ZOH 2022 a ich využitie v domácom vzdelávaní

Doma vzdelávajúca mama Lucia Mešková pripravila rozsiahly materiál pre fanúšikov (nielen) zimných olympijských hier, ktorý skvelo a pútavo prepája viacero predmetov s týmto významným podujatím. Nájdete v ňom históriu OH, charakteristiku jednotlivých športov, úspešných športovcov a množstvo zaujímavých úloh a odkazov na ďalšie zdroje informácií.

Cieľom tohto článku je priniesť námety na prácu s aktuálnou témou, ktorou sú blížiace sa Olympijské hry 2022 a prepojiť ju s rôznymi oblasťami skúmania sveta okolo nás. Vychádza z materiálu Lucie Meškovej, ktorá ho pripravila pre svojich dvoch domškolákov a podelila sa oňho aj s domškoláckou komunitou.

Luciin materiál obsahuje úvodné pokyny, ako ho použiť, sprievodný text s množstvom odkazov na externé zdroje informácií, videá a úlohy obsiahnuté na pracovných listoch nasledujúcich po textovej časti materiálu. Ten si môžete v celku stiahnuť vo formáte pdf v časti Materiály.

Lucii ďakujeme za rozsiahly a podrobne spracovaný vzdelávací materiál. Ak sa rozhodnete jej prácu oceniť, môžete tak urobiť formou dobrovoľného príspevku na jej účet číslo: SK11 0200 0000 0018 1197 5754.

Staroveké olympijské hry

Moderné olympijské hry

Olympijské ceremoniály

Športové disciplíny ZOH

Zimná olympiáda v Pekingu 2022

Zdroje textov: prevažne wikipedia

Materiály

Metodika s cvičeniami na podporu vzdelávania o olympijských hodnotách od Medzinárodného olympijského výboru na webe Slovenského olympijského a športového výboru. Všetky aktivity majú popísané varianty pre štyri vekové kategórie detí (5 – 8 rokov, 9 – 11 rokov, 12 – 14 rokov, 15 – 18 rokov).

Materiál na diskusie o vážnych témach vychádzajúcich z Olympijskej charty: antisemitizmus, bojkoty, dopping, húževnatosť a sebaprekonávanie, láska, ľudské práva, nepoddajnosť, rodová rovnosť, terorizmus, vlastenectvo a nacionalizmus… takisto na webe Slovenského olympijského a športového výboru.

10 zaujímavostí o Olympijských hrách na čítanie v angličtine pre staršie deti na webe National Geographic Kids.

Čo sa deti môžu z olympijských hier naučiť? …na anglickom blogu The Chaos and the Clutter Olympijské hry môžu spustiť rozhovory na rôzne témy a športy, športovci aj samotné hry nás môžu mnohému naučiť o povahových črtách, o svete z geografického hľadiska, o vlastenectve, inšpirovaní druhých, spolupatričnosti, histórii, ale aj o tom, že víťazstvo nie je všetko…

Montessori kartičky z blogu Imagine our Life na stiahnutie napríklad na rozvoj slovnej zásoby v angličtine alebo aj v slovenčine, alebo aj na konverzáciu o zimných športoch – čo, kde, ako, kto má aký šport rád…

Aktivity

Omaľovánky pre mladšie deti na scribblefun.com, coloringhome.com, getcoloringpages.com, supercoloring.com

Spoznajte bližšie krajinu, kde sa olympiáda koná! Otvorte atlas, pozrite si cestopisy, obrázky, pusťte si tamojšiu hudbu, uvarte si doma tamojšie tradičné jedlo, naučte sa pár slov alebo viet v tamojšom jazyku…

Spravte si vlastnú olympiádu doma alebo vonku! Fantázii sa medze nekladú a možnosti sú neobmedzené. Čím vynaliezavejšie a vtipnejšie rekvizity, tým väčšia zábava. Napríklad: beh na lyžiach = skoky na mieste so striedavým prednožovaním pravej a ľavej nohy, biatlon = beh + streľba/hádzanie na presnosť, slalom = slalomový beh, krasokorčuľovanie = gymnastická zostava alebo tanečná choreografia, skoky na lyžiach = skok do diaľky z miesta, hokej = fúkať papierovú guľôčku do bránok…

Tabuľka na zapisovanie a sledovanie výsledkov našich športovcov (alebo jednotlivých krajín, alebo len vybraných krajín) podporí prácu s tabuľkami a údajmi.

OH sú príležitosťou zoznámiť sa so zástavami štátov sveta. Na stránke worldometers.info je prehľad zástav všetkých štátov. Kliknutím na zástavu sa táto otvorí samostatne ako obrázok, ktorý si môžete skopírovať, vytlačiť… urobiť si malé papierové vlajky na prácu s nimi (umiestňovanie na mape, obkresľovanie, tvorba zástav z rôznych materiálov, napr. zažehľovacie gorálky).

Zroj: grunge.com

Knihy

Horúca olympiáda: Vážne a smiešne fakty (Michael Coleman) Knižku vydanú pri príležitosti OH 2000 v Sydney nájdete v knižniciach a antikvariátoch.

Komiks Asterix a olympijské hry (René Goscinny, Albert Uderzo) Blížia sa olympijské hry a do Olympie sa tentokrát nechystá len výkvet Grécka a Ríma, ale aj obyvatelia jednej malej, bezvýznamnej dedinky kdesi v Gálii. Samozrejme, nemôžu chýbať ani jej najslávnejší obyvatelia Asterix a Obelix… 

Audio

Ak máte chuť vypočuť si niečo na športovú tematiku, odporúčame reláciu “Čo by bolo, keby som bol športovým komentátorom?“, kde sa redaktor Tomáš Bartoněk so svojím hosťom, slávnym futbalovým komentátorom Marcelom Merčiakom, rozpráva o góloch, bodoch, sekundách, ale aj o tom, ako sa stať najlepším vo svojej profesii.

Video

Filmy s tematikou OH:
Kokosy na snehu (Cool Runnings, 1993)
Orol Eddie (Eddie the Eagle, 2015)
Asterix a olympijské hry (2008)
Japonský animovaný seriál Heroes

Staroveké olympijské hry v slovenčine na YouTube kanáli Dejepis inak:

Jednoduchá anglická pesnička predstavuje deťom olympijské hry po anglicky – jednoduché vety, text v titulkoch, slovná zásoba o OH:

Stručná história olympijských hier obrazom a krátkym textom v angličtine vo videu od National Geographic. Video si môžete po obrazoch zastaviť, vety v titulkoch a obrázky preskúmať a ísť ďalej:

Video o starovekých olympijských hrách v angličtine pre pokročilých – tentokrát s komentárom v pomalšom tempe a so zreteľnou výslovnosťou:

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na platforme darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20