Regionálne stretnutie domškolákov z Kežmarku a okolia

Posledný augustový týždeň sa pohli domškolácke ľady na Spiši. Doteraz sa v regióne kde-tu hlásili nejaké „lastovičky“ o pozornosť potenciálnych parťákov, no odozva bola slabá. Stretnutie zorganizované pod hlavičkou OZ DVS ukázalo, že tamojší domškoláci môžu vytvoriť celkom veľkú partiu. Stretnutie bolo prvým v sérii jesenných regionálnych domškoláckych stretnutí (spolu)organizovaných OZ DVS.

Stretnutie domškolákov v okolí Kežmarku a širšom okolí zahŕňajúcom okresy Stará Ľubovňa, Poprad, Levoča a Spišská Nová Ves bolo naplánované na 30. augusta 2023 v areáli kaštieľa Strážky. Počasie hrozilo dažďom a zimou, a tak sa jedna zo spoluorganizátoriek obrátila na mesto Spišská Belá, ktoré domškolákom bezplatne požičalo krásne a veľkorysé priestory denného centra v blízkosti kaštieľa so sociálnym zázemím a potrebným vybavením. S istou strechou nad hlavou sa už organizovalo ľahko.

Na stretnutie sa prihlásilo prekvapivých 19 rodín. Nakoniec ich prišlo 18 a ďalších 5 rodín sa ospravedlnilo. Spolu sa zišlo 24 dospelých a 28 detí vo veku od 0 do 14 rokov. Takú účasť nečakal nikto z prítomných. Viaceré rodiny už boli v domácom vzdelávaní a hľadali si parťákov, ostatné sa o domáce vzdelávanie zaujímali výhľadovo.

Pre deti bola pripravená tvorivá dielnička, aby rodičia mohli nerušene počúvať besedu a zapojiť sa do diskusie. Deti viedla domškolácka mama Magda a jej 11-ročná domškoláčka s dvomi kamarátkami. Pripravila si pre nich drevené domčeky, ktoré si deti vymaľovali a vyzdobili podľa vlastnej fantázie.

Dospelí sledovali besedu o domácom vzdelávaní s domškoláckou mamou a aktívnou členkou OZ DVS Dianou Šimovou. Prítomným predstavila o. z. Domáce vzdelávanie na Slovensku, pohovorila o ceste domácim vzdelávaním jej rodiny a podelila sa o vlastné postrehy zo života domškolákov.

V diskusii, ktorá nasledovala po besede, mali účastníci príležitosť spoznať sa navzájom, podeliť sa o vlastné skúsenosti a popýtať sa na to, čo ich zaujímalo. Nakoniec sa vytvoril adresár účastníkov s cieľom vytvoriť skupinu, ktorá by sa stretávala viac alebo menej pravidelne v zmiešanom kolektíve. Ten deťom poskytne sociálnu interakciu s inými domškolákmi rôznych vekových kategórií a pocit spolupatričnosti. Aj ich rodičom poskytne skupina zázemie podobne naladených ľudí s porovnanteľnými starosťami a studnicu nápadov na spoločné aktivity. Pestrá paleta rôznorodých ľudí, ktorí sa tam zišli, sľubuje široké spektrum možností – od výtvarného umenia cez divadlo až po remeslá.

Bolo o čom hovoriť. Pôvodný časový rámec dvoch hodín sa zdvojnásobil a organizátorky odchádzali z miesta „činu“ po vyše štyroch hodinách, o pol druhej popoludní. Tamojším domškolákom držíme palce, aby si udržali kontakt a mohli spolu podnikať skupinové výlety, exkurzie, workshopy… alebo sa aspoň stretávať len tak na voľnú hru a debatu. V nepriaznivom počasí aj v parádnych priestoroch denného centra v Strážkach, ktoré je na také podujatia určené. Týmto ďakujeme mestu Spišská Belá za poskytnutie príjemného zázemia, ktoré v tento deň v plnej miere naplnilo svoje spoločenské účely.

Ďalšie regionálne domškolácke stretnutia sa uskutočnia v Bratislave a na Červenom Kameni (Trnava a okolie). Týmto povzbudzujeme aj ostatné regióny, aby neváhali a zorganizovali si vlastné stretnutie. Na začiatku školského roka to má veľký význam. Ak sa obrátite na RadaOZDVS@domacaskola.sk, pomôžeme vám s propagáciou a zorganizovaním, prípadne podporíme účasťou niektorej z aktívnych členiek OZ DVS a pomôžeme s prípadnými nákladmi spojenými s organizovaním stretnutia. Info o jesenných regionálnych stretnutiach na stránke Podujatia a na Facebooku.

Prečítajte si tiež…

Reportáže z regionálnych stretnutí zrealizovaných v roku 2022
Reportáž z domšoláckeho stretnutia v Bratislave – máj 2023
Reportáž z domškoláckeho stretnutia v Bratislave – jún 2023

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na portáli darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20