Regionálne domškolácke stretnutie Trnava a okolie

Občianske združenie Domáce vzdelávanie na Slovensku (OZ DVS) vždy na jeseň zverejňuje výzvu na organizovanie regionálnych stretnutí s cieľom poskytnúť priestor novým aj skúseným domškolákom stretnúť sa, vymeniť si skúsenosti, nájsť si parťákov, pohrať sa. Domškoláci zo širokého okolia Trnavy sa stretli po tretí raz na hrade Červený Kameň.

Na stretnutie na Červenom Kameni sa prihlásilo 24 rodín, spolu 78 ľudí – 31 dospelých a 47 detí vo veku od 0 do 15 rokov. Stretnutie v tomto regióne má vždy pomerne veľký plošný záber. Ani tento rok to nebolo inak a prišli aj domškoláci z Bratislavy, Stupavy, Rovinky pri Dunaji.

Na programe bolo, okrem samotného stretnutia, voľnej neriadenej hry detí a debaty rodičov, aj trochu zážitkového vzdelávania sa a ako obyčajne, burza učebných materiálov. O 11. hodine sa teda stretnutie začalo letovou ukážkou dravých vtákov v sokoliarskom dvore Astur, ktorý sídli priamo v areáli hradu Červený Kameň. Hoci bol tento program na programe stretnutia aj pred dvomi rokmi, kto prišiel opäť, neľutoval. Letová ukážka bola opäť zaujímavá a celkom iná.

Najprv sme si dravce mohli obzrieť vo voliérach, potom sme sa v krátkom úvode dozvedeli niečo o histórii sokoliarstva. Následne nám náš hostiteľ predviedol niektoré z dravcov, o ktorých nám porozprával základné údaje aj zaujímavosti. Pri letovej ukážke sme mohli obdivovať a zblízka zažiť sovu lesnú, myšiaka červenochvostého, kaňúra okrúhlochvostého, karakaru červenobruchú a poštolku (sokol myšiar). Dozvedeli sme sa, že tvrdenie, že sovy v noci lovia a cez deň spia, je mýtus.

Stretávka pokračovala piknikom na veľkej lúke pred hradbami. Kým sa deti venovali zbieraniu gaštanov alebo inej voľnej hre, zástupkyne OZ DVS najprv predstavili našu organizáciu – čo pre domškolákov robí a prečo je dobré stať sa jej členom. Potom sa rodičia vzájomne zoznámili v úvodnom predstavovacom kole a nakoniec sa rozprúdili rozhovory v skupinkách.

Témy rozhovorov boli rôzne. Od fungovania v domškoláckych skupinách, cez spôsoby vzdelávania jednotlivých predmetov, po problematiku kritiky domáceho vzdelávania zo strany blízkeho okolia rodín. Mnohé rodiny sa s domácim vzdelávaním len zoznamovali a prišli si nájsť parťákov z okolia, alebo hľadali podporu pre svoje rozhodnutie začať s domácim vzdelávaním, ktorú, dúfame, aj našli.

Paralelne prebehla aj burza učebných materiálov. Kto materiály priniesol do ponuky, odchádzal domov o niekoľko titulov ľahší. Viaceré rodiny si domov odnášali nové učebnice alebo pracovné listy nadobudnuté za symbolickú cenu alebo aj zadarmo.

Stretávka splnila svoje ciele: viaceré rodiny si našli kontakty zo svojho okolia a dohodli sa na ďalších stretnutiach, deti sa zahrali, hoc aj s úplne neznámymi domškolákmi, do OZ DVS sa prihlásili noví záujemcovia o členstvo a všetci tam našli podporný kruh podobne naladených ľudí. Posledné rodiny odchádzali z lúky po 16. hodine, mnohé ťažšie o množstvo nazbieraných gaštanov na výtvarnú tvorbu do domškoláckych portfólií.

Prečítajte si tiež…

Články o iných domškoláckych stretnutiach pod hlavičkou OZ DVS

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na platforme darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20