Kmeňové školy (21. diel): ZŠ J. J. Thurzu v Detve

Základná škola, ktorá vznikla 1. 9. 1979, nesie čestný názov po detvianskom rodákovi a prvom slovenskom námornom kapitánovi. Patrí k stredne veľkým školám so 403 žiakmi v osemnástich triedach. Škola sa aktívne zúčastňuje projektu Školy za demokraciu a je otvorená domškolákom. Na otázky nám odpovedali koordinátorka domáceho vzdelávania Veronika Ruszóová a riaditeľ školy Bohuslav Ilavský.

Continue reading “Kmeňové školy (21. diel): ZŠ J. J. Thurzu v Detve”

Kmeňové školy (19. diel): ZŠ s MŠ Štefana Moyzesa, Banská Bystrica

Škola v srdci Banskej Bystrici na Námestí Štefana Moysesa, blízko Námestia SNP má 208 denných študentov, 7 študentov v zahraničí, 7 detí v špeciálnej triede a 24 detí v materskej škole. Je nová medzi kmeňovými školami podporjúcimi domáce vzdelávanie. Na naše otázky odpovedal riaditeľ školy Mgr. Michal Chrenka.

Continue reading “Kmeňové školy (19. diel): ZŠ s MŠ Štefana Moyzesa, Banská Bystrica”

Nová kmeňová škola pre domškolákov v Bratislave (16. diel)

Medzi školy naklonené domácemu vzdelávaniu pribudla nová, dvadsiata siedma kmeňová škola pre domškolákov na Slovensku. Je to Súkromná základná škola, nachádza sa v Bratislave, v mestskej časti Vrakuňa a vznikla pri Súkromnom slovanskom gymnáziu, ktoré má za sebou už štvrťstoročie existencie. Základná škola má triedy len na druhom stupni a v uplynulom školskom roku ju navštevovalo 50 žiakov. V školskom roku 2021/22 má 20 voľných miest pre domškolákov. Na naše otázky ohľadnom domáceho vzdelávania na škole odpovedá jej riaditeľ Pavel Špišiak.

Continue reading “Nová kmeňová škola pre domškolákov v Bratislave (16. diel)”

Kmeňové školy (14. diel): SZŠ Ždaňa alebo Slobodná demokratická škola Košice

Na záver seriálu sa presúvame na východné Slovensko, kde sme sa na cestu za kmeňovými školami naklonenými domácemu vzdelávaniu vydali. Sme v Košiciach a rozprávame sa s PaedDr. Lenkou Mazákovou, spoluzakladateľkou a pedagogičkou Slobodnej demokratickej školy.

Continue reading “Kmeňové školy (14. diel): SZŠ Ždaňa alebo Slobodná demokratická škola Košice”

Kmeňové školy (13. diel): ZŠ s MŠ Skýcov

Táto nová kmeňová škola v obci Skýcov neďaleko Zlatých Moraviec sa otvorila domácemu vzdelávaniu od roku 2021. V aktuálnom školskom roku 2020/21 má škola 63 denných žiakov a dvoch žiakov študujúcich na zahraničných školách. V budúcom  školskom roku môže prijať päť domškolákov žiakov do každého ročníka na 1. stupni. Ak sa zrealizuje avízovaná zmena v zákone a bude podporené domáce vzdelávanie na 2. stupni, škola bude prijímať i žiakov do 5. až 9. ročníka. Na naše otázky odpovedá riaditeľka školy PaedDr. Magdaléna Slezáková.

Continue reading “Kmeňové školy (13. diel): ZŠ s MŠ Skýcov”

Kmeňové školy (12. diel): ZŠ s MŠ Chocholná – Velčice

Dnes navštívime malú kmeňovú školu so štyrmi ročníkmi prvého stupňa ZŠ (1. – 4.). Nachádza sa v obci Chocholná – Velčice neďaleko Trenčína. Škola má 28 denných žiakov a  zastrešuje 11 domácich školákov. V školskom roku 2021/22 môže prijať do jednotlivých ročníkov po 10 domácich školákov, čiže 40 spolu na celý 1. stupeň. Na naše otázky odpovedá riaditeľka školy PaedDr. Alena Lea Ilenčíková.

Continue reading “Kmeňové školy (12. diel): ZŠ s MŠ Chocholná – Velčice”