Exkurzia v uhoľnej bani Cigeľ

Domškoláci majú oveľa väčší priestor na exkurzie v porovnaní so školami. Stačí ich využiť. Menšia skupina domškolákov vyrazila na týždeň do „domškoly v prírode“ a v rámci nej absolvovala aj exkurziu v bani Cigeľ.

Hornonitriansky banský skanzen v bani Cigeľ sa nachádza v blízkosti mesta Nováky a určite stojí za návštevu. Určený je, okrem dospelých návštevníkov, pre väčšie deti, ktoré zvládnu dvojhodinovú prehliadku v špecifickom banskom prostredí – tma, podzemné priestory, vlhkosť, obmedzený priestor na pohyb. V našej skupine boli deti od šesť do jedenásť rokov, plus ročné dieťatko, ktoré takmer celú prehliadku v podzemí prespalo v nosiči.

Po všeobecnom úvode na tému baníctva a rizík banského remesla s ukážkou sebazáchranných prístrojov sme sa vydali po stopách bežného baníka fárajúceho do bane: od šatní a spŕch, cez výdaj šatstva a výstroja (v našom prípade montérkový plášť, prilba a svetlo), bufet, po vláčik, ktorý nás priviezol po 17-minútovej jazde do temných hlbín zeme.

Tam sme sa zoznámili s ťažbou hnedého uhlia na vlastné oči – videli sme, kde a ako baníci pracujú, aké náradie a zariadenia používajú, kde v bani jedia (keďže sú v podzemí celú pracovnú dobu), v akých podmienkach dobývanie uhlia prebieha… A to všetko nám, dospelým aj deťom, pomohlo uvedomiť si, čo všetko obnáša taká práca baníka a aké náročné sú niektoré povolania.

Vrelo odporúčame!

Čo si deti všimli a dozvedeli sa

🗣 „Práca v bani je nebezpečná. Zistil som, aké je tam prostredie, ako sa v bani pracuje a ďalšie zaujímavé veci.“ (piatak)

🗣 „V bani sa mi páčil vlak a závesná jednokoľajka. A bolo pre mňa zaujímavé, že v bani sme išli do kopca.“ (štvrták)