Exkurzia v uhoľnej bani Cigeľ

Domškoláci majú oveľa väčší priestor na exkurzie v porovnaní so školami. Stačí ich využiť. Menšia skupina domškolákov vyrazila na týždeň do „domškoly v prírode“ a v rámci nej absolvovala aj exkurziu v bani Cigeľ.

Hornonitriansky banský skanzen v bani Cigeľ sa nachádza v blízkosti mesta Nováky a určite stojí za návštevu. Určený je, okrem dospelých návštevníkov, pre väčšie deti, ktoré zvládnu dvojhodinovú prehliadku v špecifickom banskom prostredí – tma, podzemné priestory, vlhkosť, obmedzený priestor na pohyb. V našej skupine boli deti od šesť do jedenásť rokov, plus ročné dieťatko, ktoré takmer celú prehliadku v podzemí prespalo v nosiči.

Po všeobecnom úvode na tému baníctva a rizík banského remesla s ukážkou sebazáchranných prístrojov sme sa vydali po stopách bežného baníka fárajúceho do bane: od šatní a spŕch, cez výdaj šatstva a výstroja (v našom prípade montérkový plášť, prilba a svetlo), bufet, po vláčik, ktorý nás priviezol po 17-minútovej jazde do temných hlbín zeme.

Tam sme sa zoznámili s ťažbou hnedého uhlia na vlastné oči – videli sme, kde a ako baníci pracujú, aké náradie a zariadenia používajú, kde v bani jedia (keďže sú v podzemí celú pracovnú dobu), v akých podmienkach dobývanie uhlia prebieha… A to všetko nám, dospelým aj deťom, pomohlo uvedomiť si, čo všetko obnáša taká práca baníka a aké náročné sú niektoré povolania.

Vrelo odporúčame!

Čo si deti všimli a dozvedeli sa

🗣 „Práca v bani je nebezpečná. Zistil som, aké je tam prostredie, ako sa v bani pracuje a ďalšie zaujímavé veci.“ (piatak)

🗣 „V bani sa mi páčil vlak a závesná jednokoľajka. A bolo pre mňa zaujímavé, že v bani sme išli do kopca.“ (štvrták)

🗣 „Dozvedel som sa, že tam jazdili na vlakoch. Bolo tam veľa vešiakov v šatni a mohli sme ich vyskúšať. Vŕtali chodby kombajnom (je to taký vrt, ktorým sa vrtajú chodby). A ešte som nevedel, že si nemusel vyštudovať baníctvo, stačí byť zdravý.” (štvrták)

🗣 „Zapamätal som si banské BMV a páčila sa mi cesta vláčikom, aj keď som mal najprv divný pocit.“ (štvrták)

🗣 „Najprv mali iba suchú stravu, neskôr mrazenú, ktorú si ohrievali v čudnej mikrovlnke, ale nechutilo im to, pretože im do toho padali zvyšky horniny a prachu. Na získavanie uhlia používali trhaviny a banský kombajn, potom tam dávali kovové výstuze, aby vznikla chodba a išli ďalej. A používali záchranné pomôcky s kyslíkom, ktoré im vydržali pri pokojnom dýchaní, myslím päť hodín.“ (šiestak)

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20