Webináre OZ DVS štartujú

Doba kovidová je náročná, ale zároveň prináša nové výzvy, ktoré nás posúvajú vpred. Pre pandémiu a obmedzené osobné kontakty sme boli nútení presunúť sa do online priestoru, na druhej strane práve vďaka pandémii skúšame nové možnosti a posúvame svoje hranice. Po Konferencii domáceho vzdelávania 2020 sme začali uvažovať nad ďalšími vzdelávacími a podpornými aktivitami. Postupne sa vykryštalizovali dva formáty: vzdelávacie webináre a podporné skupinky pre členov OZ DVS.

Vzdelávacie webináre by mali mať konkrétnu tému s rečníkom a priestorom na otázky. Chceli by sme sa venovať témam z oblasti výchovy a (nielen domáceho) vzdelávania ako napríklad motivácia a vnútorná motivácia, komunikácia, pozornosť, deti s diverzným potenciálom, sebariadené vzdelávanie, deti a digitálne technológie… Tieto webináre odštartujeme už v apíli.

Prvý vzdelávací webinár usporiadame v druhej polovici apríla. Bude prístupný širokej verejnosti na YouTube kanáli OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku DVS. Vybrali sme tému vysoko aktuálnu pre rodičov predškolákov: Domáce vzdelávanie predškolákov. Na stretnutí nielenže poskytneme základné informácie o aktuálnych podmienkach, legislatíve, potrebnej dokumentácii, ale aj odpovieme na Vaše konkrétne otázky.

V podporných skupinkách pre členov OZ DVS by sme radi vytvorili bezpečný priestor na zdieľanie našich problémov a starostí, priestor, kde by sme si mohli navzájom poradiť, vypočuť sa, ale aj navzájom sa inšpirovať, motivovať a (v dobrom) aj provokovať. Pilotné podporné skupinky mali premiéru v pondelok 29. marca 2021 a podľa reakcií sa zdá, že sa nám podarilo priblížiť k našej pôvodnej predstave.

Webinár sme usporiadali pre členov OZ DVS 29. 3. 2021.

Momentálne je pre nás vzácnosťou sa len tak stretnúť a porozprávať. Často chýba spoločnosť, ľudia, s ktorými ste na podobnej lodi aj vlnovej dĺžke. Podporná skupinka bola možnosťou stretnúť sa, len tak nezáväzne „pokecať“, bez strachu požiadať o radu a pomoc, spoznať názor iných, inšpirovať sa riešeniami z iných rodín.

V dvoch menších skupinkách (aby sme sa všetci dostali ku slovu) sme prebrali rôzne témy, od toho ako začať s domácim vzdelávaním a akým chybám by sme sa už vyhli, až po zraňujúce reakcie okolia a ako im čeliť, ako vypnúť, aby sme sa nezbláznili a čo robíme, aby sa nám deti nezbláznili z displejov. V otvorenej atmosfére, bez posudzovania a hodnotenia. Mnohé sme nabrali energiu na dva týždne dopredu. A nielen že sme sa momentálne, v čase pandémie, keď spoločenské kontakty sú obmedzené, stretli s niekým mimo našej bubliny, ale zároveň sme dostali príležitosť spoznať sa a budovať komunitu naprieč Slovenskom.

Pozývame vás na ďalšie podujatia OZ DVS! Budeme vďační za podnety na témy webinárov, ktoré by vás zaujímali. Posielajte ich na adresu vzdelávanie@domacaskola.sk.

Tešíme sa na vás!

Autorka: Alexandra Dobrotková

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20