Aj tento rok, v polovici apríla, sa v Belušských Slatinách konala Akadémia domáceho vzdelávania, jedna z akcií, ktoré už tradične organizuje OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku. Hlavnou myšlienkou tohto podujatia je deťom vzdelávaným doma poskytnúť možnosť prezentovať svoje záujmy, talenty, zručnosti a schopnosti.
Continue reading “Akadémia domáceho vzdelávania 2024 – ako bolo?”Megabrouci a pestovanie odolnosti
Na prvý pohľad dve nesúvisiace témy, a predsa sa nájde spojenie. V posledný januárový piatok sa časť jednej bratislavskej domškoláckej partie rozhodla navštíviť výstavu „Megabrouci“ v Brne. Tri mamy a osem detí sa vydalo na dobrodružnú cestu. Netušili totiž, že v ten deň má v Prahe koncert Dara Rolins. A vďaka tomu nabral obyčajný výlet neobyčajný rozmer...
Continue reading “Megabrouci a pestovanie odolnosti “Domškoláci si urobili zážitkovú fyziku – netradične v škole
Partia domškolákov využila potenciál a ponuku jedného z rodičov, spojili sily a zorganizovali si hodinu zážitkovej fyziky. Na pôde základnej školy. Túto zážitkovú fyziku si ale môžete urobiť kdekoľvek inde, aj doma. Tak pozvite kamošov domškolákov! V článku nájdete tipy na skúmanie vlastností kvapalín v domácom vzdelávaní.
Continue reading “Domškoláci si urobili zážitkovú fyziku – netradične v škole”V koži starovekých Rimanov z Carnunta. Ako môže vyzerať dejepis v domácom vzdelávaní
Ak zapojíme do vzdelávania všetky zmysly, vytvára sa v ľudskom mozgu k novým informáciám hlboká stopa. História patrí k tým oblastiam nášho poznania, ktoré sa na zážitkové vzdelávanie priam núkajú – je všade okolo nás. A za zážitkami do Carnunta, kúsok za slovensko-rakúskou hranicou, sa naozaj oplatí ísť.
Continue reading “V koži starovekých Rimanov z Carnunta. Ako môže vyzerať dejepis v domácom vzdelávaní”Dva dni v praveku. Ako šiestacky dejepis chytil všetky vekové kategórie.
Na dva dni sme sa ponorili do praveku. Zažili sme paleolit na workshope a eneolit na interaktívnej výstave. Na vlastné oči, uši, ruky, čuch aj úsilie.
Continue reading “Dva dni v praveku. Ako šiestacky dejepis chytil všetky vekové kategórie.”Z webinára „História pre šiestakov“
Učivo šiesteho ročníka pokrýva pravek, starovek aj stredovek. Z časového hľadiska je to obrovská časť histórie ľudstva, keď si uvedomíme, kam sa človek od praveku po koniec stredoveku dostal a že na zvyšné ročníky dejepisu základnej školy ostáva rozobrať už len cca päť storočí! Ako teda zvládnuť informačne nabitý ročník v dejepise? Je dobré vedieť, čo je dôležité, čo si z toho majú deti odniesť a na čo sa pri skúmaní dejín týchto troch období zamerať.
Continue reading “Z webinára „História pre šiestakov“”Dejiny Slovenska (nielen) ku štvrtáckej vlastivede
Štvrtáci sa v školách stretávajú s prehľadom dejín Slovenska na približne ôsmich hodinách vlastivedy vtesnaných do jedného mesiaca. Osem štyridsaťpäťminútoviek je na cestu časom z praveku po súčasnosť pramálo. Vystačia akurát na memorovanie. Na domácom vzdelávaní si však môžeme hodinový fond prispôsobiť potrebám a záujmom detí. Môžeme ich zaujať. Môžeme im sprostredkovať z každého obdobia nejakú skúsenosť spojenú s nejakou emóciou. Stačí sa na to dobre pripraviť a deti si môžu naše dejiny zažiť na vlastnej koži. Doma vzdelávajúca mama Lucia Mešková pripravila rozsiahly materiál (pdf na stiahnutie) na úvod do dejín Slovenska, ako ho prežila so svojimi deťmi. Nájdete v ňom tipy na tvorivé aktivity, výlety, knihy, video a audio materiály… Je taký nadupaný, že ho pokojne môžete využiť aj pri dejepise vo vyšších ročníkoch.
Continue reading “Dejiny Slovenska (nielen) ku štvrtáckej vlastivede”ZOH 2022 a ich využitie v domácom vzdelávaní
Doma vzdelávajúca mama Lucia Mešková pripravila rozsiahly materiál pre fanúšikov (nielen) zimných olympijských hier, ktorý skvelo a pútavo prepája viacero predmetov s týmto významným podujatím. Nájdete v ňom históriu OH, charakteristiku jednotlivých športov, úspešných športovcov a množstvo zaujímavých úloh a odkazov na ďalšie zdroje informácií.
Continue reading “ZOH 2022 a ich využitie v domácom vzdelávaní”