Regionálne stretnutie domškolákov z Bratislavy a okolia

V stredu 6. septembra 2023 sa v Bratislave uskutočnilo ďalšie regionálne stretnutie domškolákov, druhé v tohtoročnej sérii jesenných regionálnych stretnutí podporovaných o. z. Domáce vzdelávanie na Slovensku (OZ DVS). Už tradične na Lúke vďaky v Petržalke, venovanej významným slovenským osobnostiam kultúrneho a spoločenského života, sa stretli rodiny z celého kraja.

Na stretnutie prišlo 26 rodín – 27 dospelých a až 49 detí, a vytvorili tak skvelú atmosféru, ku ktorej prispelo aj slnečné a teplé jesenné počasie. Vďaka tomu podujatie prebiehalo až do neskorých popoludňajších hodín.

V programe podujatia bolo vzájomné zoznámenie sa a zosieťovanie rodín, zodpovedanie najpálčivejších otázok okolo priebehu domáceho vzdelávania, zoznámenie sa s legislatívou týkajúcou sa individuálneho vzdelávania, predstavenie OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku, jeho aktivít a (nielen) členských výhod, ktoré ponúka, burza učebníc a samozrejme zdieľanie skúseností a podpora rodín vzdelávajúcich svoje deti individuálne.

Najčastejšie sa účastníci pýtali na praktické skúsenosti okolo organizácie domškoláckeho dňa a skĺbenie výučby s domácnosťou či prácou. Dlho sme sa venovali aj forme preskúšania a potrebe zodpovedného výberu kmeňovej školy. Tak, aby škola bola nápomocná a počas preskúšania dbala okrem potrebného zhodnotenia vedomostí domškolákov aj na wellbeing žiaka, aby bola škola otvorená formám preskúšania korešpondujúcim s charakterom individuálneho vzdelávania. Nesprávny výber školy môže prispieť k frustrácii rodín vzdelávajúcich individuálne a demotivácii ich detí.

Počas celej diskusnej časti mali deti možnosť hrať sa na malom ihrisku, na veľkej lúke, alebo v priľahlom lese, viaceré sa hrali s kinetickým pieskom, alebo si samy vymýšľali kolektívne hry, hrali loptové hry či dokonca šach. Navzájom zdieľali svoje záľuby aj v rámci moderných technológií, a to najmä skúsenosti s hrami Minecraft a Roblox.

Stretnutie sa spontánne skončilo okolo 17. hodiny a ďalšie sa plánuje v októbri podľa počasia. Dozviete sa to včas, ak budete sledovať stránku OZ DVS v časti Podujatia.

Ďakujeme všetkým účastníkom bratislavského regionálneho stretnutia domškolákov!

Ďalšie regionálne domškolácke stretnutie sa uskutoční na Červenom Kameni (Trnava a okolie). Týmto povzbudzujeme aj ostatné regióny, aby neváhali a zorganizovali si vlastné stretnutie. Na začiatku školského roka to má veľký význam. Ak sa obrátite na RadaOZDVS@domacaskola.sk, pomôžeme vám s propagáciou a zorganizovaním, prípadne podporíme účasťou niektorej z aktívnych členiek OZ DVS a pomôžeme s prípadnými nákladmi spojenými s organizovaním stretnutia. Info o jesenných regionálnych stretnutiach na stránke Podujatia a na Facebooku.

Prečítajte si tiež…
Reportáž z regionálneho strtenutia domškolákov z Kežmarku a okolia (2023)
Reportáže z regionálnych stretnutí zrealizovaných v roku 2022
Reportáž z domšoláckeho stretnutia v Bratislave – máj 2023
Reportáž z domškoláckeho stretnutia v Bratislave – jún 2023

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na portáli darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20