Svetový deň životného prostredia

5. jún je Svetovým dňom životného prostredia a v domácom vzdelávaní ho môžeme zaradiť na program dňa – medziodborové prepájanie tém je predsa “naša parketa”. Vzdelávanie o Svetovom dni životného prostredia je dôležitým spôsobom, ako upozorniť deti na environmentálne problémy a podnietiť ich k ochrane prírody a udržateľnému životnému štýlu.

Vzdelávanie o Svetovom dni životného prostredia by malo byť nielen informatívne, ale aj kreatívne, inšpirujúce a motivujúce. Problematika ochrany životného prostredia je komplexná a je výzvou aj pre rodičov ju deťom efektívne podať. Máme len jednu Zem a cieľom je nielen ukázať deťom, aké správanie je neekologické – poškodzuje našu planétu, podnietiť ich k zmene a vytvoriť dlhodobý pozitívny vplyv na životné prostredie, ale aj naučiť deti vnímať v súvislostiach a vidieť okolo seba vzájomne poprepájaný systém.

Ako si pripomenúť Svetový deň životného prostredia v domácom vzdelávaní

Prinášame vám zopár tipov, ako môžete vzdelávať o Svetovom dni životného prostredia doma:

1. Navštívte osvetové podujatie na rôzne témy ako sú zmena klímy, ochrana biodiverzity, úspora energie a recyklácia. Alebo sa o týchto témach doma jednoducho porozprávajte.

2. Deti môžu vyrobiť vzdelávacie materiály – brožúry, letáky, plagáty s informáciami o dôležitosti ochrany životného prostredia. Zahrnúť môžu štatistiky, fakty, tipy na udržateľné správanie.

3. Zorganizujte si environmentálnu aktivitu, napríklad čistenie okolia domu, parku alebo ulice alebo zber recyklovateľného materiálu. Takéto aktivity nielen zlepšujú životné prostredie, ale aj pomáhajú deťom vidieť znečistenie v teréne a porozumieť výzvam, ktorým čelí naša planéta.

4. Podporujte udržateľný životný štýl vo svojej rodine. Sústreďte sa na témy ako úspora energie, voda a recyklácia, a ukážte deťom, ako môžu prispievať k ochrane životného prostredia prostredníctvom svojich vlastných činov. V rámci rodiny môžete spoločne pripraviť pravidlá, ako zmeníte svoje každodenné návyky smerom k ekologicky udržateľnému životnému štýlu. Porozprávajte sa napríklad o bezobalovom nakupovaní.

Informácie o svetovom dni životného prostredia všeobecne v anglickom jazyku nájdete na webe OSN a na webe World Environment Day.

Svetový deň životného prostredia 2023

Hostiteľom tohtoročného Svetového dňa životného prostredia je Pobrežie slonoviny a ústrednou témou je znečistenie plastami. Ponúka sa príležitosť otvoriť atlas či prečítať si niečo o tejto africkej krajine.

Zaujímavé texty k problematike plastov

Doba plastová – ako minimalizovať spotrebu plastov

10 faktov o plaste a plastovom odpade, ktoré ste možno nevedeli

Aké plasty používame na webe Nula odpadu

Knihy o problematike plastov

Ako sa zbaviť plastov

Doba plastová

Do p*dele s plasty

Už žádné plasty

Život bez plastov

Videá o plastoch

Jeden diel z cyklu o vede a technike Lovci záhad, ČT déčko: Doba plastová

Retrovideo o prvotnom nadšení z výroby plastov:

Plasty kolem nás – NEZkreslená věda II:

Dokument Příběh plastu:

Text aj s krátkym videom v angličtine nájdete aj na National geographic.

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na platforme darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20