V koži starovekých Rimanov z Carnunta. Ako môže vyzerať dejepis v domácom vzdelávaní

Ak zapojíme do vzdelávania všetky zmysly, vytvára sa v ľudskom mozgu k novým informáciám hlboká stopa. História patrí k tým oblastiam nášho poznania, ktoré sa na zážitkové vzdelávanie priam núkajú – je všade okolo nás. A za zážitkami do Carnunta, kúsok za slovensko-rakúskou hranicou, sa naozaj oplatí ísť.

Rímske impérium sa vo svojej expanzii zastavilo na prírodnej hranici tvorenej riekou Dunaj, preto na Slovensku atmosféru starovekého Ríma nezažijeme, hoci môžeme navštíviť fragmenty Limes Romanus (systému opevnených pohraničných vojenských táborov) v Rusovciach a Iži. No našťastie za ňou nemusíme merať ani ďalekú cestu do Ríma. Tam by sme možno ani nezažili z bežného života starých Rimanov to, čo pár kilometrov za našou štátnou hranicou – v Petronell-Carnuntum.

Domškoláci z Trnavy a okolia si v Carnunte objednali sprevádzanú prehliadku v slovenskom jazyku a zažili deň ako starí Rimania pred cca 2000 rokmi. Prešli sa mestskou štvrťou starovekého sídla.

Hneď na začiatku dostali filmovú ochutnávku viacerých oblastí života Rimanov: videli rímskych vojakov bojovať s barbarmi o územie budúceho mesta, útržky zo života cisára, aj pôžitkárske stránky života ako je jedlo a wellness. Pri makete mesta Carnuntum sa deti oboznámili s princípmi budovania rímskych miest a mohli si uvedomiť ohromujúcu veľkosť tohto pôvodne pätdesiattisícového mesta.

Potom už vyrazili do ulíc mesta. Navštívili dom predajcu olivového oleja aj predajcu látok, nazreli do rímskej kuchyne, kde varili otroci, videli podlahové vykurovanie, dozvedeli sa, aké zvieratá Rimania bežne chovali, vyskúšali pohovku v „obývačke“ slobodného občana strednej vrstvy, obliekli sa ako starí Rimania, skúšali písať do „nekonečnej písanky“ ako rímske deti a na záhrade si zahrali hry starých Rimanov.

Zavítali na hostinu do honosných priestorov miestodržiteľa a ešte sa zastavili na ulici pod stĺporadím v rímskom stánku s teplým jedlom. Potom si odskočili na rímske verejné WC, kde sa dozvedeli mnoho úsmevných informácií. A nakoniec navštívili rímske kúpele s chladnou, mierne teplou a teplou (35 ºC) miestnosťou.

Keď vám po toľkých zážitkoch vytrávi, môžete zájsť do reštaurácie v areáli rímskej mestskej štvrte a objednať si jedno z dvoch jedál varených dnešnými kuchármi podľa receptov zaznamenaných rímskym „šéfkuchárom“ Apiciom. Jednoznačne ide o jedlá varené v „rímskom hrnci“ a chutia znamenite.

Kto ešte vládal a stíhal, presunul sa za zábavou na amfiteáter. V Carnunte boli dva – jeden civilný a druhý vojenský. Prvý je dostupný pešo v blízkosti areálu mestskej štvrte a bezplatne, druhý je za obcou Petronell-Carnuntum smerom na Bad Deutsch-Altenburg. V tejto druhej obci je v cene vstupenky možné navštíviť ešte Museum Carnuntinum so zbierkou predmetov nájdených pri archeologickom výskume v Carnuntum. Túto možnosť po všetkých zážitkoch nakoniec využila jedna rodina. Pohanská brána s drevenou gladiátorskou školou sa nachádza na odľahlejšom mieste v poliach (nutný presun autom) pri obci Petronell-Carnuntum a ponúka menej stimulov v porovnaní s tým, čo sme zažili v meste, a preto aj tento monument, dostupný bezplatne, ostane na inú príležitosť na domškoláckych potulkách smerom na juh.

Čo deti zaujalo a čo sa dozvedeli

„Páčilo sa mi, ako boli zrekonštruované tie budovy. Bolo zaujímavé vidieť, ako vyzerali budovy kedysi. Tiež ma zaujal ten film na začiatku. A aj to ako sa ten obraz roztrojil, aby mal každý ideálny zážitok. Pekný bol aj prototyp celého mesta, ktorý bol detailne spracovaný.“ (Števo, 14 r.)

„Doteraz som ani netušil, že Rimania mali takéto veľké mestá až tak ďaleko od Ríma. Neviem si to ani predstaviť ako to tu mali podmanené pred 1600 rokmi. Je mi však trochu ľúto, že pre verejnosť je k videniu len niekoľko okrajových domčekov, ale chápem, že zvyšok je v rukách súkromníkov, a tiež je to veľmi finančne náročné. Ale tie zrekonštruované domčeky boli veľmi zaujímavé. Doteraz som nevidel tak pekne zreštaurované budovy. Tiež ma prekvapila veľkosť mnohých stavieb – myslel som si, že pred 16 storočiami sa bývalo v oveľa menších domoch ako tie, ktoré sme tam videli. A tiež som sa dozvedel mnoho zaujímavých faktov, či už o Carnuntum alebo o tej dobe.“ (Tadeáš, 14 r.)

„Bolo to tam pekne urobené, zrekonštruované. Super bolo, že sme si všetci mohli zblízka prezrieť, ako žili, čo jedli, ako sa bavili a ako sa obliekali.“ (Sylvan, 12 r.)

„Mňa najviac fascinovalo to, že boli už vtedy ľudia takí vynaliezaví a urobili si podlahové kúrenie a vylepšili to dokonca aj na ohrievanie stien. Páčilo sa mi aj to, že sme si mohli vyskúšať hry.“ (Samuel, 12 r.)

„Zaujalo ma to, že tak radi jedli, že to potom vyvracali a už vtedy mali podlahové kúrenie. Páčili sa mi aj bazény.“ (Teo, 10 r.)

„Páčilo sa mi tam asi všetko. Najviac tá maketa celej osady kde sme videli aké bolo to mesto veľké. Som rád, že sme tam boli.“ (FIlip, 10 r.)

„Na začiatku som si myslel že to bude nuda, ale potom to bolo celkom fajn. Páčilo sa mi ihrisko a kúpele obyvateľov mesta Carnuntun. Prekvapilo ma, že už vtedy mali podlahové kúrenie a vyhrievanie bazénov. “ (Jakub, 9 r.)

„Najviac sa mi páčilo v múzeu (v Bad Deustch Altenburgu), lebo tam bolo vystavených veľa starodávnych vecí, ktoré ľudia dávno používali. Najkrajšie z nich boli náhrdelníky, náramky a prstene.“ (Terezka, 7 r.)

„Páčila sa mi tá obrovská kúpeľňa a veľké nádoby na olivový olej. Záchody sa mi nepáčili, pretože tam všetci sedeli spolu.“ (Nolan, 7 r.)

„Podľa mňa boli najkrajšie tie kúpele a hlavne bazén kde mali teplú vodu. Ešte sa mi páčilo keď nám sprievodkyńa ukazovala aký jedli chlieb.“ (Júlia, 7 r.)

Ako na exkurziu reagovali rodičia

„Exkurzia v meste Carnuntum sa mi veľmi páčila, som nadšená a veľmi sa teším, že aj mojim deťom sa páčilo, hoci tam nešli s nadšením… Vďaka moderným technológiám (o akých som ani netušila :)) archeológovia môžu zameriavať aj zvyšky múrov pod zemou. Zrekonštruovali viaceré budovy mestečka. Fandím tomuto projektu. Samotná exkurzia bola veľmi vhodne vystavaná na vek našich detí, mohli všetko skúšať, chytať a pýtať sa. Sprievodkyňa vystihla množstvo informácií, zvedavejším a starším deťom na ďalšie otázky ochotne odpovedala. Výlet do Carnunta určite odporúčam.“ (Monika)

„Pani archeologička nám výborne priblížila každodenný svet v Carnunte, podarilo sa jej zaujať všetkých v našej vekovo heterogénnej skupine. Páčilo sa mi, ako je celá prehliadka praktická a že sme sa dozvedeli aj veľa informácií o metódach, akými sa nielen v archeológii pracuje. Celý výklad mal príjemnú dynamiku, viem, že nás tlačil čas, inak by sme mali hromadu otázok.“ (Eva)

„Prechádzka v zážitkovo pripravenej expozícii mi sprítomnila niekdajší život ľudí a rozplynula mnohé z mojich chybných predstáv získaných z hodín dejepisu v škole a návštev rímskych ruín. Jendo aj druhé vo mne v minulosti vytvorili len útržkovité poznatky bez kontextum s istým odstupom, pocitom niečoho cudzieho, vzdialeného. Vďaka zážitkom v mestskej štvrti Carnunta, a nepochybne aj vďaka pútavému a veľmi prítomnému výkladu našej sprievodkyne archeologičky, sa mi konečne vytvoril ucelený obraz, ktorý sa uložil v pamäti aj v srdci. Verím, že si to takto odniesli aj deti, ktoré to všetko viditeľne intenzívne prežívali, no zároveň boli aj pohltené výkladom podaným jednak moderným jazykom prispôsobeným veku detí, a jednak v prvej osobe, a tým nás sprievodkyňa doslova presunula v čase o 2000 rokov dozadu.“ (Diana)

Odporúčanie

Keď si budete rezervovať sprevádzanú prehliadku, vyžiadajte si na sprevádzanie p. Katarínu Tökölyovú. Ak nevládnete nemčine a radšej by ste komunikovali v slovenčine, môžete ju priamo kontaktovať mailom (katiuska22@gmail.com).

Prečítajte si tiež…

História pre šiestakov
Dva dni v praveku
Tipy na zážitkové vzdelávanie v domácom vzdelávaní
Tipy na exkurzie vhodné pre domškolákov

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20