Seminár domáceho vzdelávania 2016

OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku Vás pozýva na 5. ročník Seminára domáceho vzdelávania.

pozvanka

Aktualizácia 27.11.2016

Bol upravený program Seminára.

Učiace sa Slovensko – Milan Ftáčnik:  Za tím autorov pracovného dokumentu “Učiace sa Slovensko”, poradcov ministra školstva, predbežne prijal pozvanie Milan Ftáčnik. Bude hovoriť a diskutovať s nami o tejto vízii reformy školstva, ktorá je zatiaľ v pracovnej verzii, a teda máme možnosť sa k nej vyjadrovať a iniciovať zmeny. Priestor je pripravený najmä pre naše otázky. Reforma prináša pre DV aj podstatné a pozitívne návrhy. Ostatnými tvorcami dokumentu sú Zuzka Zimenová, Ivan Juráš, Vlado Burjan, Libor Vozár, Emil Višňovský, Ivan Vantuch.

Aktualizácia 23.11.2016

Michaela Martinková: Ako človek a matka sa zaujímam o čo najhlbšie pochopenie potrieb detí prevažne s dg. autistického spektra (Aspergerov syndróm/vysokofunkčný autizmus) v kombinácii s nadpriemernými kognitívnymi záujmami a schopnosťami. Som spoluzakladateľkou Centra nadania, kde organizujem stretnutia rodičov detí nadpriemerne citlivých na zmyslové aj sociálne podnety. Venujem sa osobným stretnutiam a rozhovorom s deťmi, ich rodičmi ako aj s učiteľmi týchto detí. Spoluvytváram informačný portál www.asperger.sk.

Daniel Hevier  sa okrem literatúry venuje aj rozvíjaniu kreativity a schopností byť inovatívny. Je priekopníkom tvorivého písania na Slovensku. Má bohaté skúsenosti s rôznymi typmi vzdelávania “netradičných” klientov (Romovia, seniori, mimoriadne nadané deti a najnovšie aj autisti a domškoláci).

Lucia Šmičeková Hovoriť budeme o tom, ako Montessori pedagogika využíva vývojové fázy dieťaťa, ako pripraviť domáce prostredie pre prirodzené učenie, ako doma vyrobiť pomôcky a ako s nimi pracovať. Zameriame sa hlavne na druhý stupeň ZŠ. Niekoľko pomôcok si budete môcť i sami vyskúšať. Lucia je doma vzdelávajúca mamička dvoch detí, ktoré už šesť rokov učí bilingválne pomocou Montessori pedagogiky. Ku svojim deťom postupne pridala 5 spolužiakov.

Pajgerová, J. Maníková, L. Tužinská – diskusia – Aký je prechod z DV do školy 

„Ako po domácom vzdelávaní zvládnu moje deti prechod do školy?“ – Častá otázka, ktorú si mnohí položia ešte skôr, ako začnú doma učiť. Pre nich i pre viacerých z nás môže byť táto diskusia nahliadnutím do budúcnosti. Pozvanie prijali tri mamy, ktorých súčet detí je 13. Päť z nich chodí do školy po tom, ako sa niekoľko rokov vzdelávali doma.

Janka Pajgerová – jedna z prvých domavzdelávajúcich mamičiek na Slovensku, priekopníčka, aj vďaka ktorej dnes máme zákonnú úpravu DV. Podelí sa o bohaté skúsenosti s vyučovaním troch synov a ich následným zaškolením. Najstarší Šimon je tretiakom na gymnáziu, Andrej a Mirko sú na druhom stupni ZŠ. Doma ich učila počas prvého stupňa.

Janka Maníková – mamička šiestich detí. Najstarší Janík nastúpil po ukončení prvého stupňa v DV do ZŠ, teraz je priman na osemročnom gymnáziu. Doma sa ďalej vzdelávajú štvrták Matúš a druhák Jakub, ktorým robia spoločnosť dvaja domáci škôlkári Paľko (6 rokov), Ondrej (3 roky) a ročná Anna Chiara. Aby si nemuseli hľadať neustále garanta, tak sa Janka rozhodla urobiť si druhú vysokú školu so zameraním na 1. – 4. ročník ZŠ.

Lucia Tužinská – bilingválne vzdelávajúca mamička štyroch dcér. Prvorodená Dorotka sa po piatich rokoch DV rozhodla ísť na osemročné gymnázium. Skúsenosti s prechodom sú teda prvé a čerstvé, nakoľko Dorotka chodí do primy. Doma sa učia štvrtáčka Alžbetka s prváčkou Barborkou a malá Olivka (4r.). Lucia rada maľuje, plstí, vyšíva, skrátka tvorí rukami.

Na Seminári DV bude možnosť vidieť a zakúpiť si knihy a hry od vydavateľstiev:

http://hovoriaceknihy.sk/

http://www.didaktis.sk/

http://chemplay.eu/o-hre/

https://www.artforum.sk/

https://www.atpublishing.sk/

https://www.ihrysko.sk/

K dispozícii budú aj ukážky portfólií domácich školákov.

Aktualizácia 19.11.2016

Obed pre účastníkov Seminára zabezpečujeme prostredníctvom firmy Pizza Arnošt, o objednávky a platenie sa stará naša členka Lujza Servanská, ktorá by vás chcela informovať o spôsobe objednávania a platenia za obed. Tu sú jej informácie:

K semináru ponúkame možnosť objednaia pice cez PIZZA ARNOŠT.

1. Objednávky prijímam do 25.11, ( teda ešte 24. dopolnoci, 25. robím objednávku) na adrese lujzameister@gmail.com

2. Objednávky prosím zašlite v nasledovnom tvare: meno a priezvisko, meno objednanej položky, nezabudnite zadať, že objednávate bezlepkovú, množstvo (počet i hmotnosť), cenu

3. objednávajte prosím z ponukového listu

4. o prijatí a spracovaní objednávky Vám bude do 24h. zaslaný mail, až vtedy považujte Vašu objednávku za uskutočnenú

5. objednávku zaplatíte v deň seminára ráno pri registrácii p. Lujze Servanskej

Koniec aktualizácií

Dátum: 3. 12. 2016 v čase od 8:30 do 16:00 hod

Miesto: v malej posluchárni NTÚ Lekárskej fakulty Univerzity Komenského na Sasinkovej ul. č. 4 v Bratislave

Vstupné 10€ pre verejnosť a 5€ pre členov OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku

Program

8:00 – 8:30 Registrácia účastníkov
8:30 – 9:30 Lucia Smičeková – Motessori v domácej škole na II. stupni ZŠ
9:50 – 10:50 Michaela Martinková – Príčiny vyhorenia pri DV
11:00 – 12:00 Učiace sa Slovensko – Milan Ftáčnik
12:00 – 13:00 obedná prestávka
13:00 – 14:00 Janka Pajgerová, Janka Maníková, Lucia Tužinská – panelová diskusia – Aký je prechod z DV do školy
14:30 – 15:30 Daniel Hevier – Život ako permanentný homeschooling
16:00 Záver

Prosíme Vás o registráciu do 27.11.2015 na web stránke

Z kapacitných a organizačných dôvodov nedokážeme zabezpečiť službu stráženia detí.

vyveska150

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20