Aktuálne články

Kúzelná fyzika aj pre domškolákov

Popularizátor fyziky Michal Figura brázdi Slovensko so svojím zážitkovo-vzdelávacím programom Kúzelná fyzika. Z veľkej časti šíri kúzlo fyziky na základných školách, no môžete si ho objednať aj na akúkoľvek súkromnú akciu alebo verejné podujatie. Čo však urobiť, keď ste malá domškolácka partia a vaše rodinné rozpočty na takú akciu nestačia? Na nasledujúcich riadkoch sa s vami podelíme o domškolácku skúsenosť, poradíme, ako na to a povzbudíme vás, aby ste do toho šli.

Zo života násťročného domškoláka: Učivo zvláda hravo, no radšej má pohyb, hory a majstrovanie

Domáce vzdelávanie očami starších detí. Prvý diel.

Trinásťročný skaut obľubujúci všetko, čo sa týka športu – od skákania, cez plávanie až po lezenie. Do školy nikdy nechodil, ako sám hovorí, vníma, že jeho rodičia urobili správne rozhodnutie a naplno  si užíva domškolácky život. Rozprávali sme sa s domškolákom Timim o jeho učení, voľnom čase, plánoch i o tom, čo je v živote naozaj dôležité.

HISTÓRIA (nielen) PRE PIATAKOV

Dumáte nad tým, ako poňať dejepis so svojim piatakom? Prinášame vám súhrn toho, čo odporúča študovaná a zanietená dejepisárka a domškolácka mama v jednej osobe Saša Dobrotková. O čo v piatackom dejepise ide? Čo je v ňom dôležité? Ako k nemu pristupovať? Čo si k tomu prečítať alebo pozrieť? Čítajte ďalej! Kto uprednostňuje video, nech prejde rovno na koniec článku, tam nájde záznam z webinára.

NBTS 2022: Domškoláci otvorili nový školský rok na celoslovenskej akcii

Začiatok školského roka pre domškolákov tradične otvára akcia No Back To School. Symbolický je i dátum konania akcie – začiatok septembra. Pod krídlami občianskeho združenia Domáce vzdelávanie na Slovensku majú možnosť stretnúť sa členovia, ale i  záujemcovia o členstvo v občianskom združení z územia celého Slovenska, pretože táto akcia spája domškolákov naprieč Slovenskom.

Jaskyne Slovenska

Jaskyne sú hneď po kúpalisku a zmrzline najlepším schladením počas horúcich letných dní. Ale aj cieľ výletu v upršaný deň. Ako bonus prinášajú zážitkové vzdelávanie sa. Pokryjú pomerne široké spektrum tém a záujmov: zemepis, prírodopis, geológiu, geomorfológiu, environmentálnu výchovu, ale aj matematiku, chémiu, fyziku a vlastne aj kúsoček slovenčiny – pravopis vlastných podstatných mien.

Bludiská na Slovensku

Pri cestách po Slovensku sa s deťmi určite radi zahráte v bludiskách. Navyše bludiská rozvíjajú priestorové vnímanie, schopnosť orientácie a poniektoré aj vedomosti z rôznych oblastí. Na Slovensku sme ich našli šesť.

Dejiny Slovenska (nielen) ku štvrtáckej vlastivede

Štvrtáci sa v školách stretávajú s prehľadom dejín Slovenska na približne ôsmich hodinách vlastivedy vtesnaných do jedného mesiaca. Osem štyridsaťpäťminútoviek je na cestu časom z praveku po súčasnosť pramálo. Vystačia akurát na memorovanie. Na domácom vzdelávaní si však môžeme hodinový fond prispôsobiť potrebám a záujmom detí. Môžeme ich zaujať. Môžeme im sprostredkovať z každého obdobia nejakú skúsenosť spojenú s nejakou emóciou. Stačí sa na to dobre pripraviť a deti si môžu naše dejiny zažiť na vlastnej koži. Doma vzdelávajúca mama Lucia Mešková pripravila rozsiahly materiál (pdf na stiahnutie) na úvod do dejín Slovenska, ako ho prežila so svojimi deťmi. Nájdete v ňom tipy na tvorivé aktivity, výlety, knihy, video a audio materiály… Je taký nadupaný, že ho pokojne môžete využiť aj pri dejepise vo vyšších ročníkoch.