Mamy samy 2024. Víkend pre domškolácke maminy

Rok sa s rokom zišiel a mamy domškoláckych detí dostali „opušťák, aby si mohli oddýchnuť od svojich každodenných povinností a načerpať silu do ďalších týždňov. Zišli sa na akcii Mamy samy, ktorú organizuje OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku pre svoje členky už od roku 2017.  

Na víkendové stretnutie chodia domškolácke mamy bez svojich mužov a detí, s výnimkou tých úplne najmenších, ktoré sa zatiaľ bez prítomnosti mamy nezaobídu. Zámerom akcie je zdieľanie skúseností, vzájomná podpora, motivácia, a to všetko prepojené s oddychom a relaxom.

Účastníčky sa zišli v Oáze pri Kremnici v piatok popoludní a cítili sa tam naozaj ako v oáze pokoja. Každá zo žien ocenila, že nemusela variť, keďže na mieste bola zabezpečená strava pripravovaná s láskou. Na ubytovanie so stravou prispieva OZ DVS. Na tento účel používa prostriedky z asignácie 2 % z daní, ktoré môže organizácii ktokoľvek venovať (info ako poslať 2 % pre OZ DVS).

Dopravu na miesto činu si ženy zabezpečovali individuálne a niektoré maminy z jedného regiónu sa dohodli na spoločnej doprave autom, tak si znížili náklady na cestu a navyše sa už počas cesty mohli naladiť na nadchádzajúci spoločný víkend. 

Program podujatia si mamy pripravujú spoločne – samy. Znamená to, že celý priebeh pobytu je plne v réžii zúčastnených žien, bez plánovania a organizovania tretími osobami. Každá členka môže prispieť svojou troškou a obohatiť ostatné ženy svojimi zručnosťami či poznatkami. Všetko je na dobrovoľnej báze a vôli zúčastnených, a teda podieľať sa na programe nie je podmienkou účasti.

Počas víkendu prebiehali prednášky, rozhovory, interaktívne cvičenia, alebo prichádzali tipy na to, ako si popri bežnom fungovaní s domškolákmi nájsť čas pre seba. Účastníčky mali k dispozícii aj širokú ponuku relaxačných aktivít a ručných prác. Mohli sa venovať háčkovaniu, vyšívaniu, vypaľovaniu do dreva, alebo si skúsiť výrobu esenciálnych olejov, mydiel, či sviečok. Vďaka šikovným rukám jednej z prítomných si ostatné ženy mohli dopriať aj skrášľovaciu chvíľku v podobe úpravy vlasov či líčenia. V pešej vzialenosti od chaty sa nachádza malý kostolík, takže kto potreboval, mal možnosť navštíviť ho takpovediac „v papučiach“.

Nepochybne to bol čas bohatý na nové informácie a „aha“ momenty. Domškolácke maminy sa v nedeľu po spoločnom obede vracali domov oddýchnuté a povzbudené. O rok, teda vo februári 2025, k nim môžeš patriť aj ty. Stačí byť riadnou členkou OZ DVS (ako sa stať členom OZ DVS).

Aké dojmy si maminy zo stretnutia odniesli? 

„Na stretnutie som prišla unavená a frustrovaná. Odchádzam oddýchnutá a posilnená novými impulzmi. Odporúčam to zažiť každému.“ Miška 

„Úžasne som si oddýchla, povzbudila sa, poplakala si aj sa nasmiala až k slzám, inšpirovala sa nápadmi a šikovnosťou úžasných žien. Zistila som, že chcem viac tancovať a mať sa rada. Odniesla som si aj nový účes a svoju vyšívanú prvotinu, na ktorú som sa po tridsiatich ôsmych rokoch odhodlala.“ Gita  

„Akcia Mamy samy bola pre mňa opäť inšpirácia. Zmena vzduchu a prečistenie hlavy, stretnutie žien, s ktorými si mám čo povedať.“ Martina  

„Ako začínajúca domškolácka mamka som na akcii Mamy samy cítila prijatie, vnímala som vzájomnú podporu, veľkú ochotu pracovať a pripraviť niečo pre iných a zároveň rešpekt. Čas, ktorý som tam strávila, bol pre mňa osviežujúci a obohacujúci.“ Barbora 

Prečítajte si tiež…

Autorka: Michaela Fedáková

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na portáli darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20