku a idem k princeznám. Matika je ťažšia jazda, treba sa im intenzívne venovať. IT z nich asi nebudú. S angličtinou sa pohráme. Pri Umelkyni mi pomohol Skateboardista.

Nie vždy sa pri matematike takto usmieva.

Smejkulka spinká už hodinu. Je to nezvyčajne dlho. Mám voľné ruky pre Psíčkarku. Sadneme si na gauč, pritúlime sa, hladím ju po vlasoch. Má to rada. Oboznámim ju s jej poobedným programom a už sa ku nám blíži Umelkyňa. Tiež si nenechá ujsť túlenie a hladenie po hlávke. Ona má dnes toho poobede menej, a tak plánujeme dámsku jazdu, kým bude Psíčkarka na gymnastike. Von sa dostaneme až za tmy. Nevadí, aj zajtra je deň 😊

…keď chce prváčka bezpodmienečne mať hodinu geometrie…

Môžem variť obed: paradajková polievka + tvarohové cestoviny. Všetko s veľkou dávkou cesnaku. Ten mám rada. A môj muž ešte radšej. Tento rok nasadil rôzne druhy a skúša, ako ktorý chutí a ktorému sa bude najlepšie dariť na záhrade. Potom premiesim cesto na chlieb a dám ho ďalej kysnúť do ošatky. Kávičkár/Záhradník ho ešte v noci zamiesil. Často to tak robí, aby som ho mohla cez deň upiecť. Večer, keď sa vracia unavený z práce, ho doma privíta vôňa teplého chleba.

😍

Čas pokročil. Smejkulka sa zobudila po parádnom 2-hodinovom spánku, svieža a plná energie. „Pomáha“ skladať kopu prádla. Kto chce pomôcť, žehlí vreckovky, plienky, tričká. Všetko nestihneme, ale je dobré, keď mi má kto pomôcť. A teda že ich nešetrím! Každý má zadelené mesačné povinnosti: smeti, stôl, práčka so sušičkou, umývačka, dlážka, kúpeľňa, záchod, ponožky… Triedenie ponožiek nikto nemá rád. Ubytovali sa u nás totiž ponožkožrúti a stále nejaká chýba. No koho by to bavilo…

Naše prádlo. Ešte je niečo v pračke i v sušičke…

Dnes neprší, a tak sa Skateboardista po splnení si povinností poberá von zaskákať si na skateboarde. Sú tu dobrá partia a denne, ak sa dá, skáču aj 3 hodiny. Basketbalista/Bubeník uteká na basketbalový tréning. Umelkyňa má online hodinu tanca. Psíčkarka sa balí na gymnastiku. Hneď, ako jej skončí online hodina hudobnej teórie, sa premiestnime do Dúbravky na jej tréning. Dovtedy ešte vyhrejem rúru a dám piecť chlieb. Muž sa vrátil domov, postráži chlieb, aby sa nespálil. Smejkulku berieme so sebou. Stále má dobrú náladu a spať sa jej nechce. Nechala by som ju doma v tých najlepších rukách tatina, ale neurobím to. Muž je unavený, potrebuje oddych a nám na dámskej jazde „zavadzať” nebude.

Tesne pred dopečením.

Psíčkarka už cvičí a zvyšná trojka frčí na dámsku jazdu. To znamená, že si v obchode kúpime to, na čo máme chuť a ideme sa poprechádzať. Počas 50 minútovej prechádzky si toho stihneme veľa povedať. Šťastné očká Umelkyne lížucej nanuk svietia ako veľké hviezdičky, lebo mama práve teraz patrí iba jej. Môže mi rozprávať čokoľvek a nikto ju nepreruší, môže sa pýtať na čokoľvek a dostane trpezlivú odpoveď, veď mamička má na ňu koooopec času. Preberáme rôzne témy, i také že „Ako dlho ešte bude trvať korona?“ a „Čo sa stene, keď…“ a „Čo keby…“. Smejkulke to nevadí. Spokojne v kočíku chrumká kukuričné chrumky a pije vodu z novej fľašky, ktorú sme kúpili v obchode a pozerá sa na rozsvietené ulice, po ktorých sa premávajú svietiace autá. Psíčkarka po tréningu tiež od nás dostala malé sladké potešenie a aj jej svietia očká, lebo slovko „dámska jazda“ v sebe samo o sebe nesie niečo veľmi čarovné. A hlavne mamku, ktorá má čas.

To, čo z voňavého a teplého chleba po nájazde hladných krkov zostalo.

Doma to rozvoniava teplom (čerstvým chlebom). Kým sa dievčatá prezlečú, chlapci vrátia domov a zhromaždia sa pri stole, stíham spraviť vajcovú pomazánku. Vajíčka čakali v chladničke od soboty, kedy sa nezjedli. Teraz prišla ich chvíľa a veru, padli vhod. Ani som si nestihla pripraviť mobil na fotenie a už bola polka chleba preč. Neostáva mi nič iné, len odfotiť zvyšky.

Blíži sa večer. Smejkulka je už unavená, mrnká a ťahá sa za mnou. Rýchlo umývame zúbky, osobná hygiena, pyžamká. Spolu na našej manželskej posteli sa pomodlíme litánie k všetkým svätým, poprajeme si dobrú noc a … A malo by sa ísť spať. Chlapci sú unavení zo športov, určite do 22:00 h zaspia. Ale pre dievčatká to bol vzrušujúci večer, ťažko sa im zaspáva. Budeme ich musieť párkrát upozorniť, aby sa uložili k spánku, vypneme im tajne zapnutú lampu schovanú pod vankúšom a vezmeme aspoň polovicu hračiek, čo si do postele nanosili. Nakoniec aj ony zaspia. Smejkulka už dlho púšťa sliny na plachtu z polootvorenej pusinky a ja sa s pokojom môžem uložiť spať. Mala by som ešte dožehliť a doskladať prádlo, opraviť a zašiť pokazené veci, pripraviť rozkvas…. ale už nevládzem. Možno k nám raz príde nočná víla, ktorá mávnutím prútika dotiahne to, čo ja nezvládam. Ešte nedošla. Oveľa viac mi však pomáha uložiť sa i s mojimi starosťami do Božích rúk. Tak „nech máme požehnaný spánok. Vďaka!“

Archív domškolákov z Bratislavy 2017.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20