Skúšanie vo Fantázii

Prichádzame večer pred skúškami do školy. V škole to stále žije, odovzdávajú sa vysvedčenia a je z toho malá slávnosť za prítomnosti rodičov. Decká robia program, kvíz toho, čo sa učili, rodičia hádajú, odpovedajú na otázky, tvoria príbehy. Všetci sa dobre zabávajú, atmosféra je príjemná. Pozvali aj nás, mohli sme sa zúčastniť. Program sa skončil, všetci spokojní odchádzajú domov, škola tíchne. Na prespanie máme k dispozícii triedu prvákov a druhákov. Je tu hojdačka, kopec matracov, “domček na strome”, komplex preliezok. Je to tu veľmi inšpiratívne, i keď na môj vkus trocha neprehľadné, neupratané. Večeru si dáme v kuchynke na druhom poschodí, ktorá nesie názov “chemické laboratórium”. Je skvelé učiť sa o vlastnostiach látok tak, že si potom na výsledkoch pokusov pochutíte. Ideme spať trocha neskoro, v triede je obrovská knižnica, príliš veľa zaujímavých knižiek…

Čítanie s porozumením
Čítanie s porozumením

Ráno prichádzajú ďalší naši kolegovia domškoláci, presne o ôsmej začínajú skúšky. Mohli by ste si povedať, že deti sú iste vystresované, boja sa… V triede panuje uvoľnená atmosféra. Pani učiteľky našich prvákov až štvrtákov berú deti do telocvične, aby sa zbavili akéhokoľvek stresu. Hrajú sa tam intuitívne hry, chodenie po lavičkách, skoky a všeličo iné. My zatiaľ sedíme s riaditeľom v kruhu na koberci a debatíme o tom, čo nás trápi, alebo čoho sme plní. Keď niekto hovorí, ostatní mu venujú plnú pozornosť. Človek sa cíti prijatý, pochopený.

Naše ústne skúšky
Naše ústne skúšky

Po pol hodine prichádzajú nadšené deti a začína sa samotné skúšanie. Nad mapou Slovenska Katuška, čo má tretiakov a štvrtákov zábavným spôsobom vyskúša deti z celého učiva vlastivedy. Deti ukazujú učiteľkám projekty, čo za polrok vypracovali, svoje kresby, lapbooky, 3D výtvory. Rodičia sa potichu rozprávajú alebo počúvajú, o čom sa ich ratolesti s pani učiteľkou zhovárajú. Na každého sa dostane, každý má priestor a čas sa pochváliť. Pani učiteľky preberajú s deťmi jednotlivo aj testy, ktoré predtým vypracovali. Diskutujú o napísanom, dovysvetľujú, čo deti nevedeli alebo napísali zle. Pre nás je to skvelá spätná väzba, či sme pokryli celý učebný plán na daný polrok, keďže testy sú písané tak, že nič podstatné z polročného učiva v nich nechýba. Učiteľky si deťmi zahrajú aj spoločenské hry. V rámci projektov sme priniesli aj vlastne vyrobené hry, zahrali si aj tie. Skúšanie prebieha na koberci, deti môžu sedieť ale aj ležať. Ako im je najlepšie.

Hráme sa dotykové pexeso z nášho projektu o knihe Mimi a Líza
Hráme sa dotykové pexeso z nášho projektu o knihe Mimi a Líza

Cítime, že si vážia naše deti, aj našu prácu. Nie sme pre nich nepríjemným bremenom. Naopak, dokonca sme sa dozvedeli, že sme pre nich inšpiráciou. Nepochybujem však, že administratívnou záťažou sme, keďže škola dostane na žiaka-domácoškoláka len 10 percent normatívu. Zvyšok zostáva štátu. Takto štát šetrí na vzdelaní a práci svojich občanov. V každom prípade nám to vo Fantázii nedávajú pocítiť.

Pracujeme s rozličnými umeleckými technikami — kalendár, darček pre starých rodičov
Pracujeme s rozličnými umeleckými technikami — kalendár, darček pre starých rodičov
Z písomného testu: vytvor reklamu...
Z písomného testu: vytvor reklamu…

Na konci testovania sa prvák Mareček pýta, kedy sa začne skúšať… A deti sa nevedia dočkať, kedy zasa pôjdeme do Fantázie. Ďakujeme!!

Zľava: učiteľka Maťa a mama Lucia — dobre si rozumieme
Zľava: učiteľka Maťa a mama Lucia — dobre si rozumieme
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20