Svetový deň životného prostredia

5. jún je Svetovým dňom životného prostredia a v domácom vzdelávaní ho môžeme zaradiť na program dňa – medziodborové prepájanie tém je predsa “naša parketa”. Vzdelávanie o Svetovom dni životného prostredia je dôležitým spôsobom, ako upozorniť deti na environmentálne problémy a podnietiť ich k ochrane prírody a udržateľnému životnému štýlu.

Vzdelávanie o Svetovom dni životného prostredia by malo byť nielen informatívne, ale aj kreatívne, inšpirujúce a motivujúce. Problematika ochrany životného prostredia je komplexná a je výzvou aj pre rodičov ju deťom efektívne podať. Máme len jednu Zem a cieľom je nielen ukázať deťom, aké správanie je neekologické – poškodzuje našu planétu, podnietiť ich k zmene a vytvoriť dlhodobý pozitívny vplyv na životné prostredie, ale aj naučiť deti vnímať v súvislostiach a vidieť okolo seba vzájomne poprepájaný systém.

Ako si pripomenúť Svetový deň životného prostredia v domácom vzdelávaní

Prinášame vám zopár tipov, ako môžete vzdelávať o Svetovom dni životného prostredia doma:

1. Navštívte osvetové podujatie na rôzne témy ako sú zmena klímy, ochrana biodiverzity, úspora energie a recyklácia. Alebo sa o týchto témach doma jednoducho porozprávajte.

2. Deti môžu vyrobiť vzdelávacie materiály – brožúry, letáky, plagáty s informáciami o dôležitosti ochrany životného prostredia. Zahrnúť môžu štatistiky, fakty, tipy na udržateľné správanie.

3. Zorganizujte si environmentálnu aktivitu, napríklad čistenie okolia domu, parku alebo ulice alebo zber recyklovateľného materiálu. Takéto aktivity nielen zlepšujú životné prostredie, ale aj pomáhajú deťom vidieť znečistenie v teréne a porozumieť výzvam, ktorým čelí naša planéta.

4. Podporujte udržateľný životný štýl vo svojej rodine. Sústreďte sa na témy ako úspora energie, voda a recyklácia, a ukážte deťom, ako môžu prispievať k ochrane životného prostredia prostredníctvom svojich vlastných činov. V rámci rodiny môžete spoločne pripraviť pravidlá, ako zmeníte svoje každodenné návyky smerom k ekologicky udržateľnému životnému štýlu. Porozprávajte sa napríklad o bezobalovom nakupovaní.

5. Saďte stromy – najmä v mestách je potrebné “prázdne” trávnaté plochy premeniť na parčíky, prípadne bojujte proti výrubu lesov či drevín vo vašom okolí.

Informácie o svetovom dni životného prostredia všeobecne v anglickom jazyku nájdete na webe OSN a na webe World Environment Day.

Svetový deň životného prostredia 2024

Hostiteľom tohtoročného Svetového dňa životného prostredia je Saudská Arábia a ústrednou témou je obnova krajiny, dezertifikácia a odolnosť voči suchu. Sucho a dezertifikácia ohrozujú základné ekosystémy na celej planéte vrátane sladkovodných ekosystémov a pôdy, spojivového tkaniva, ktoré umožňuje všetok život na Zemi.

Dezertifikácia je (mimo vojenských konfliktov) jednou z hlavných príčin veľkých utečeneckých kríz – bez vody jednoducho niet života a obživy. Dažďové pralesy sa po vyrúbaní menia na neúrodné a erózii rýchlo podliehajúce systémy, subtropické tvrdolisté lesy sa po odstránení stromov v podstate okamžite menia na vyprahnutú púšť. Pôvodne pestrá krajina prichádza o životodarnú vodu a mení sa na nehostinné prostredie bez života, ktoré sa navyše prehrieva a prispieva k otepľovaniu planéty. Ešte stále ale máme čas veľa vecí zmeniť, krajinu obnoviť, vrátiť jej biodiverzitu, život. Potrebujeme sa o týchto témach vzdelávať, hovoriť o nich a Svetový deň životného prostredia je ideálnou príležitosťou.

(Témou roka 2023 boli plasty, odkazy k tejto téme ponechávame naďalej v článku).

Oficiálne promo video ku Dňu životného prostredia 2024

Zaujímavé texty

Knihy

Videá

Muž, ktorý zastavil púšť
Ako Číňania premenili púšte na kvitnúce záhrady
Plasty kolem nás – NEZkreslená věda II
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20