Septembrové domškolácke stretávky pod záštitou OZ DVS

V septembri občianske združenie Domáce vzdelávanie na slovensku (OZ DVS) iniciovalo a propagačne podporilo „septembrové domškolácke stretávky“ v regiónoch Slovenska. OZ DVS organizátorom pomohlo poradenstvom pri organizovaní stretnutí a s propagáciou. Hlavnou myšlienkou septembrových domškoláckych stretávok bolo stretnúť sa, zoznámiť sa a stretávať sa ďalej.

Na výzvu OZ DVS zareagovalo šesť potenciálnych organizátorov septembrových domškoláckych stretávok a piatim sa podarilo stretnutia v ich regiónoch zrealizovať. Akcie to boli rôznorodé – boli väčšie aj komornejšie, s programom aj bez neho, s vlastným priestorom aj na verejnom priestranstve, pod slnečnou aj pod zamračenou oblohou… No všetky, ktoré sa uskutočnili, hlavnú myšlienku naplnili.

Bratislava, 16. 9. 2022

Na domškoláckej stretávke v Bratislave sa zúčastnilo 16 rodín nielen z hlavného mesta, ale aj z Ivanky pri Dunaji, Zálesia a zo Záhoria. Počas zoznamovacieho kola a predstavenia OZ DVS vyvstalo viacero otázok o domácom vzdelávaní, na ktoré odpovedali skúsenejší domškolácki rodičia. Najväčší záujem bol o informácie k povinnej predškolskej dochádzke a k nižším ročníkom 1. stupňa ZŠ (napr. rozvoj čítania). Po informáciách od zabehnutých domškolákov – ako fungujú, ako prebieha učenie či preskúšanie na rôznych kmeňových školách a podobne – bol veľký dopyt. Počas celého stretnutia úspešne prebiehala aj burza učebníc. Deti sa väčšinu času voľne hrali, neskôr sa pridal dobrovoľný „animátor“ z radov účastníkov. Rodičia vyjadrili záujem o podobný typ stretnutí aj s možnosťou povymieňať si učebnice a iné materiály.

Levice, 16. 9. 2022

Stretávka v Leviciach dopadla inak, než sme si predstavovali. Napriek ohlasovanému záujmu nakoniec do mestského parku neprišiel nikto. Chceme touto cestou povzbudiť organizátorku, aby nehádzala flintu do žita a Levičanov, aby sa poriadne chopili ďalšej príležitosti, pretože s parťákmi je v domácom vzdelávaní veselšie – deťom aj rodičom.

Partizánske, 21. 9. 2022

V komunitnej Baťovianskej záhrade sa stretlo osem rodín, ku ktorým sa pridala jedna vzdelávacia skupina a spolu ich bola úctyhodná rovná tridsiatka. Účastníci boli z Partizánskeho a okolitých obcí, no niektorí pricestovali aj z Prievidze a Bojníc. Na programe bolo zoznámenie sa, prehliadka komunitnej záhrady, voľná diskusia pre dospelých a voľná hra pre deti, ktorých bolo spolu sedemnásť a hneď si vytvorili vlastný svet. Pôvodne zamýšľané dvojhodinové stretnutie sa natiahlo na päť hodín spoločného času. Aj táto stretávka priniesla svoje ovocie v podobe plánovaných pravidelných stretnutí domškolákov z Partizánskeho a okolia.

Trnava, Pezinok, Senec, 23. 9. 2022

Toto stretnutie sa konalo na hrade Červený Kameň. Z pôvodne ohlásených 25 rodín (spolu 71 ľudí) sa zišlo 22 rodín (niečo vyše 60 ľudí) z Trnavy, Modry, Pezinka a dokonca aj od Šale, Sládkovičova, z Hlohovca a z Bratislavy. Stretnutie sa začalo vzdelávacím programom Múzea Červený Kameň „Nepriateľ za bránami“ určeným pre školy (ale aj domškolákov). Je to komentovaná exkurzia pivnicami a obrannými priestormi hradu s pripraveným pracovným listom pre deti. Po skončení exkurzie sa rodiny presunuli na lúku pred hradbami, kde sa 40 detí na veľkom priestranstve dosýta vybehalo, kým rodičia prebrali záležitosti okolo domáceho vzdelávania, vzájomne si poradili a podporili sa. V rámci debaty bolo nováčikom predstavené aj OZ DVS a viacerí záujemcovia o členstvo v ňom vyplnili prihlášky priamo na mieste. Počas stretnutia prebehla burza učebníc a učebných pomôcok. Stretnutie sa spontánne skončilo v neskorších popoludňajších hodinách. Veľkosť skupiny dáva znať, že už v rámci nej fungujú menšie domškolácke zoskupenia, ktoré sa pravidelne stretávajú. Niektorí nováčikovia sa k nim plánujú pridať, iní sa snáď inšpirovali na vytvorenie vlastného okruhu parťákov.

Piešťany, 29. 9. 2022

V piešťanskom mestskom parku sa stretlo päť rodín. Prišli z Piešťan a širšieho okolia, z Nového Mesta nad Váhom aj Hlohovca. Zišlo sa spolu vyše desať detí. Počasie ich nezradilo, dážď sa nekonal, a tak po návšteve Balneologického múzea mohla ísť celá skupina do parku na ihrisko. Deti sa spolu zahrali, dospelí sa zoznámili a porozprávali. Skupina chystá ďalšie pravidelné stretnutia.

Poďte sa stretávať!

Môžete sa pridať na niektoré z budúcich stretnutí, ktoré vzišli zo septembrových stretávok v Bratislave, Partizánskom, na Červenom Kameni a v Piešťanoch. Nezabudnite sledovať okrem webovej stránky aj profil OZ DVS na Facebooku, aby vám ďalšie podujatia neunikli.

Zorganizujte domškolácku stretávku vo svojom regióne! Nájdite si vhodné miesto (park, lúka, les, dom kultúry, materské centrum, centrum voľného času…), vyberte si termín a čas. Napíšte nám dva týždne vopred – my vám pomôžeme, ak neviete, ako na to a stretávku spropagujeme. Niekedy stačí spraviť prvý, nenáročný krôčik a potom to už ide samo 🙂

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20