Kúzelná fyzika aj pre domškolákov

Popularizátor fyziky Michal Figura brázdi Slovensko so svojím zážitkovo-vzdelávacím programom Kúzelná fyzika. Z veľkej časti šíri kúzlo fyziky na základných školách, no môžete si ho objednať aj na akúkoľvek súkromnú akciu alebo verejné podujatie. Čo však urobiť, keď ste malá domškolácka partia a vaše rodinné rozpočty na takú akciu nestačia? Na nasledujúcich riadkoch sa s vami podelíme o domškolácku skúsenosť, poradíme, ako na to a povzbudíme vás, aby ste do toho šli.

Poznáte Kúzelnú fyziku? Ak ste o nej ešte nepočuli, čo najskôr sa s ňou zoznámte! Jej protagonista a autor dokáže z fyziky urobiť pútavú hodinovú šou. Je to zážitkové vzdelávanie par excellence, kde deti môžu videť naživo a s humorom Michalovi Figurovi vlastným to, čo sa učia teoreticky alebo majú sprostredkované vo videách. A dokonca, ak je publikum dostatočne slušné, majú možnosť zobrať si pomôcky do ruky a zažiť to na vlastnej koži. Ako sa dostať ku Kúzelnej fyzike (KF), keď ste domškoláci?

Máte tieto tri možnosti…

1) Pridajte sa do obecenstva na škole, ktorá si už KF objednala

Ak ste maličká skupinka do 10 platiacich (závisí aj od počtu žiakov školy, ktorí sa na KF zúčastnia, pretože veľkosť publika je 50 – 75 žiakov), sledujte kalendár Kúzelnej fyziky a zistite, kedy bude KF na nejakej škole vo vašom okolí. Školu oslovte, či by ste sa mohli pridať v menšom počte. Vaše vstupné bude podľa cenníka pre školy.

2) Pridajte si vystúpenie na škole, ktorá si už KF objednala

Ak ste väčšia skupina a do obecenstva ku školákom sa už nevojdete, skúste si pridať jedno vystúpenie na škole, ktorá si už KF objednala – ušetríte na cestovných nákladoch aj na prípadnom prenájme iných priestorov. Pozrite si kalendár Kúzelnej fyziky a zistite, kedy bude KF na nejakej škole vo vašom okolí. Školu oslovte, či by ste mohli mať po ich vystúpení v ich priestoroch vystúpenie pre vašu skupinu. A s otázkou, či je možné pridať ešte jedno vystúpenie, kontaktujte aj pána Figuru. Vaše vstupné môže byť podľa cenníka pre školy (opýtajte sa p. Figuru).

3) Zorganizujte vystúpenie na škole, ktorá nemá KF objednanú alebo KF vôbec nepozná

Pozrite si kalendár Kúzelnej fyziky a zistite, kedy bude KF vo vašom regióne. Vyberte si dátumy v zelených políčkach – môžete ušetriť na cestovných nákladoch, zelené políčka sú totiž voľné termíny na akciu „doprava zadarmo“. Oslovte školy vo vašom okolí, či by mali o KF v danom termíne záujem. Najväčší úspech budete mať, ak to celé vybavíte – to znamená dohodnete termín, dohodnete sa so školou na počte a harmonograme vystúpení, odkomunikujete to s pánom Figurom a vyplníte objednávku. Škola vám na oplátku rada poskytne na hodinku svoje priestory. Všetky podmienky a informácie, ktoré budete pre školu potrebovať, sú popísané na webe kuzelnafyzika.sk. Vaše vstupné môže byť podľa cenníka pre školy (opýtajte sa p. Figuru).

Skúsenosť jednej domškoláckej partie

„Veľmi sme si želali pre svojich domškolákov Kúzelnú fyziku v menšej skupine ako 50 detí. Hútali sme, ako na to a pripravili sme si plán. Najprv sme uvažovali o prenájme kulturáku, ale celková cena takého vystúpenia by sa vyšplhala nad možnosti našich rodinných rozpočtov. A preto sme sa obrátili na základné školy v našom regióne (ani jedna nie je naša kmeňová škola).

Hneď druhá oslovená pani riaditeľka bola takou možnosťou nadšená, s navrhovaným termínom súhlasila, a tak sme sa pustili do vybavovania: dohodnúť počty žiakov, počty vystúpení v daný deň, čas začiatku vystúpení, pravidlá použitia požičaných priestorov školy, vyplnenie objednávky.

Na našej strane sme optimalizovali počet platiacich účastníkov – dohodli sme sa, že budú platiť deti od prvého ročníka vyššie aj dospelí, mladší súrodenci (do 5 rokov vrátane) mohli byť prítomní a neplatiaci. K našej domškoláckej partii, ktorá sa stretáva pravidelne, sa tak pridalo ešte pár ďalších rodín a jedna vzdelávacia skupina z neďalekého mesta.

Vystúpenie sme si užili v komornejšom zložení, miestami bolo hrobové ticho a deti viseli Michalovi Figurovi na perách, dostali priestor zapojiť sa a po vystúpení sme si mohli pomôcky na Kúzelnú fyziku pozrieť z blízka. A ešte sme dostali aj tipy na to, ako si niektoré vyrobiť doma :-)“

Komentáre spokojných domškoláckych divákov

„Videl som naživo to, čo som sa akurát teraz vo fyzike o svetle učil.“
(siedmak)

„Páčilo sa mi, že sme si mohli pochytať tie pomôcky na konci, hlavne levitujúci vlak.“
(štvrták)

„Bolo to supeeeeer!“ A čo najviac? „Všetkooooooo!”
(bráškovia prvák a šiestak jednohlasne)

„Páčili sa mi farby dúhy. A boli tam veľkáči, čo už viac vedeli.“
(malá slečna, ktorá odvtedy všade kreslí dúhu a v správnom poradí)

„Páčilo sa mi všetko, najviac skúmanie elektriny.“
(prvostupniarka)

„Najlepšie bolo magnetické pole, inteligentná plastelína v lieviku a točenie kolesa.“
(deti zo vzdelávacej skupiny)

„Páčila sa mi tá dúha, koleso, elektrika, vodný vír a ako fúkal do guličky. Naučila som sa niečo o miešaní farieb. Doteraz sme vedeli, že základné farby sú červená, modrá a žltá, ale vo svetle sa to mieša inak a základné farby sú červená, modrá a zelená.“
(tretiačka)

„Zaujímavé, že naše oko vidí len tri farby a ostatné rieši náš mozog, čiže RGB. Vytvoril som tam magnetickú pružinu z magnetov. Prekvapilo ma, ako sa vznášalo to koleso, ten veľký cyklospinner myslím.“
(šiestak)

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20