Domáci školáci a socializácia

Veronika je druhá najmladšia zo štyroch súrodencov, ale s domácim vzdelávaním (DV)  začala ako prvá z nich. Ostatní sa pridali. Miluje hokej, zábavu na skautingu a domáce zvieratá, ku ktorým má prirodzene dobrý vzťah.

Continue reading “Zo života násťročného domškoláka: Do školy si budík dávať nemusí, ale na hokej si privstane”

Laura bola na domácom vzdelávaní prvý stupeň základnej školy, istý čas aj so svojím mladším bratom. Momentálne je na osemročnom gymnáziu a chcela by byť vedkyňou alebo matematičkou. Výhody školy vidí hlavne v odbornosti, ktorú jej učitelia dokážu poskytnúť, ale základ, že všetko rada skúma do hĺbky, jej dalo domáce vzdelávanie.

Continue reading “Zo života násťročného domškoláka: Je super, keď pri učení môžeš diskutovať. V škole sa to nedá.”

Hanka sa vzdelávala v domácom prostredí sedem rokov základnej školy spolu so svojimi troma súrodencami. V súčasnosti už tretí rok navštevuje denne päťročné bilingválne gymnázium. Pestuje množstvo záľub a na mnoho spôsobov rozvíja svoje talenty. Okrem toho jasne vidí a pomenúva rozdiely medzi domácim vzdelávaním a dennou školskou dochádzkou.

Continue reading “Zo života násťročného domškoláka: Doma som sa mohla viac venovať svojim záľubám a efektívne využiť čas na učenie.”

Rozhovor s bratmi, ktorí si vyskúšali školskú dochádzku, no viac sa im zapáčilo učenie doma. Matúš (14) a Jarko (13) sa s nami podelili o svoj domškolácky príbeh.

Continue reading “Zo života násťročného domškoláka: V škole sa im darilo, a predsa im je doma lepšie. Milujú šport a svoj voľný čas venujú mnohým krúžkom.”

Domáce vzdelávanie očami starších detí. Prvý diel.

Trinásťročný skaut obľubujúci všetko, čo sa týka športu – od skákania, cez plávanie až po lezenie. Do školy nikdy nechodil, ako sám hovorí, vníma, že jeho rodičia urobili správne rozhodnutie a naplno  si užíva domškolácky život. Rozprávali sme sa s domškolákom Timim o jeho učení, voľnom čase, plánoch i o tom, čo je v živote naozaj dôležité.

Continue reading “Zo života násťročného domškoláka: Učivo zvláda hravo, no radšej má pohyb, hory a majstrovanie”