Šermiari domškolákom

Prvú májovú stredu sa 16 domškoláckych rodín stretlo v Bratislave na špeciálnom podujatí – objednali si vystúpenie skupiny historického šermu Argyll, ktorú určite všetkým odporúčame.

Rytier, bojovník a dvorná dáma odprezentovali deťom tému rytierstva naprieč dejinami a pridali aj ukážku rytierskeho súboja. V úvodnej prednáške sa deti dozvedeli, kto bol vlastne rytierom, odkiaľ vznikol ten názov, ako sa postupne menilo postavenie rytierov a kam sa vlastne dnes podeli.

Vedeli ste, že slovo rytier pochádza zo slova „sluha“? A že prvý známy komiks poznáme už z 11. storočia a je ním ručne vyšívaná tapiséria zobrazujúca dobytie Anglicka Viliamom Dobyvateľom? Má takmer 70 metrov a vyšívali ju rehoľné sestry z francúzskeho Bayeux viac ako 10 rokov. Alebo, že krížové výpravy boli zlomovým bodom, kedy sa z rytierov-bojovníkov stal šľachtický titul? Stať sa rytierom bola pomerne náročná fyzická práca a byť ním zase finančne nákladná.

Deti sa dozvedeli informácie o štítoch, aké rôzne helmy existovali a ako sa líšilo ich využitie, ako vyzerala rytierska zbroj a ako rytierov chránila. Spomenuli sa najznámejší rozprávkoví rytieri – Lancelot, Princ Bajaja, Roland, Popolvár. A, že rytierom môže byť vlastne každý – stačí poslúchať rodičov 🙂 , pomáhať, byť férový, neubližovať či nebyť chamtivý.

Na konci prednášky deti dostali otázku: „Chcete vidieť súboj?“ Odpoveďou bolo zborové „Áno!“ a deti mohli pozorovať, ako taký súboj vyzeral a rovnako, ako namáhavé to pre rytierov bolo, akú museli mať kondíciu a výdrž. Deti nadšene skandovali a povzbudzovali svojich favoritov a víťaza odmenili potleskom.

Po súboji si deti (aj mamy) mohli pozrieť a vyskúšať výzbroj, oblečenie a zbrane a táto časť mala veľký úspech. Vyskúšali si meče, dýky, kopije, sekery, ale aj menej známy bijak a bulavu. Deti sa pýtali veľké množstvo otázok a na všetky dostali odpovede, za čo šermiarom patrí naša poklona.

Deti po skončení predstavenia, vyskúšaní zbraní a odchode skupiny Argyll, ešte dlho šermovali s vlastnými drevenými mečmi a hrali sa na rytierov :-).

„Páčilo sa mi, že okrúhly štít prehral a mandľový vyhral, súboj bol úplne super.“ (Sebi, 10 r.)

„Veľmi to bolo dobré, veľmi sa mi páčil súboj.“ (Viki, 12 r.)

„Bolo to dobré a veľmi sa mi to páčilo.” (Anička, 10 r.)

Editorka: Veronika Palenčíková