Domškoláci besedovali s autorom knihy Tajomné zvieratá Slovenska 

Vedeli ste, že mravce majú dva žalúdky? Jeden pre seba a druhý pre iného mravca, s ktorým sa vedia podeliť o potravu. Aj takéto zaujímavosti sa domškoláci dozvedeli na stretnutí s paleontológom a autorom knihy Tajomné zvieratá Slovenska Matúšom Hyžným. 

Začiatkom februára organizovala Knižnica J. Fándlyho v Trnave besedu o knihe Tajomné zvieratá Slovenska. Ide o náučnú knihu pre deti, ktorú spoločne s manželkou napísal geológ a paleontológ Matúš Hyžný. Termín si rezervovali aj trnavskí domškoláci. Cez Messenger sa spojili z celého regiónu rodiny, ktoré sa inak pravidelne nestretávajú a vytvorili poriadne veľkú skupinu. Podujatie sa konalo v jedno pondelkové dopoludnie v priestoroch záhradnej čitárne a prilákalo tridsaťšesť detí, vo veku nula až trinásť rokov, v doprovode trinástich mamičiek. 

Po úvodnom slove pracovníčky knižnice sa pozornosť účastníkov presunula na samotného autora. Ten prívetivo deťom predstavil každé tajomné zviera, ktoré sa ukrýva v jeho knižke Tajomné zvieratá Slovenska. Pútavo rozprával o stavbe tela zvierat a spôsobe ich života, a tak zároveň jednoducho a atraktívne vysvetlil, prečo sú vybrané zvieratká tajomné. 

Prítomní sa naučili viac o jarných „bitkách“ mravcov, o tom, prečo svätojánske mušky svietia a aj to, že mucha má v tele akýsi gyroskop vďaka, ktorému dokáže rýchlo lietať. Deti sa pri tomto rozprávaní dozvedeli čo znamenajú výrazy bioluminiscencia (vyžarovanie viditeľného svetla živými organizmami) a luciferín (nízkomolekulové biologické pigmetny, ktoré pri reakcii s kyslíkom spôsobujú vyžarovanie svetla). 

Už počas počúvania sa deťom v hlavičkách vynárali vlastné skúsenosti z pozorovania živých tvorov a prirodzene sa o ne chceli podeliť s ostatnými. Z monológu autora sa tak veľmi rýchlo stala živá diskusia. Deti sa v nej dožadovali odpovedí napríklad na takéto otázky: 

„Vedia si mravce vychovať novú kráľovnú?“ 

„Naozaj červené mravce štípu?“  

„Koľko má sova kostí?“ Odpoveď sa dá nájsť v knihe Kosti a kostry Živočíchy, ktorú Matúš Hyžný preložil. 

„Sú pavúky na Slovensku jedovaté?“  

Po zodpovedaní otázok sa pracovníčka knižnice autorovi poďakovala a poslucháči ho odmenili potleskom. Na záver takmer dvojhodinovej besedy dostal každý účastník knižnú záložku, a tí, ktorí mali záujem, si ju nechali od Matúša Hyžného podpísať. 

Čo deti zaujalo a čo sa dozvedeli 

„Dozvedel som sa, ako je možné, že svetlušky svietia. Majú v sebe látku, ktorá pri reakcii s kyslíkom fosforuje, teda vlastne svieti.“ (Samuel, 13 r.) 

„Naučila som sa, že sú aj zvieratká, ktoré nevidíme a žijú s nami v domácnosti.“ (Laura, 10 r.) 

„Ak je mravec mimo mraveniska viac ako jeden deň, tak to nevydrží a zomrie.“ (Natália, 9 r.) 

„Mravce majú dve bruchá.“ (Júlia, 7 r.) 

„Ryby dokážu vidieť pod vodou a pritom nemajú červené oči, majú ochranu.“ (Paula, 7 r.)

Prečítajte si tiež…

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20