Deň matiek: pôvod, inšpirácia, videá

Druhá májová nedeľa je venovaná oslave matiek, mám, mamiek, mamičiek, maminiek… Keďže každý máme tú svoju, sviatok sa týka nás všetkých. Deti pri príležitosti Dňa matiek často svojej mame pripravujú nejaké prekvapenie – od raňajok do postele či slávnostného obeda cez láskyplné odkazy až po vlastnoručne vyrobené pozornosti. Kreatívcom – a to deti zaručene sú – napovedať netreba. Ak by to náhodou bolo treba, z nepreberného množstva tvorivých nápadov z internetu sme zopár vybrali na inšpiráciu aj sem. No najmä sme sa pozreli na informácie o pôvode tohto sviatku.

Kde sa vzal Deň matiek?

História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov p. n. l. v podobe slávností na počesť matky všetkých bohov, bohyne Rhey. Oslavy trvali zvyčajne tri dni. Starovekí Rimania oslavovali sviatok Matronalia, ktorý bol zasvätený bohyni Juno. Za predchodcu Dňa matiek v jeho dnešnej podobe možno považovať „Nedeľu matiek“ (Mothering Sunday), ktorú začali oslavovať v 16. storočí v Anglicku. V čase sviatku, sa mohlo služobníctvo žijúce v príbytkoch svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi deň.

Myšlienka medzinárodných a pravidelných osláv tohto sviatku vznikla v roku 1907 v USA na počesť Anny Reeves Jarvisové, ktorá bojovala za práva matiek. Po prvý raz sa verejne oslavoval o rok neskôr. V roku 1914 vyhlásil vtedajší prezident Woodrow Wilson prvú oficiálnu oslavu Dňa matiek ako celonárodného sviatku na druhú májovú nedeľu. 

V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923 zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka a emancipovanej predsedníčky Československého červeného kríža. V 50. rokoch 20. storočia sa vo východnom bloku tieto sviatky neoslavovali. Tradícia osláv Dňa matiek v druhú májovú nedeľu bola obnovená až po roku 1989.

Text prevzatý z:
http://pesleri.blogspot.com/2021/04/jak-na-svatky-vyznamne-dny-kveten.html
https://zenysostylom.sk/vynimocny-sviatok-den-matiek/

Básničky pre mamičky

Zbierka básničiek a rýmovačiek na najmama.sk.

Tvorenie

Jednoduchý a efektný obrázok púpavy zvládnu všetky vekové kategórie detí. Návod je v angličtine, no video tutoriál pochopí každý. Na stránke Toddler at play.

Dekorácia v tvare srdiečka z portálu kreativita.sk.

Jednoduché nápady pre drobcov sme našli aj na portáli nasedeticky.sk.

Dobroty, ktoré zvládnu pripraviť aj deti na najmama.sk.

Väčší dokážu spraviť aj Maminoviny – noviny ku dňu matiek. Návod v školskom klube RTVS (od 3:00 min.).

Videá

Čítanie z knižky „Deň pred Dňom matiek“, v angličtine.

Video o tom, prečo a ako oslavujeme Deň matiek – po anglicky, s anglickými titulkami, v pomalom tempe.

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20