Rozhľadne u nás i u susedov

Človeka vždy lákal pohľad na krajinu z výšky. Táto perspektíva mu poskytla väčší rozhľad, komplexnejší pohľad na okolie, prehľad o pohybe nepriateľských kmeňov a vojsk, útočisko pred nepriateľmi… Na viacerých miestach dnes stoja rozhľadne pre ešte mocnejší zážitok pri pohľade na krajinu sponad korún stromov. Sú výborným cieľom na výlety a skvelou príležitosťou skamarátiť sa s mapou. Je nimi priam posiate celé Slovensko, stačí si len zbaliť desiatu a na nejaký výlet vyraziť. A pri tom sa niečo nenásilne naučiť.

Rozhľadne bývajú pre deti veľkým lákadlom. Mnohé potešia svojou architektúrou alebo výhľadom na krajinu aj dospelých, iné sú zasa dobrodružné, alebo vyžadujú istú dávku odvahy, aby na ne človek vyliezol. K tým prvým patrí napríklad rozhľadňa na Krahulskom vrchu, do druhej kategórie rozhľadňa na Kukle.

Prehľad o rozhľadniach na Slovensku ľahko získate na stránke Slovenský cestovateľ. Stodvadsaťpäť rozhľadní tu nájdete v obrázkovom zozname aj na mape. Ku každej rozhľadni sú uvedené aj základné parametre: akú má výšku, v akej nadmorskej výške sa nachádza a v ktorom roku bola postavená.

Mapa z webu slovenskycestovatel.sk

Základná orientácia na mape a istá úroveň kartografickej gramotnosti by totiž mal mať vo svojej základnej výbave každý aspoň z bezpečnostných dôvodov, tak ako je dobré aspoň z bezpečnostných dôvodov sa naučiť plávať. Preto je dobré na rozhľadňu so sebou vziať mapu okolia, prípadne aj buzolu alebo kompas a deti vtiahnuť do práce s mapou.

Mapu si na rozhľadni rozložíme, naorientujeme podľa svetových strán s použitím buzoly či kompasu a môžeme skúmať. Nájdeme si na mape miesto, kde sa nachádzame, rozhliadneme sa po okolí a porovnávame s mapou. Na základe videného môžeme diskutovať o tom, čo je to vlastne mapa, čo obsahuje, ako sú jednotlivé prvky krajiny zakreslené na mape. Pri sledovaní reliéfu okolia poukážeme na vrstevnice na mape.

Návod ako deti naučiť pracovať s mapou, ako im empiricky ukázať, čo je to mapa a ako ju čítať, spolu s potrebnou teóriou aj tipmi na hry a aktivity s mapou má podrobne spracovaný združenie Dračia stopa.

Sériu aktivít zameraných na prácu s terénom a vrstevnicami nájdete na Lepšej geografii. Na tomto portáli nájdete aj ďalšie tipy na aktivity s mapou.

Ak deti práca s mapou vtiahne a budú chcieť o mape vedieť viac, alebo potrebujete na vysvetlenie nejakú teoretickú podporu, skauti pripravili k tejto téme prezentačné video.

So staršími deťmi môžeme sledovať vplyv prírodných činiteľov a človeka na reliéf krajiny. Touto témou sa zaoberá učivo zemepisu ôsmeho ročníka a teoritickú podporu v skratke nájdete na stránke Zemepis hrou, podrobnejšie na stránke Deti a my.

Na cestovateľsky priaznivejšie časy ešte pridávame aj tip na mapu s rozhľadňami na Slovensku, v Česku a Poľsku. Je z portálu Rozhladne Slovenska, kde nájdete program turistických odznakov pre vášnivých zberateľov turistických trofejí. O ďalšie okolité krajiny, a vlastne celý svet dopĺňajú prehľad mapy.cz.

Mapa z webu rozhladneslovenska.sk

Na záver pripájame knižný tip na dvojdielnu publikáciu Rozhľadne 1. diel a Rozhľadne 2. diel pre prípad, že by ste prepadli navštevovaniu rozhľadní na Slovensku a potrebovali mať dobrého knižného sprievodcu na inšpiráciu alebo čerpanie informácií vždy po ruke.

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20